Sesja nadzwyczajna. M.in. o mieszkaniach komunalnych i autorstwie pomysłu

Wczorajsza sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej dotyczyła głównie zmian w budżecie, związanych z projektami dwóch uchwał. Radni zaakceptowali propozycje burmistrza – by przeznaczyć dodatkowe około 8 mln złotych na budowę zakładu przyrodoleczniczego przy Promenadzie Zdrojowej i dofinansować budowę nowych mieszkań komunalnych.

 

 

 

W uzasadnieniu czytamy między innymi: „Zwiększenie wartości projektu wynika z wysokości ofert jakie zostały złożone w przetargu nieograniczonym na wykonanie tego zadania”.

Uchwała dotycząca budowy mieszkań komunalnych wzbudziła dyskusje między innymi co do autorstwa pomysłu. W lapidarnej informacji rozpowszechnianej przez Urząd Miejski, zatytułowanej „60 mieszkań w ciągu 5 lat!”, czytamy: Burmistrz złożył do Rady Miejskiej wniosek o zabezpieczenie w budżecie gminy środków na budowę mieszkań komunalnych. Gołdapianie czekali na ten ruch od wielu kadencji. Dziś (17.09) Rada zarezerwowała 1.735.000 zł na 2019 rok, a w sumie prawie 10,5 mln zł na lata 2019-2024.

Przeciwny dofinansowaniu zakładu przyrodoleczniczego był radny Andrzej Tobolski. Propozycję dofinansowania mieszkań radni poparli jednogłośnie. Odniósł się do niej Andrzej Pianka, przewodniczący Rady Miejskiej Gołdapi:

– Sprawa mieszkań socjalnych, komunalnych była wałkowana od początku kadencji. Moją pierwszą propozycją w grudniu, na sesji budżetowej w roku 2015, było wydzielenie z budżetu 250 tys. na mieszkania socjalne. Niestety wniosek upadł ponieważ pan burmistrz prosił aby nie zmieniać budżetu ze względu na to, że jest to jego pierwszy budżet na rok 2016. Później wiele razy zarówno ja jak i radny J. Wawrzyn zgłaszaliśmy i mówiliśmy o mieszkaniach socjalnych.

Niestety, zawsze kończyło się wszystko na obietnicach, że zrobimy to w roku budżetowym lub w kolejnym roku, a prawie zawsze pan burmistrz mówił, że brak jest środków finansowych w budżecie. Tak dotrwaliśmy do końca kadencji, gdzie na sesji nadzwyczajnej, która miała być poświęcona dodatkowym obwodom do głosowania wskakuje sprawa mieszkań.

Sprawa od dawna była pilna i ważna do załatwienia. Zabezpieczenie mieszkań socjalnych, komunalnych jest zadaniem własnym gminy, jak mówi ustawa. Niestety przez wiele lat gmina wyzbywała się mieszkań, sprzedając je na wolnym rynku, nie zwracając uwagi na problemy mieszkaniowe ludzi ubogich, których nie stać było (i jest) na zakup własnych mieszkań. Potrzeby naszego miasta wciąż są bardzo duże. Najważniejsze jest jednak to, żeby pomagać drugiemu człowiekowi, przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa i godności. Dla każdego człowieka poczucie bezpieczeństwa jest bowiem najważniejsze.

Gdyby spojrzeć przez pryzmat tych paru zdań można byłoby pomyśleć i zapytać. To w czym rzecz?

Otóż sprawa dotyczy tego że na początku kadencji dofinansowania z BGK wynosiły nawet 50%. Dzisiaj jest to tylko 35%. Po drugie: np.: miasto Kętrzyn postawiło na rozwiązanie problemu mieszkań w ten sposób, że postanowiono je wybudować. Wyliczenia są bardzo proste. Miasto Kętrzyn (tekst z Kętrzyna w załączniku) wybudowało za kwotę 1.434.956 zł +1 mln dofinansowania z BGK 23 lokale mieszkalne. Wygląda na to że Kętrzyn wybudował jeden lokal mieszkalny o 70.000 zł taniej niż zakup 1 mieszkania w Gołdapi. Gołdap aby otrzymać 23 lokale musi zapłacić 4.025.000 zł. Różnica wynosi zatem ok. 1.610.000 zł, za które moglibyśmy wybudować (bo już nie kupić) kolejnych 14-15 mieszkań.

Tak to jest gdy w przededniu wyborów, nie myśli się merytorycznie w kwestii rozumnego wydatkowania pieniędzy podatników, lecz pod kątem wyborów burmistrza Gołdapi.

Mieszkaniowe budownictwo komunalne mogłoby być dofinansowane w granicach pomiędzy 20 a 60%, a na dodatek mogłoby być wsparte dodatkowym dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, ale wymaga to niestety zachodu i dokładnego przygotowania.

Wszystko można znaleźć na stronach BGK i Instytucji zarządzających UE.

 

Jak to się odbywało w Kętrzynie:

6 listopada kolejne 23 rodziny otrzymały klucze do mieszkań socjalnych

6 listopada kolejne 23 rodziny otrzymały klucze do mieszkań socjalnych

Link do projektu uchwały:

http://bip.goldap.pl/files/files/LXV_2_2018.pdf

 


Aktualności

Powiązane artykuły

35 komentarzy do “Sesja nadzwyczajna. M.in. o mieszkaniach komunalnych i autorstwie pomysłu

 1. Jurek

  No i wyszło szydło z worka.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Nina

  Jaja! Można było dużo wcześnie, panie burmistrzu , wpaść na ten pomysł, na przykład wspierając wcześniejsze podpowiedzi pana Pianki i Wawrzyna. Byłoby dużo taniej i dużo więcej. A tak – przedwyborcza kiełbasa obliczona na głosy wyborców. Ale ogólnie to cieszy, że większość Rady poparła rozpoczęcie działań budowy mieszkań. Szkoda tylko, że to w takiej atmosferze.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Jasiek

  Panie Luto kiedy zrozumiesz, że nie jesteś carem i władcą. Kiedy Pan Pianka i Pan Wawrzyn chcieli żeby było taniej lepiej i gospodarniej to nie zwracał Pan na to uwagi. Teraz przed syborami kielbasa wyborcza. Pan Wawrzyn ma wielkie doświadczenie w SM, fajne pomysły modernizacyjne ale to dobry gospodarz. A Pan wyskakujesz nie dość, że po terminie zwołania zwyczajnej sesji z projektem to jeszcze arogancja, ton głosu, agresja, proszę mi nie przerywac… . Trochę taktu i kultury z Pana strony i szacunku. Zresztą widać jak nasz burmistrz rozsiada się, jeszcze nogi na stół proszę założyć i zapalić papierosa. Ale musze przyznać, że rozbawił też mnie Pan na sesji – o perfekcji Pani Skarbnik, tylko chyba Pan w to wierzy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   A na,klatkach w blokach jest zaproszenie na 50 lecie spółdzielni.Impreza,msza.Gadacie na jednych a sami co robicie przed wyborami.Kielbasa wyborcza.a za czyje.Tez z socjalu ..

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Jadwiga

    Tak a krytyka Pana Luto ze robi to,robi tamto a tu msza na 15.Impreza w Turystycznej i jest ok.Dobre.Za czyje to pieniadze z funduszu remontowego.A w Kosciele kto bedzie.Jaja jakiejś.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 4. ktoś

  Przecież wiadomo od dawna, że tylko POMYSŁY pana T Luto i to w odpowiednim czasie się liczą.Wybory za pasem, więc trzeba błysnąć!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Tomasz Rafalala

  Burmistrzu Luto ty populisto! Masz wyborców za idiotów? Poczekaj do 21 października, pokażemy ci gdzie jest Twoje miejsce. Masz już jakiś plan B? Jak nie to zacznij szukać!

  Dlaczego burmistrz nie korzystał z dofinansowania z budżetu państwa?! To jest dopiero rażąca n i e g o s p o d a r n o ś ć!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. edek

   Dlatego , że Gmina jest skrajnie zadłużona i niespełnia warunków do programu mieszkanie plus.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. abc

  Budowa mieszkań komunalnych? Z pozoru świetny pomysł!
  Z pozoru, bo w większości cywilizowanego świata osoby, których nie stać na własne mieszkanie, wynajmują je, a państwo (miasto, samorząd) uczestniczy w kosztach wynajmu.
  Ale u nas jest jak zawsze – rozdawnictwo. Się należy.
  Się należy 500 zł na dziecko, się należy 300 zł na książki, się należy od MOPSu zasiłek, wszelkie dopłaty, darmowe jedzenie, po które „biedni” przyjeżdżają cąłkiem niezłymi samochodami. No i jeszcze się należy mieszkanie.
  A ty, biedny żuczku, tyraj na te wszystkie „się należy”. Tobie nikt mieszkania nie da.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Wyborca

  Czy ktoś zauważa o ile ekstra dodatkowych pieniędzy z budżetu gminy, czyli w jakiejś mierze z podatków gołdapian wystąpił burmistrz Luto, jako o dodatkowy, ponad planowany wkład do inwestycji uzdrowiskowej. Jak czytam – 8 (słownie – OSIEM!) MILIONÓW ZŁOTYCH na skądinąd świetną inwestycję. Czy zatem kalkulacja tej inwestycji była wykonana właściwie, czy był to duży błąd obliczeniowy, czy też inna, tzw. „siła wyższa”. Jeżeli właściwie rozumuję to realizacja tej inwestycji zakończyć ma się tym, że zamiast około 85% procentowego dofinansowania ze środków pomocowych w tym z Unii Europejskiej, udział ten spadnie do 65 a może 55%. Czy można też prosić o informacje (jak nie burmistrz lub skarbnik to może redakcja) jaki pierwotnie miał być kwotowy udział „własny” gminy w tej inwestycji, a jaki będzie po dodaniu tych 8 mln. złotych. I właściwie skąd gmina „na cito” weźmie te 8 mln złotych. A i na koniec, czy mowa jest o inwestycji – instytucji, która już posiada swego samodzielnego dyrektora na etacie?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. kasztanowcowiaczek

   25 lat PRANIA MÓZGÓW !!!!————- przez ” elyty ” na poziomie intelektualnym pana ” BOLKA ” !! ,—- wciskane Polakom za pomocą najnowszych zdobyczy SOCJOTECHNIKI ! , przy pomocy wiadomych MENDIÓW !! , —- powstałych z przyszłych Emerytur ukradzionych na początek POLAKOM !! —– w MATCE !! , wszystkich afer IIIRP ! , —– czyli aferze FOZZ !!——– skutkuje tym co mamy aktualnie !!!——- SĄDOWNICTWO !! —– to ostatnia Barykada tej Zgnilizny !!!——– czy POLACY przestaną być w końcu CIEMNĄ POLITYCZNĄ MASĄ !! , i ruszą do URN ,—— stawiając POLSKĘ w równym rzędzie SWIADOMYCH SPOŁECZEŃSTW EUROPY !! , z frekwencją wyborczą na poziomie 70 % !!!———– POLACY !!!! obudżcie się !!!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 8. trudne pytanie

  Zauważyłem, że jak nasz burmistrz czegoś nie wie to akurat tym zajmuje się jego zastępca. Co to za gospodarz jak nie wie co dzieje się w jego odejściu. Proszę sie bardziej przygotowywać do sesji p.Burmistrzu

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   A inni ,jak sie ogląda wczesniejsze sesje to ma sie wrazenie ze nikt nic nie czytal.To nie te czasy.To właśnie Wam ludzie pidziekuja 21-października.Młodzi gora.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 9. Anonim

  A ja mam propozycję cala rada do wymiany.Mam nadzieję ze wejdą nowi ludzie bo to jest zalosne jak sie ogląda .Wszyscy świeci przed wyborami,tacy kochani,tyle zrobili.Jedyne co bylo robione to na złość,i nie bo nie.A teraz tacy o matko.Ludzie maja nadzieję ze juz będzie nowa rada.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Tak czas na wymianę całej rady.Taka klasa ze ludzie juz nie mogą patrzeć na wasze beznadziejnie rozgrywki.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Tomek

    Obserwując większość radnych można zaobserwować, że rodzina lub ich znajomi dziwnym trafem otrzymują pracę w budżetówce. Pewna osoba startowała w wyborach a jak tylko wygrała to zostawiła swój elektorat i wybrała stanowisko prezesa. Jak czują się ci głosujący na taką osobę? Która dla chwilowej potrzeby i własnego interesu wykorzystuje naiwność ludzi i zostawia z niespełnionymi obietnicami ?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. Krzysztof

     Mówisz o Panie Jarku?

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
    2. obserwator

     Owa osoba zdała mandat żeby zostać Prezesem i żeby ,,zjadać konfitury z tortu” wraz ze swoją całą rodziną. Transparentność burmistrza L. jak na załączonym obrazku.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
  2. Jadwiga

   Trzymam kciuki za mlodych

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. A propos

    Młodzi już w tych radach byli i się nie sprawdzili

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. abc

     Bo nie o młodość czy starość chodzi, tylko o mądrość bądź głupotę.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Anonim

      No właśnie a tutaj,widać.Radni powinni byc dwie kadencje i koniec.Bo ta to juz wiadomo co będzie.Na złość,Mam nadzieje ze to sie zmieni.

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
    2. Zatroskany

     Jeden za chlebem wyjechał a drugi został prezesem. i tak wystawili wyborców do wiatru.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
 10. Anonim

  Slowo populista szczególnie w ostatnim czasie jest nadużywane WŁAŚNIE DO ROZGRYWEK POLITYCZNYCH.Kazdego przeciwnika można nazwać populista,najczęściej używa się tego pojęcia gdy brak jest innych konkretnych argumentów.Czy zatem właśnie nie sami populisci nadużywają slowa ,,populista,, właśnie wtedy gdy sa u szczytu bezradności politycznej.Pozdrawiam.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. ktoś

  Pan radny Wrzosek wieloletni radny mieszka w mieszkaniu komunalnym, więc najlepiej wie, komu się należy.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Wiktor

   To znaczy , ze był uczciwy i nie kradł. Chyba , że hazardzista lub hulał ostro.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 12. Baobab

  No nie, Tobolski za zaczął stosować słowa „wcześniej nieznane ludzkości” niegospodarność, marnowanie pieniędzy. W swojej ulotce (KWW ngo) pisze o zakładzie przyrodoleczniczym, o tym, że musi być dobrze wkomponowany w działania prozdrowotne. A głosował przeciw wybudowaniu przy budzecie lub wieloletniej prognozie finansowej. Hipokryzja do potęgi szeryfa. Jak inne jego działania, które są tylko wnioskami bez wskazania w większości przypadków możliwości finansowania lub finansowania po nieudanym wniosku. Wstyd karierowiczu

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 13. Andrzej Tobolski

  Baobab nakręcasz się swoją głupotą świadomie pomijając moje uzasadnienie w tym głosowaniu. To pozostali radni przeznaczając 28 milionów na ten zakład potraktowali takie wydatki z kasy podatników jakby chodziło o czapkę gruszek a nie o 28 milionów.
  Takie wydatki powinny być poddane konsultacjom społecznym,bardzo wnikliwej dyskusji merytorycznej we wszystkich komisjach i dogłębnej analizie biznes planu ,którego nie ma. Nie wiem czy kiedykolwiek baobab brał kredyt w banku choćby na 100 tys zł. Bank zawsze żąda biznes planu ,kory jest podstawą udzielenia kredytu. W tym przypadku Burmistrz dwukrotnie na zasadzie” wrzutki” wprowadza kuchennymi drzwiami wydatek 28 milionów (ogółem)na zakład przyrodoleczniczy i 10 milionów na mieszkania. Tylko idiota nie zada sobie pytania o konsekwencjach takich wydatków ,które będą skutkowały przez wiele lat.
  Pozdrawiam wszystkich rozumnych ,nie zaślepionych nienawiścią.
  Dla twoich dzieci i rodziny by nie musiały spłacać idiotycznych pomników głupoty będę zwracał uwagę i protestował. Takie pieniądze lepiej wydać na szpital.Czyż nie ?
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Krystyna

   Panie Tobolski coraz bardziej podoba mi się Pana dociekliwość i walka z układem stworzonym przez dziesięciolecia. Proszę się niezrażać trolami, działać, ujawniać i kompromitować nieutrzciwych polityków. Prawda obroni się sama.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 14. Dorotka

  Komentarz burmistrza na FB:
  cyt.”Tak to jest gdy w przededniu wyborów, nie myśli się merytorycznie w kwestii rozumnego wydatkowania pieniędzy podatników, lecz pod kątem wyborów burmistrza Gołdapi.”

  Moi Drodzy,
  tak napisał „obiektywny redaktor” jednego z gołdapskich portali ( nie jest to goldap.info red. Rakowskiego 🙂 ) o programie mieszkań komunalnych.
  Jeden z większych problemów naszych mieszkańców, czyli polityka mieszkaniowa, nieunormowana przez wiele kadencji. Teraz gdy coś z tym robimy, to źle, bo przed wyborami, zapewne źle, bo czekaliśmy na rozstrzygnięcie przetargu na największą inwestycję w tej kadencji, czyli zakład przyrodoleczniczy i inne duże inwestycje, zapewne źle, bo dbamy o gminny budżet i pieniądze podatników. Ale chyba największym złem jest to, że śmiał zgłosić tę propozycje burmistrz Luto.
  „Obiektywny redaktor ” jest także kandydatem w zbliżających się wyborach samorządowych i może uznał, że lepiej trochę popluć, niż pogłówkować nad programem wyborczym.
  A tu kilka faktów, które pewnie przez klawiaturę owego Pana nigdy by nie przeszły:
  1. nakłady ponoszone na remonty lokali i budynków zasobu gminnego;
  -lata 2011-2014- ok.0,64 mln.zł
  -lata 2015- 2018- ok. 1,27 mln zł.
  2. przydzielone lokale komunalne w latach;
  -2011- 2014- 4 lokale
  – 2015- 2018- 19 lokali,
  progres chyba widzimy wszyscy, oprócz „obiektywnego redaktora”.
  Pozdrawiam :)”

  ………
  „Teraz gdy coś z tym robimy, to źle, bo przed wyborami, ” – Tak, źle bo burmistrz wywala dużo więcej pieniędzy niż wtedy gdy Bank dawał 50% dopłaty, teraz tylko 35%. Wystarczyło posłuchać na początku kadencji mądrych, doświadczonych radnych !
  A że przed wyborami to też prawda bo akurat ten wniosek można było złożyć od czerwca do września tego roku, a burmistrz robi wrzutkę kilka dni przed upłynięciem terminu. Przed wyborami.

  ” Ale chyba największym złem jest to, że śmiał zgłosić tę propozycje burmistrz Luto. ” – Tak, złem, bo trzeba było zrobić to dużo wcześniej kiedy warunki Banku były sporo korzystniejsze. A tak – trzeba lekką ręką dorzucić parę milionów. Tak, złem, bo trzeba umieć przyznać się do błędu i powiedzieć szczerze prawdę kto i od kiedy proponował udział w takim programie.
  „1. nakłady ponoszone na remonty lokali i budynków zasobu gminnego;
  -lata 2011-2014- ok.0,64 mln.zł
  -lata 2015- 2018- ok. 1,27 mln zł.”
  Prawda, tyle, że bez radnych z tej „złej Rady” burmistrz nie mógłby wydać nawet złotówki. Więc kto poniósł nakłady? Burmistrz?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Panie Burmistrzu, niech Pan raczej polemizuje na ten temat z autorem wypowiedzi. Natomiast, jeśli idzie o obiektywizm, to ukazywał Pan tę cechę niezwykle wyraziście (i ustawicznie) przez ostatnie cztery lata i niech mi Pan wierzy, nawet w skali ponadlokalnej. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich osób, które mają odmienne od Pana zdanie, nawet w drobiazgach. Dotyczy to także „pojedynczych” (cudzysłów za cudzysłów:-) standardów zarządzania, praktykowanych również przez Pana, nie mniej wyraziście, przez cztery lata kadencji. Cóż natomiast mogę poradzić wobec Pana cierpienia… Może jakaś samokrytyka – bo bywam nieobiektywny.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. POETA

    Brawo redakcja. Nie dajmy się wpędzić w manipulacje kandydata na burmistrza p. Tomasza Luto. A patrząc na gołdapskie otoczenie – tylu zdawało się wcześniej przyzwoitych ludzi zeszło na tak niski poziom za srebrnik karierowy. Czasami wiatr niespodziewanie powiewa w inną stronę niż się założyło, i co wtedy z karierą u „papierowego” mocodawcy. Odleci? Gdzie wy macie moralne kręgosłupy. Ach żal, jak by powiedział poeta…

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 15. Kazio

  Przerasta Tobolski wszystkich radnychi tyle Faktycznie większość radnych nie rozumie ze chodzi o nasze i to gigantyczne pieniadze Popieram Pana

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 16. Zbigniew Świtkiewicz

  Wszystko byłoby ok, panie Redaktorze: „czwarta władza” patrzy władzy pochodzącej z wyboru na ręce, wytyka błędy, piętnuje małostkowość, nepotyzm, cynizm, klientelizm…. Wszystko byłoby ok, p. Redaktorze, gdyby… Pan nie startował w nadchodzących wyborach! No bo w takiej sytuacji domniemanie szlachetnych intencji w piętnowaniu obecnej władzy, którymi Pan powinien się kierować, staje się…. że tak to określę…. mocno wątpliwe.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Wodnik

   Dla równowagi. Drugi redaktor stratuje z przeciwnego komitetu, który chyba jest współkomitetem obecnego burmistrza. Wiec trudno raczej oczekiwać spod jego „pióra” jakiejś krytyki obecnego burmistrza i ludzi z jego otoczenia, którzy startują razem z nim, i którzy rządzą Gołdapią, wszelkimi instytucjami samorządowymi i spółkami gminnymi.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...