„OdDYMiaNIE”

Po dwóch ważnych i dużych projektach „Niech diabli wezmą dopalacze” oraz ” Nie godzę się na przemoc rówieśniczą – szanuję, reaguję, nie krzywdzę” uznałyśmy (Marta Zaporowska i Marta Dębowska), że pora uświadomić uczniom i ich rodzicom jak bardzo szkodliwy jest dym tytoniowy.

 

 

 

 

 

W II smestrze tego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 5 rozpoczęłyśmy realizację projekt o tematyce profilaktycznej pt.: „OdDYMiaNIE”. Jest to pierwsza część zaplanowanych długofalowych działań.

W celu zbadania skali problemu przeprowadziłyśmy ankiety wśród gimnazjalistów. Wynika z nich, że 45% uczniów przebywa w zadymionym środowisku rodzinnym. Wynik ankietowania potwierdził nasze obawy, okazuje się, iż ponad 63% uczniów ma za sobą pierwsze próby palenia papierosów. Palenie papierosów jest postrzegane przez młodzież jako przejaw dorosłości. Szacuje się, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na około 9 rok życia. Wśród naszych uczniów najniższy wiek sięgnięcia po papierosa to 10 lat. Przyczyny palenia wśród młodzieży są różne, np. ciekawość, naśladowanie palących rodziców albo starszych kolegów, namowa rówieśników, chęć zaimponowania innym. Najczęściej dzieci zapalają pierwszego papierosa wskutek zachęty kolegów. Potem palenie staje się metodą na odreagowanie frustracji i stresów. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji palenia papierosów i dlatego od najmłodszych lat trzeba im to uzmysławiać.

Pod koniec lutego zostały ogłoszone konkursy związane z tematyką szkodliwości dymu tytoniowego na zdrowie człowieka. W konkursach wzięli udział uczniowie wszystkich oddziałów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem także, wśród uczniów z oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych przy dużym zaangażowaniu ich Rodziców. Widząc wielki wkład w prace konkursowe uznałyśmy, że oprócz nagród głównych warto nagrodzić wszystkich „maluszków”.

Prace były bardzo różnorodne i miałyśmy nie lada problem z wyborem zwycięzców. Kierowałyśmy się tym, czy praca jest ściśle związana z tematyką konkursu. Nagrody zostaną wręczone 30 maja podczas Święta Szkoły.

Na korytarzu szkolnym przy pokoju nauczycielskim wyeksponowana została gablota związana z tematyką naszego projektu. Uczniowie i Rodzice mogą dowiedzieć się: ile kosztuje palenie, kilka faktów na temat e-papierosów, dlaczego nie warto sięgać po papierosy, jaki mają wpływ na nasz wygląd oraz informacje na temat jak odmawiać, gdy ktoś namawia do palenia papierosa.

Ważnym punktem „OdDYMiaNIA” były zajęcia profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia papierosów i wpływu na zdrowie dymu tytoniowego. Dzięki środkom gminnym na realizację zadań w ramach GKRPA zakupiłyśmy m.in.: ciekawe pomoce dydaktyczne: model płuc palacza, model jamy ustnej osoby żującej tytoń, czy zestaw doświadczalny „ile jest smoły w papierosie?”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani zajęciami, w których aktywnie uczestniczyli. Ich przerażenie widokiem skutków palenia papierosów przełożyło się na deklarację, że nie sięgną po papierosy. Mamy nadzieję, że tak będzie.

Marta Dębowska i Marta Zaporowska


Aktualności

Powiązane artykuły