Jaki tusz wybrać – oryginalny, czy zamiennik?

Drukarki atramentowe nadal cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i w firmach. Decydują o tym głównie dwa czynniki – drukarki atramentowe na ogół nie są drogie, nierzadko wręcz bardzo tanie; są jednocześnie proste i wygodne w eksploatacji. Bywają bardzo przydatne w sytuacji kiedy nie mamy potrzeby wykonywania masowych wydruków. Mimo to przy odpowiedniej jakości tuszu drukarka atramentowa jest w stanie wydrukować dobrej jakości fotografię, nawet na dobrej jakości papierze.

Rodzaje tuszy do drukarek atramentowych

W wypadku drukarek atramentowych poziom wydruku zależy nie tylko od jakości wykorzystywanego atramentu, ale w dużym stopniu od jego rodzaju. Tusze do drukarek atramentowych można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – pigmentowe i barwnikowe (zwane też rozpuszczalnikowymi).

Istnieje między tymi tuszami istotna różnica przede wszystkim w aspekcie ich odporności na czynniki zewnętrzne. Każdy z nich ma zalety i wady. Tusz barwnikowy jest rozprowadzany w postaci mikroskopijnych kropli, sprzyjających uzyskaniu wysokiej rozdzielczości. Wadą tego rodzaju tuszu jest podatność na czynniki zewnętrzne, między innymi na wodę. Natomiast tusz pigmentowy jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne – jego wadą jest duża wielkość kropli. Dowiedz się więcej o tuszach do drukarek na dodrukarekhp.pl.

W sprzedaży są drukarki, które mają możliwość wykorzystywania obu rodzajów tuszy.

Od czego jeszcze zależy jakość wydruku drukarki atramentowej?

Jakość wydruku drukarki atramentowej może również zależeć od jakości tuszu, zatem zarówno od producenta, jak i sprzedawcy. Przy okazji stając przed potrzebą zakupu tuszy do drukarki nieraz się zastanawiamy na tym, czy kupić tusz oryginalny znanego producenta, czy zdecydować się na zamiennik.

Odpowiedź nie jest taka oczywista, ponieważ zamiennik, który na ogół jest tańszy, niekoniecznie musi odstępować jakością od oryginału. To kwestia osobistej decyzji. Jest też możliwość samodzielnego regenerowania tuszu w pojemnikach. Mimo to większą pewność co do jakości wydruku będą dawały tusze oryginalne i zamienniki.

Czym się jeszcze należy kierować przy zakupie tuszy do drukarki?

Przede wszystkim zwracać należy uwagę na to do jakiego typu drukarek powinny być stosowane. Możemy też wybierać pojemniczki o różnej pojemności w zależności choćby od potrzeb.

Pamiętajmy również, że tusz do drukarki może mieć konkretne przeznaczenie, na przykład może być przystosowany do wydruków dobrej jakości fotografii. Ten rodzaj tuszy jest na ogół droższy. Chociaż cena pojemnika z tuszem może również zależeć od rodzaju producenta.


Porady

Powiązane artykuły