„Użłobkowienie” Gołdapi i sąsiednich gmin

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” udostępniło kolejny ranking. Tym razem ukazany został poziom opieki  żłobkowej lub przedszkolnej nad dziećmi w wieku do trzech lat, czyli „użłobkowienie”.

 

 

 

 

Są to dane z 2016 roku, zatem niewykluczone, że od tego czasu mogło się sporo zmienić, choćby za przyczyną reformy oświatowej. Natomiast wskaźnik obliczany jest na takiej podstawie: „dzieci w żłobkach 1-3 lat + dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w SP, punktach przedszkolnych w wieku 3 lat i mniej na 100 dzieci z terenu gminy w wieku 1-3 lat” (przyp. „Wspólnota”).

W kategorii miast powiatowych (w rankingu wymieniono 267, natomiast takich miast jest w Polsce 335) Gołdap znalazła się na 233 miejscu z wskaźnikiem „użłobkowienia” – 24,199.

W kategorii gmin wiejskich (jest ich w Polsce 1548) dosyć wysoko znalazły się Banie Mazurskie, bo na 438 miejscu ze wskaźnikiem – 21,359.

Dubeninki znalazły się na końcu tego zestawienia, wśród trzydziestu gmin z wskaźnikiem zerowym (cała trzydziestka na 1525 miejscu).

Niżej link do czasopisma z rankingiem:

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking/Ranking___uzlobkowienie.pdf

Zdjęcie: https://pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły