Najlepsi w Straży Granicznej

12-14 września 2018 w Kętrzynie odbyły się zawody o tytuł „Najlepsi w Straży Granicznej”. Do walki stanęło 11 czteroosobowych drużyn reprezentujących jednostki organizacyjne Straży Granicznej z całej Polski. Dzięki wsparciu finansowemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej odbyła się już V edycja zawodów.

 

 

 

Organizatorzy zaplanowali 8 konkurencji, w których funkcjonariusze wykazali się wielkim zaangażowaniem i sportowym zacięciem.

Symbolicznym strzałem pierwszą konkurencję rozpoczął  Zastępca Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Zbigniew Klimczyk.

Pierwszego dnia funkcjonariusze musieli sprawdzić się w następujących konkurencjach: składanie i rozkładanie broni, jazda precyzyjna rowerem, jazda terenowa quadem, jazda precyzyjna pojazdem terenowym, bieg sztafetowy (4×400 metrów) oraz strzelanie. Nad przebiegiem zawodów i przestrzeganiem zasad regulaminu podczas wykonywanych konkurencji czuwali sędziowie.

W trakcie sportowych zmagań wiele emocji wzbudziła jazda precyzyjna pojazdem terenowym  z piłką tenisową znajdującą się na talerzu  umieszczonym na przodzie maski. Sprawność i umiejętności kierowcy w tej dyscyplinie były bardzo szybko i bezbłędnie weryfikowane.

Drugiego dnia zawodów odbył się bieg na orientację w terenie. Uczestnicy musieli pokonać około 15 km i wykazać się nie tylko kondycję fizyczną, ale i prawidłowo odczytać mapy, by znaleźć się w wyznaczonych miejscach kontrolnych, zdobywając tym samym punkty dla swojej drużyny. Mała pomyłka „kosztowała” zawodników dodatkowe kilometry do pokonania. Dzięki uprzejmości Giżyckiemu Centrum Kultury drużyny przed biegiem zwiedziły Twierdzę Boyen.

Na zakończenie w ostatnim dniu zawodów, uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w teście na temat pełnienia służby granicznej. Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzców.

Tytuł „ Najlepsi w SG” zdobyła drużyna z Bieszczadzkiego  Oddziału Straży Granicznej, II miejsce wywalczył zespół z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, a na III miejscu, po zaciętej walce stanęła ekipa z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

Puchary i nagrody zwycięskim drużynom wręczał Komendant W-MOSG płk SG Robert Inglot oraz Przewodniczący NSZZ FSG Zarządu Oddziałowego w Kętrzynie kpt. SG Maciej Kuszilek. Towarzyszyli im Komendant Nadodrzańskiego OSG gen. bryg. SG Wojciech Skowronek oraz  Centrum Szkolenia SG płk SG Adam Pacuk.

W tym roku po raz pierwszy Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej zorganizował zawody „Jak Najlepsi w Straży Granicznej”. 12 września w sportowej rywalizacji  udział wzięło 6 drużyn ze szkół średnich naszego województwa.

Młodzież zmierzyła się w następujących konkurencjach: test z wiedzy o polskich formacjach granicznych, jazdy precyzyjnej rowerem, siłowego toru przeszkód, strzelania z pistoletu pneumatycznego oraz bieg sztafetowy 4×400 metrów. Najwięcej emocji wzbudził tor siłowy. Młodzi ludzie nie tylko musieli wykazać się kondycją fizyczną, ale również zwinnością podczas wykonywania ćwiczeń.

W zawodach „Jak Najlepsi w Straży Granicznej” zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Puchary i nagrody zwycięskim drużynom wręczał Zastępca Komendanta W-MOSG płk SG Zbigniew Klimczyk oraz przedstawiciel związków zawodowych. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Kętrzyna.

Red. W-MOSG

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Najlepsi w Straży Granicznej

  1. doda

    BRAVO !!!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...