Rozpoczęcie Mazury AirShow 2018 z ikoną wodnosamolotów

Wczoraj na mazurskim lotnisku Kętrzyn-Wilamowo nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku dedykowanego Twórcom i Animatorom Lotnictwa Polskiego. Jest to uhonorowanie dla wielu dokonań i heroizmu pilotów Polskich Sił Zbrojnych, którzy zapisali się na kartach zdumiewającej historii oraz przyczynili się do rozwoju Lotnictwa Polskiego.

 

 

 

 

 

Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki Osobowości Roku dla najbardziej zasłużonych w krzewieniu Lotnictwa Polskiego. W grupie wyróżnionych znaleźli się pil. Ryszard Witkowski, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – Krzysztof Radwan, gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski, pil. Zygmunt Mazan oraz Pan Zbigniew Niemczycki. Szczególna statuetka została przyznana Polskiemu Lotnictwu Wojskowemu w uznaniu zasług dla odzyskania i obrony Niepodległej Polski.

W związku z rozpoczynającymi się dzisiaj pokazami lotniczymi Mazury AirShow 2018, na Lotnisku Wilamowo w Kętrzynie pojawiły się zarówno krajowe statki powietrzne, jak i te zagraniczne. Jako pierwsze zawitały do nas wodnosamoloty Piper PA-18-150 Super Cub. Przesympatyczna para z Niemiec pojawiła się w tym roku w towarzystwie równie sympatycznych Szwajcarów. Od środy gościmy angielskiego pilota John’a Russel’a wraz z małżonką Liz, którzy przylecieli do nas swoim amerykańskim górnopłatem – Cessną 182 Skylane. Do floty stacjonującej w Kętrzynie dołączył również górnopłat ICP Savannah oraz wodnosamolot FlyWhale, które przyleciały prosto ze Szwajcarii i zaprezentują się na tegorocznych pokazach po raz pierwszy!

W końcu swoją obecnością zaszczyciła nas jedna z najbardziej wyczekiwanych atrakcji, ikona wodnosamolotów – Consolidated Catalina PBY-5A – która w Polsce pojawi się premierowo! Tym bardziej jesteśmy dumni, że zadebiutuje na polskim niebie w ramach występu na Mazury AirShow 2018.

Odwiedzający kętrzyńskie lotnisko będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska dwóm ciężkim, transportowo-bojowym śmigłowcom MI-24, które przyleciały do nas prosto z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Mimo, że dzięki swojemu imponującemu uzbrojeniu noszą przydomek „Latające Czołgi”, z pewnością zaskoczą widzów zwinnością w powietrzu prezentując swoje umiejętności nad jeziorem Niegocin.

Również fani podniebnych akrobacji znajdą coś dla siebie. Na mazurskim niebie będzie można podziwiać Presidential Team ANBO, czyli litewską formację składającą się z 3 akrobacyjnych samolotów szkoleniowych Jak-50/52. Dla tych, którzy chcą zobaczyć show na najwyższych obrotach zaprezentuje się Maciej Pospieszyński. Dwukrotny Mistrz Świata Akrobacji Szybowcowej oraz Mistrz Polski Akrobacji Samolotowej zaakcentuje swoją obecność wykonując pokaz na samolocie Extra 330SC, który jest stworzony do najwyższej klasy akrobacji. Tego występu nie można przegapić!

To oczywiście nie koniec listy samolotów, które pokażą się w ramach pokazów Mazury AirShow 2018. Serdecznie zapraszamy na lotnisko Wilamowo oraz na plażę miejską w Giżycku, aby osobiście zapoznać się z naszymi atrakcjami i być członkiem wydarzenia, które nieprzerwanie od 20 lat gości w kalendarzach miłośników lotnictwa z całego świata.

Gabriela Kulesza

Powiązane artykuły