Sesja z… zatorami

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej dyskusje trwały długo, zwłaszcza nad projektami dwóch uchwał – intencyjnej, dotyczącej drogi 651 oraz związanej ze skargą na burmistrza wniesioną przez byłą dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. W efekcie przewodniczący Andrzej Pianka zaproponował dwie przerwy w obradach, w tym jedną do… kolejnej sesji.

 

 

 

 

Zanim jednak przegłosowano porządek posiedzenia głos zabrało dwóch radnych – w imieniu swojego klubu Radny Marian Mioduszewski zaproponował, by w związku z tegoroczną suszą przygotować projekt uchwały wprowadzającej ulgi podatkowe rolnikom naszej gminy; radny Andrzej Tobolski skierował prośbę do wiceburmistrza Jacka Morzego, by przedstawił na sesji studium wykonalności planowanego zakładu przyrodoleczniczego, ponieważ jego zdaniem radni nie uzyskali na ten temat wystarczającej wiedzy.

Podczas swojego sprawozdania burmistrz Tomasz Luto poinformował między innymi o tym, że według rankingu „Gazety Olsztyńskiej” Gołdap (jako gmina miejsko-wiejska) znalazła się na pierwszym miejscu w regionie, jeśli idzie o wydatki na administrację publiczną w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w rankingu gmina ma wydatki najniższe) .


Nie przegłosowano uchwały intencyjnej dotyczącej drogi 651, która dotyczyła głównie wyjścia w kierunku „potrzeb lokalnej społeczności”, wnosząc jednocześnie o przeprowadzenie „szerokich konsultacji społecznych” na etapie projektowym (projekt uchwały w załączniku).

projekt_uchwały_droga_651

Głównym powodem rezygnacji z głosowania był brak oficjalnej informacji z Urzędu Marszałkowskiego o zaniechaniu przez inwestora remontu odcinka biegnącego Gumbińską, Zatorową i 1 Maja. Jak już informowaliśmy – Zarząd Województwa zadecydował o tym, że remont drogi 651 zacznie się od rogatek Gołdapi. Tyle że póki co jest to informacja nieoficjalna.

Burmistrz zaniepokoił się, że nowa koncepcja może się wiązać z przeniesieniem podobnego problemu na inne miejskie ulice, choćby Paderewskiego. Zbigniew Mieruński bronił nowej koncepcji, twierdząc, że nie ma zagrożenia dla Paderewskiego. Odezwały się też wśród radnych głosy sugerujące, że może dojść do protestów mieszkańców mających swoje działki w okolicy zaproponowanego „łącznika”.

Burmistrz Tomasz Luto:

 

Zbigniew Mieruński:

 

Burmistrz Tomasz Luto:

 

Tomasz Luto i Zbigniew Mieruński:

 

Marian Mioduszewski i Andrzej Pianka:

 

Czego się można było spodziewać – projekt uchwały traktującej jako zasadną skargę byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 na działania burmistrza Tomasza Luto, wywołał burzliwą reakcję. Uchwały nie przegłosowano i przewodniczący Andrzej Pianka zarządził przerwę w obradach do kolejnej sesji, która się odbędzie na początku przyszłego tygodnia. Prawdopodobnie swoją uchwałę w tej sprawie zaproponuje burmistrz.


Aktualności

Powiązane artykuły

40 komentarzy do “Sesja z… zatorami

 1. Ewka

  Chyba pani dyrektor sp nr 1. Nie wiem na co sie ona skarży. Czytalam protokol pokotrolny

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. pytam

   a można dowiedzieć się czy protokół jest dostępny dla wszystkich?????????

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Ewka

    Protokol jest chyba na bipie. Ktos napisal wniosek o udostepnienie go. Mozna sobie poczytać, życzę milej lektury. 83 strony jak dobrze pamiętam, ale warto.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. pytam

     na bipie go niema może ktoś poda adres gdzie on jest

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Ewka

      http://bip.goldap.pl/pl/1511/24532/wa-1431-58-218-wniosek-o-udostepnienie-informacji-publicznej-w-s-kserokopii-audytu-przeprowadzonego-w-szkole-podstawowej-nr-1-w-goldapi-w-218-roku-oraz-wykazu-radnych-kadencji-26-214-uczestniczacych-w-wyjazdach-zagranicznych.html
      Prosze bardzo;)

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
    2. ja

     Ciekawa lektura, ten protokół.
     Być może jest drugie dno, nie wiem, ale protokół jest kompromitujacy nie tylko dla dyrektora szkoły, lecz także dla urzędu miasta jako organu prowadzącego.
     Gdzie przez tyle lat był nadzór nad szkołą?
     Za poprzedniej władzy to jeszcze mogę zrozumieć, wszystko działało siłą bezwładu, ale jak przyszło nowe?

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
  2. hrabia

   Wg protokołu w szkole nr 1 było podobnie jak w sądownictwie polskim. Czego tam było bronić przed zmianami to tylko wie stronnictwo pruskie(Platforma Obywatelska) i kod.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. RADNY

  Szanowna Redakcjo. Proszę o informację, jakie będą skutki przyjęcia przez radę miejską uchwały, traktującej jako zasadną skargę byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 na działania burmistrza Tomasza Luto. Co prawnie w takiej sytuacji będzie się działo? Bardzo proszę o wyczerpującą wykładnie. Może być, np. relacja redakcji z zapytania telefonicznego do przewodniczącego rady miejskiej lub prawnika urzędu miejskiego. Zastanawiające jest przeciąganie tego istotnego tematu przez radnych. Może chodzi o „zamiecenie sprawy pod dywan” przed wyborami bo temat tej uchwały może być bardzo niewygodny dla burmistrza. Liczę na aktywność Redakcji, bo ta sprawa jest wbrew pozorom bardzo istotna dla gołdapskiej społeczności, szczególnie ważna dla środowiska pracowników oświaty i całościowo, dla pracowników instytucji samorządowych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   PROSZĘ ZAPYTAC SIE NAUCZYCIELEK Z SP 1 co sie dzialo.Dziewczyny czas wszystko powiedzieć jaka PRAWDA.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Kaja

  Pytanie niezwiązane z tematem , ale uważam za zasadne. Kto zapłaci za powikłania poszczepienne wynikające z zaszczepienia osób szczepionkami zakupionymi przez Luto? https://vaccgenocide.wordpress.com/2018/02/20/odszkodowania-za-nopy-i-grypa/

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Cokolwiek aby się pokazać.

   Jak to kto za to zapłaci. Przecież to widać że przez cztery lata był zastój w mieście. A teraz co się dzieję, rozpoczęła się kampania wyborcza za pieniądze podatników. W wakacje plaża miejska zamknięta bo przed wyborami trzeba skończyć. Zresztą już nawet nie chcę o tym myśleć brak słów, przykładów można byłoby mnożyć. Wystarczy popatrzeć na centrum jak jest wykonane, co bylo po deszczach. I kto za to zaplaci my podatnicy. Brak słów, wszystko na tempo aby przed wyborami rozpocząć.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. Krystyna

  Po informacjach z ostatniej sesji wychodzi na to , że burmistrz działający bardzo aktywnie w obronie niewielkiej liczby mieszkańców Podlasia ( do czego miał prawo ), załatwił tranzyt TIR-ów przez centrum miasta .Ponadto chyba przepadną duże pieniądze zewnętrzne na remont ul. Kolejowej, 1- Maja i Zatorowej. Tak zrozumiałam fakty z dyskusji na sesji R.M. Panie burmistrzu proszę napisać na tym portalu jakie są fakty dot. trasy przejazdu ciężarówek drogą wojewódzką przez miasto po przebudowie drogi 651.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Pani Krystyno, ul. Kolejowa była cztery lata temu remontowana. Jak widać nie zachodzi konieczność ponownego remontu tej ulicy. Byłyby to wyrzucone pieniądze unijne w błoto. Podlasie to w pani wizji niewiwlka liczba mieszkańców. Tu jest pani w wielkim błędzie. Jest nas dużo, a nawet dardzo dużo. Należy tu doliczyć także kuracjuszy sanatorium. Oni także czasowo są mieszkńcami Podlasia.Okresowo korzystają z uroków naszego pieknego miasta. Ulica Zatorowa jak ja pamietam to 60 lat nie była remontowana. Na Zatorowej przez wiele lat były hurtownie spożywczye, magazyny pasz oraz materiałów budowlanych. Przez tyle lat włodarze powiatu ani miasta nic z tym fantem nie zrobili. Proszę nauczyć się słuchać ze zrozumieniem. Pieniądze nie przepadną, droga DW 651 będzie modernizowana do granic miasta Gołdap. Uważam, iż mieszkańcy ulic Kolejowa , Suwalska,1 go Maja nie są gorsi od mieszkanców z centru miasta. My także nie chcemy TIR-ów pod swoimi oknami. Raz jeszcze zaznaczę, nie jesteśmy przeciwni modernizacji drogi DW 651. Pragniemy aby ,, łącznik” rozwiązał problem przejazdu Tirów.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Jurek

  Tomasz Luto miał wielki apetyt na zwiąkszenie wydatków na „administrację”, ale przestraszył się radnej Wioletty Anuszkiewicz, która jako jedyna z całej Rady Miejskiej była przeciw budżetowi gminy na rok 2016, argumentując to drastycznym zwiększeniem wydatków na „urząd gminy”. Wówczas to obecny burmistrz proponował 5 138 087 zł, czyli wzrost o około 800 000 zł w stosunku do wydatków swego poprzednika. Przestaraszył się i zaczął oszczędzać, by dziś chwalić się że tak mało wydaje na administrację. Tyle, że wydatki zostały przesunięte na inne paragrafy i już tak mocno nie kłują w oczy. Wystarczy przeanalizować sprawozdania z wykonania budżetu. Wcale nie jest tak tanio!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. sd

   Pamiętam tą sesję – tylko radna Anuszkiewicz miała „jaja”, żeby się postawić. Wtedy też poraz pierwszy w komentarzach pojawiło się, że jest dobrym kandydatem na burmistrza.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. Malkolm

  Panie Luto pokazałeś na ostatniej sesji jak jesteś zazaangażowany w sprawy społeczeństwa. Przyklad przebiegu drogi, cos pan czytał na forach, nie wie pan gdzie bedzie przebiegać droga, pytanie za pytaniem. A pan Pianka informacja z pierwszej ręki, aktualna. Czy pan panie Luto wie co to jest współpraca? Nie ładnie z pana strony że jako gospodarz zaangażowany podobno w problemy społeczeństwa nic pan nie wie. To co pan wie?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Janek

   Wasilewski nie ma takich wtyków jak Pianka i stąd taka niewiedza, ponieważ ten człowiek nie potrafi współpracować z nikim sam sobie jest panem.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Anonim

   To Starostwo zawalilo nie Pan Burmistrz.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Czyż

    Nieprawda!!!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 7. Anonim

  Będę wredna! Prawie nikt z rady – prawie! Nie przejmował się mieszkańcami Podlasia i i Kolejowej i tym że będą mieli tiry a jeśli chodzi i mieszkańców ul. Paderewskiego to będzie skandal, przepraszam bo co, ktoś ważny tam mieszka czy może na Suwalskiej? Myślę że nie nie o to chodź, chodzi o to że ziemia pod tzw. Łącznikiem nie należy lub nie jest wykupiona przez żądnych kasy, tak jak to było przed obecną obwodnica czy orlenem. Nie pomyśleli o sobie w czas, jaka szkoda a mieszkańców to zawsze można mieć w dusz…..

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Anonim

  Tu

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Ewelina

  Podczas swojego sprawozdania burmistrz Tomasz Luto poinformował między innymi o tym, że według rankingu „Gazety Olsztyńskiej” Gołdap (jako gmina miejsko-wiejska) znalazła się na pierwszym miejscu w regionie, jeśli idzie o wydatki na administrację publiczną w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w rankingu gmina ma wydatki najniższe) .

  W tym przypadku jest się naprawdę czym chwalić, wstyd, ja bym się do tego nie przyznawała.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. ON

  Poraża mnie indolencja większości radnych obecnej kadencji. Nabierają wody w usta zasłaniając się brakiem wiedzy, gdzie 3 osoby (Mieruński, Pianka i jeszcze ktoś) potwierdziły informację z Zarządu Województwa o tym, że droga DW 651 będzie remontowana do granicy miasta. Z przerażeniem i niedowierzaniem słuchałem słów zastępcy burmistrza Jacka Morzego, który straszył TIR-ami w centrum miasta sam w to nie wierząc. Po co? A prowadzenie sesji przez przewodniczącego Piankę to szczyt niekompetencji. Wg Pianki o kolejności zabierania głosu decyduje stanowisko lub funkcja, a nie kolejność zgłoszeń! Czasy fedualizmu już się skończyły! Po przyjeciu wniosku radnego Murzyna o zakończeniu dyskusji, powinno odbyć się głosowanie uchwały dotyczącej drogi, ponieważ dyskusja została formalnie zakończona. A co zrobił Pianka – kontynuował dyskusję niezgodnie z prawem. Kombinacje i uniki od odpowiedzialności za swoje zdanie. Całe szczęście w nowej Radzie większości z was już nie będzie!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Anonim

  A co wie o zarządzaniu Pani W i inni kolejne lata od nowa .Będą się uczyć.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   No przecież teraz sa lepsi,mądrzejsi..Szkoly to nie wszystko.Gdyby male dzieci Was posłuchały bylby jeden komentarz.Jak w przedszkolu.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 12. Kasia

  Niestety Komisja Rewizyjna chyba nie czytała audytu .Zawartość merytoryczna dowodzi ,że Burmistrz powinien i miał prawo zwolnić Dyrektora SP 1 dyscyplinarnie. A jeśli chodzi o mobbing to takie sprawy kieruje się do sądu powszechnego i tyle.Władza zbyt długo sprawowana deprawuje.,widzieliśmy to na przykładzie Mirosa.
  To są igrzyska przed wyborami i próby dokopania Burmistrzowi wizerunkowo,medialnie i politycznie co słusznie zauważył Tobolski.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Władca much

   To nie są igrzyska, to są metody Lutego i Toboldkiego z poprzednich wyborów! Przypomnij sobie Kasiu, o gazetce Tobolskiego przed tamymi wyborami? Nagonce na Mirosa. Tego właśnie nauczuli obecnych kandydatów ci dwaj panowie.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Józef

   Komisja Rewizyjna czytała audyt z całą pewnością. Świadczy o tym to, że podeszli do tego solidnie pozwalając na wypowiedzi i pani Karpińskiej i panu Lutemu. I to kilkakrotnie. Niestety, pan burmistrz odmówił wypowiedzi twierdząc, że „to nie jest komisja śledcza i on przed nią wypowiadał się nie będzie”.
   Oczywiście, że miał i ma prawo zwolnić każdego dyrektora szkoły, ale tenże dyrektor ma też prawo do walki o swoją godność np. przed sądami powszechnymi. I sądzę, że takie rozprawy nas czekają. Jaki będzie wynik – zobaczymy. W każdym razie tak traktować podwładnych nie można!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 13. Anonim

  Tak brawo.Teraz przed wyborami.PYTANIE CZEMU CZTERY LATA TEMU PAN HOLDYNSKI ,PAN PIANKA,PANI ANUSZKIEWICZ NIE STARTOWALISCIE.CZEMU?Wszyscy wiedzą.Teraz wszyscy zmieniac będą a wcześniej to co.Źle,zle.Prosze powiedzieć co zrobiliscie w swoich pracach zeby bylo lepiej.Cztery lata temu..

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 14. ktos

  Polityka to trudna sprawa, trzeba umieć się POROZUMIEWAĆ Z LUDŹMI.W obecnej sytuacji politycznej NAJBARDZIEJ ROZSĄDNIE jest wybrać BURMISTRZA z PIS ponieważ przez najbliższe lata tylko On będzie miał możliwości na dodatkowe rządowe pieniądze na wiele inwestycji.Np.wczoraj Suwałki otrzymały dodatkowo kilka milionów na Szkołę i Szpital. To jedyna szansa w obecnej sytuacji politycznej.Takie samorządy zyskają z krajowej puli dodatkowo!. Warto zaryzykować teraz. Dopiero za dwa lata przy urnie do parlamentu pokarzemy miejsce PIS (w tyle.)A teraz musimy walczyć o każdy dodatkowy pieniądz rządowy. Nasze miejscowe utarczki między komitetami i (pranie brudów- jak Pani Wioletta w swoim wywiadzie) nie warte są czasu.Wybór pana z PiS to najlepszy polityczny wybór dla miasta i wsi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Wyborca

   Przypomnę. Wybory do parlamentu są za rok więc proszę nie nawijać ludiom „makaronu na uszy”. PIS i lokalnie, i w całym kraju trzeba wysłać na „śmietnik historii”.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Barbara

   NIE! Tylko pan Hołdyński jest kandydatem, który nadaje się na to stanowisko! NIe będzie zwalniał za krzywe spojrzenie i nie będzie zatrudniał za ładny uśmiech i krótką spódniczkę. Tylko pan Hołdyński! Życzę Panu sukcesu.Trzymam kciuki. Mój głos i mojej rodziny Pan ma! Nie wierzymy w żadne bzdury pisane na Pana przez człowieka, który swoje życie spędza w salach sądowych!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 15. Anonim

  Chcę zmienić obecny styl sprawowania wladzy.A gdzieś Pan byl 4 lata temu.Wtedy bylo wszystko ok.Styl.Gdyby wygral Pan M. nic byscie nie zrobili.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Styl władzy

   4 lata temu Hołdyński nie mógł wiedzieć jakim burmistrzem będzie Luto. Gdyby okazał się dobry, jednoczący ludzi a nie dzielący na swoich i resztę, dziś nikt by nie szukał nowego burmistrza. A tak, aż 5 kandydatów do tego fotela.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 16. Anonim

  Bylo dobrze w UM jak mozna bylo chodzić na szmaty.Kazdy widzial.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. tyran

   Teraz widać jakie królewny wychodzą pierwsze z urzędu i nie są to starzy pracownicy. Teraz nie chodzą na szmaty tylko jeżdżą na zaplecze pijalni wód.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 17. melange

  Ludzie przejzyjcie na oczy, zobaczcie gdzie pracowali radni z listy Lutego przed jego kadencją. Gdzie pracują teraz oni i ich dzieci. Najmniejsze wydatki na administracje wstydziłbyś się a jak twoi tez naj mniej na nich wydajesz? Hahaha

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 18. Obserwator

  Z tego co mówił Wrzosek, to komisja rewizyjna czterokrotnie spotykała się w celu wyjaśnienia skargi. Dyrektor SP1 złożyła dodatkowe wyjaśnienia a Luto omówił najpierw składania wyjaśnień i zrobił to dużo później. Skarga nie dotyczyła audytu jako takiego czy też ankiety a typowo dotyczyła sposobu jego przeprowadzania i traktowania Karpińskiej przez Lutego w ostatnich miesiącach. A zarzuty, które Luto przedstawiał na sesji wobec dyrektor SP1 zostały umorzone wcześniej przez prokuraturę. O ile mi wiadomo Kuratorium też nie miało zastrzeżeń.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 19. bozena

  Jacy radni takie poczynania,owszem wiedzieli na piatkowej sesji ,ze Urzad Marszalkowski zaniechal przez inwestora remontu odcinka ul. Gumbinskiej,Zatorowej i 1 Maja, to radni uchwaly nie przeglosowali ,blady strach ogarnol radnych,poniewaz nie mieli papierka z Urzedu Marszalkowskiego, jak dostana- beda za ,i beda mowic jacy sa dobrzy dla mieszkancow,jak dbja o ich dobro.Tak niewiele trzeba zeby wilk byl syty i owca cala,wykonanie krotkiego łacznika ,a miasto zostawic mieszkancom.Cieszmy sie kazda uliczka wybrukowana,kazda sciezka spacerowa,oddychajmy czystym powietrzem. Mieszkancy Gołdapi,wchodzimy na kolejny obszar cmentarny,czy naprawde tak szybko chcemy odchodzic?Spacerowałam dzisiaj po Puszczy Rominckiej, zauwazylam tabliczke na drzewie”zakaz wstepu,pozyskiwanie drzewa”Leza wyciete drzewa ,wedlug mnie zdrowe,duza polana w srodku puszcy zupelnie wycieta.Czy ktos moze powiedziec co to z za wycinka?Wracajac do sesji piatkowej,to myslalam ze nasi radni nam sluza,mieszkancom ,a było nijak,ani za ani przeciw.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Piotr

   Rada Miejska nie jest właściwym organem do podejmowania decyzji o inwestycjach wojewódzkich na terenie gminy. A konsultacje społeczne może ogłaszać tylko burmistrz a nie Rada. Inwestycja wojewódzka będzie realizowana do ronda na Suwalskiej/Boczna ale bez remontu mostu na Kolejowej, bez ronda na 1 Maja i całej ul. Zatorowej. Letko licząc 9 mln w plecy dla Gołdapi.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...