Młodzi fotograficy mogą się pochwalić kolejnymi sukcesami

W sobotę 19 maja w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”, po raz piąty odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego pn „Mój zabytek”, organizowanego przez Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich. Sukcesem mogą się pochwalić młodzi fotograficy z pracowni gołdapskiego Domu Kultury.

 

 

 

 

Jubileuszowe spotkanie miało miejsce w zrewitalizowanym tartaku Raphaelsohnów, gdzie w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Kultury funkcjonuje „Muzeum Nowoczesności”. Placówka przygotowała swoim gościom bogatą ekspozycję, prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu.

Zgodnie z tradycją uroczystość podsumowania konkursu rozpoczął występ solistów z pracowni wokalnej pałacu, następnie głos zabrał Bartosz Ordalewski – pomysłodawca i kurator konkursu – który w podsumowaniu stwierdził, iż nie spodziewał się tak dużego zainteresowania konkursem ze strony młodzieży i prac na tak wysokim poziomie.

W konkursie przyznawana jest nagroda główna w postaci aparatu fotograficznego ufundowanego przez prezydenta Olsztyna. W tym roku tę nagrodę z rąk Piotra Grzymowicza otrzymała Alicja Krzykwa z Gołdapi, uczestniczka zajęć fotograficznych w gołdapskim Domu Kultury. Alicja pod kierunkiem instruktora stworzyła zestaw prac pt. „Prawidła i kopyta”, który ukazywał niepowtarzalną plastykę starych drewnianych kopyt i prawideł, służących w przedwojennych gołdapskich zakładach obuwniczych do produkcji i reperacji butów.

Oprócz nagrody głównej przyznawanych jest również 6 równorzędnych wyróżnień. Trzy z nich przypadły młodzieży z pracowni fotografii gołdapskiego Domu Kultury.

Weronika Obara otrzymała wyróżnienie za zestaw prac pt. „Podróż w czasie” a Aleksandra Olbryś również za cykl prac pt. „Zestaw zbożowo-kuchenny”, natomiat Mateusz Świtaj został wyróżniony za fotografię pt. „Lampa naftowa”.

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowana została także fotografia Remigiusza Golubka pt. „Saperka”.

Wszystkie eksponaty znajdują się w Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza w Gołdapi. Bardzo serdecznie dziękujemy opiekunce zbiorów Annie Falińskiej za udostępnienie zabytków oraz pomoc w organizacji sesji fotograficznych.

Powiązane artykuły