Bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie

Od 2009 r. uczniowie i nauczyciele gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczą w międzynarodowej wymianie z zaprzyjaźnionymi szkołami z partnerskiego miasta w Niemczech. W 2016 r. nawiązaliśmy współpracę ze szkołą BBS II w Stade. Dołączył do tego wspaniałego przedsięwzięcia także ZSZ w Gołdapi.

 

 

 

Od 25 do 31 maja w wymianie uczestniczyło 18 uczniów i 6 nauczycieli. Podczas pobytu gości w Gołdapi realizowaliśmy ciekawy program. Uczestnicy poznali nasze miasto i szkoły – SP5 i ZSZ, brali udział w zajęciach szkolnych, sportowych i plastycznych. Podziwialiśmy wystawę obrazów Fredericka Gaβ – jednego z uczestników. Wspólnie przygotowywaliśmy regionalne potrawy i delektowaliśmy się ich smakiem. Stworzyliśmy też własną stronę internetową dotyczącą naszej zaprzyjaźnionej grupy oraz zachęcającą do odwiedzenia obu pięknych miast – Gołdapi i Stade.

Niemiecka młodzież była w sposób bardzo ciepły i serdeczny goszczona przez rodziny polskich uczniów. Celami takiej współpracy są wzajemne poznanie i zrozumienie, żywa nauka języka, wspólna odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości w wolnej i szczęśliwej Europie, rozwój kompetencji międzykulturowych, przezwyciężanie uprzedzeń oraz orientacja zawodowa.

Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam takich spotkań. Mogą one odbywać się dzięki władzom naszych miast, Dyrektorom szkół SP5 i ZSZ w Gołdapi oraz BBS II w Stade, a także dzięki wsparciu Fundacji PNWM. Jesteśmy wdzięczni wszystkim zaangażowanym nauczycielom, opiekunom, rodzinom goszczącym
za tak udane spotkanie.

Po każdej wymianie uczniowskiej jesteśmy przekonani, że grono naszych przyjaciół znacznie
się powiększa i że przyczyniamy się do budowania tego co najpiękniejsze w Zjednoczonej Europie.

Elwira Rakowska-Karwel


Aktualności

Powiązane artykuły