Jak prowadzić legalne termomodernizacje budynków? (część I)

Wiosenne i letnie prace remontowe budynków (nie tylko termoizolacje) można prowadzić zgodnie z prawem. Potrzebna jest wiedza, chęci i – przede wszystkim – planowanie. Dotyczy to zarówno projektantów, sprawdzających projekty, udzielających pozwoleń na termoizolację, jak i wykonawców i inwestorów (działa tutaj, między innymi, prawo budowlane, ustawa o ochronie przyrody, Prawo ochrony środowiska i .. kodeks karny).

Dla niektórych gatunków ptaków nasze budynki to jedyne miejsce, gdzie mogą założyć gniazdo i wychować młode. Tak jest! Warto zatrzymać je blisko nas – bo to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z komarami i uciążliwymi muchami.

Jerzyk to nie mały Jeż
Stropodachy, wszelkie szczeliny między płytami, pod parapetami, za rynnami to doskonałe miejsca na gniazda Jerzyków. Właśnie wracają (już są?) do nas z południowej Afryki. Wystarczy spojrzeć w miejskie niebo i na pewno je zobaczymy. Tnące przestrzeń, szybujące, zwinne samolociki. To nie Jaskółki, choć na pewno wiele razy tak właśnie nam się wydaje. To niesamowite Jerzyki. Przylatują do nas dosyć późno, odlecą w sierpniu. We wrześniu można spotkać jedynie samotnych podróżników.
W międzyczasie zdążą zrobić dla nas wiele dobrego. To właśnie dzięki nim na naszych osiedlach jest mniej uciążliwych owadów (karmiąca młode para, każdej doby przynosi do gniazda około 20 000 owadów!). Pomimo, iż życie spędzają w locie (dosłownie!) teraz zatrzymają się na chwilę, żeby założyć gniazdo. Czy zostawimy im trochę miejsca obok nas? Odpowiednia budka załatwi sprawę!
Więcej o jerzykach: http://goldap.org.pl/2014/04/jest-bowiem-czas-jerzykow/

Jaskółki też lubią być blisko nas. I też potrafią się odwdzięczyć! Zapraszając Jaskółki „pod nasz dach” z pewnością zapomnimy o uciążliwych muchach. Jaskółki Oknówki zakładają gniazda na budynkach, Dymówki wolą ulepić swoje wewnątrz (pod dachem garażu, czy hali produkcyjnej, stodoły…). Jeśli pozwoliliście pięknym Jaskółkom zamieszkać obok, z pewnością już pracowicie uwijają się wokół gniazda. Zostaną z nami do końca sierpnia / początku września.
Więcej o Jaskółkach: http://www.jestemnaptak.pl/w-miescie-w-parku-i-w-ogrodzie/jaskolka-dymowka

Inni sprzymierzeńcy zamieszkujący nasze bloki to Kawki, które pełnią w miastach rolę „służby sanitarnej” przeszukując odpadki pozostawione przez człowieka. W wielu krajach Europy Kawka jest ptakiem zagrożonym. W Polsce wciąż z nami jest, ale likwidacja miejsc do zakładania gniazd (kratowanie otworów do stropodachów), może spowodować problemy populacji również u nas.

Miasto to miejsce życia pięknej Pustułki!
(Chętnie założą gniazdo też poza terenami miejskimi, wykorzystując te pozostawione przez inne ptaki.) To jeden z niewielu ptaków szponiastych mieszkających tak blisko nas. Tym bardziej warto wiedzieć jak je zatrzymać!
Miejskie Pustułki zakładają gniazda w niszach budynków mieszkalnych i przemysłowych. Korzystają też ze stropodachów z otworami o średnicy większej niż 10 cm. Chętnie zajmą budkę lęgową powieszoną dla nich na budynku!

Czy moglibyśmy żyć bez Wróbli i ich towarzyskiego ćwierkania? Do niedawna, rzeczywiście był to nasz najliczniejszy towarzysz. W ciągu ostatnich 20 lat populacja Wróbli w Europie spadała miejscami o 90%. Nasze miasta pozbawiane w wielkim tempie drzew, a przede wszystkim – zakrzaczeń i terenów zielonych stawiają Polskę na czele smutnego rankingu. Pozostaje jeszcze brak miejsc na gniazda w następstwie prac dociepleniowych i remontów elewacji. Ten problem rozwiązałyby odpowiednie budki lęgowe. Ale jak rozwiązać problem dobrej woli oraz wiedzy decydentów i urzędników?

c. d. n. Tekst powstał na podstawie tekstów ze strony www.jestemnapTAK.pl, oraz broszury „Ochrona ptaków gniazdujących w budynkach” Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN (www.bocian.org.pl).

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Jak prowadzić legalne termomodernizacje budynków? (część I)

 1. Maciek Kordjak

  Zagadnienie to dotyczy w równym stopniu nietoperzy.
  Polecam opracowanie „Docieplanie budynków w zgodzie z zasadami ochrony przyrody” przygotowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
  http://www.salamandra.org.pl/DO_POBRANIA/PRAWO/folder_bloki.pdf

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Anonim

  „Zwykły mieszkaniec może wystąpić do Rady Osiedla lub kierownictwa spółdzielni mieszkaniowej, gdzie ociepla się budynki, i przekonać je o konieczności ochrony siedlisk jerzyków. Jeżeli podczas ocieplania zniszczono siedliska jerzyków, to najlepiej zgłosić to w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub policji.”

  http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2249,article,4457

  Jerzyki nigdy nie przysiadają na drutach tak jak jaskółki.
  Najłatwiej jest je zaobserwować o zmierzchu gdy latają z dużą prędkością pomiędzy dachami i domami. Jerzyki są wspaniałymi lotnikami – prawie całe swoje życie spędzają w locie. Ich niezwykłą cecha jest to, że w trakcie lotu potrafią nawet spać!
  Najłatwiej zaobserwować jerzyki w pobliżu obszarów zabudowanych, gdzie zakładają gniazda w szczelinach w murze bądź otworach wentylacyjnych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...