Harcerski biwak i wędrówki na skraju Puszczy Rominckiej

Zabrali namioty, śpiwory, wodę, prowiant, saperkę, siekierkę… oraz dużo dobrego humoru i wyruszyli do Stańczyk. Tam w dniach 23 – 25 czerwca harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” mieli swój biwak. Dzięki uprzejmości komendanta Hufca ZHP Białystok mogli biwakować w harcerskiej bazie obozowej w Stańczykach.

 

 

 

 

 

Brak bieżącej wody i prądu nie był dla nich żadną przeszkodą. Harcerze przygotowali swoje miejsce biwakowe wykorzystując umiejętności pionierskie. Pierwszego dnia podziwiali brzeg jeziora Ostrówek podążając ścieżką dydaktyczną „Rechot”, jak też odbyli zwiad nad jeziorem Tobellus. W ciągu następnych dwóch dni wędrowali korzystając z przebiegających nieopodal Stańczyk czerwonych szlaków turystycznych, pieszego na trasie Stańczyki – Golubie oraz rowerowego „Szlaku Rominckich Jeleni”. W Golubiach przeszli ścieżką historyczno-przyrodniczą „Golubie – wieś, której nie ma” odkrywając po dawnych mieszkańcach pozostałości murów, zdziczałe drzewa owocowe, wiadukty kolejowe, pomnik.

Trudno było im uwierzyć, że we wsi mieszkało kiedyś nawet ponad 400 ludzi. Po trudach wędrówek odpoczywali przy ognisku, śpiewali, bawili się i pląsali, gotowali herbatę w kociołku, piekli kiełbaski i słodkie pianki. Weronika, Wiktoria i Ernest złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Z pewnością będzie to dla nich najważniejszy biwak w ich harcerskim życiu. Druhom i druhnom towarzyszyli opiekunowie, instruktorzy i nauczyciele: pani Maja Zaniewska, pwd. Anna Jaremus-Furtan oraz drużynowa Małgorzata Wojciechowska-Gutowska.

Harcerze wędrowali i poznawali przyrodę oraz historię swojej małej Ojczyzny w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

 


Aktualności

Powiązane artykuły