Kuchnia indukcyjna – wady i zalety

Wybór odpowiedniej kuchni to nie lada wyzwanie – na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i często trudno zdecydować, które z nich wybrać. Najbardziej znane są z pewnością klasyczne kuchenki gazowe, ale ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się też nowoczesne rozwiązania takie jak kuchnie indukcyjne. Jakie są wady i zalety korzystania z indukcji? Czy jest ona lepsza od kuchni ceramicznej?

Nowoczesna technologia i zalety

Kuchnia indukcyjna została stworzona w oparciu o technologię indukcji (a dokładniej cewki indukcyjnej). Cały proces polega na wytwarzaniu między naczyniem a powierzchnią kuchni pola elektromagnetycznego, które umożliwia gotowanie. Płyta pobiera ciepło z naczynia, ale nie nagrzewa się wokół, dlatego nie ma obawy o to, że po wykipieniu pozostaną na niej przypalone pozostałości potrawy. Stąd czyszczenie kuchni indukcyjnej jest bardzo szybkie i łatwe. Co więcej, ma ona krótki czas nagrzewania, dlatego przyrządzane na niej dania będą gotowe szybciej niż na kuchence ceramicznej czy gazowej. Wiąże się z tym też szybki czas stygnięcia płyty, dzięki czemu jest ona wyjątkowo bezpieczna. Z pewnością na korzyść płyty indukcyjnej przemawia także jej ekonomiczność. Po ściągnięciu naczynia płyta sama wyłącza nagrzewanie, co sprawia, że wykorzystywane jest tylko tyle energii, ile jest niezbędne. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza rodzicom z dziećmi -wiele trudniej o poparzenie przy tego typu technologii.

Wady płyty indukcyjnej

Jedną z głównych wad tego rodzaju kuchni jest z pewnością cena. Użycie nowoczesnej technologii wiąże się z większymi kosztami produkcji i co za tym idzie, ceną samej płyty. Ponadto, aby móc gotować i smażyć na tego typu kuchence potrzebne są specjalne naczynia, zawierające w składzie metal ferromagnetyczny – bez tego przyrządzanie potraw będzie niemożliwe. Często wiąże się to więc z wymianą wszystkich naczyń, co dla niektórych osób może być zbyt kosztowne. Na szczęście z pomocą przychodzą sklepy internetowe takie jak https://zasmakujradosci.pl/garnki-emaliowane, w których można zakupić m.in. garnki emaliowane odpowiednie do płyty indukcyjnej. Są to produkty unikalne i trwałe oraz dodatkowo wyjątkowo estetyczne.

Dla fanów gotowania

Kuchnia indukcyjna to dobre rozwiązanie w domu lub mieszkaniu, w którym dużo się gotuje, dlatego warto dobrze zastanowić się przed jej wyborem. Jeżeli posiłki przyrządzane są rzadko, to niestety możliwe, że poniesione koszty szybko się nie zwrócą. Ale w sytuacji, gdy dana osoba codziennie smaży lub gotuje, to kuchnia indukcyjna będzie idealną propozycją. Krótki czas nagrzewania, szybkie stygnięcie i nie nagrzewanie powierzchni wokół naczynia to tylko część z zalet tego nowoczesnego sprzętu.


Porady

Powiązane artykuły