Transport międzynarodowy, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość handlu

Ludzie handlują między sobą od zarania dziejów. Starożytna Persja, Grecja czy Egipt – wszystkie te kraje doskonale wiedziały, czym jest handel. To one jako pierwsze rozwinęły handel międzynarodowy. Przez tysiące lat zmieniły się metody, ale nie idea.

 

 

 

 

 

Transport międzynarodowy w przeszłości

Historia świata, to historia wymiany handlowej. Państwa wcale nie bogaciły się na prowadzeniu długotrwałych wojen, ale na handlowaniu między sobą. Potęgi gospodarcze starożytnego świata budowane były na handlu. A jak on wyglądał w dawnych latach? Przez całą starożytność i średniowiecze był do siebie bardzo podobny. Towary transportowano przy pomocy wielbłądów, osłów, koni i innego bydła pociągowego. Wraz z rozwojem techniki i wynalezieniem koła doszedł transport z użyciem wozów. W naszej świadomości, na słowo „powóz” utkwił XIX-wieczny obraz zaprzęgu prosto z Dzikiego Zachodu ciągnięty przez parę koni. Zmiany na rynku transportowym przyniosła maszyna parowa, kolej oraz wynalezienie silnika.

 

Wczesne lata kolei

Wraz z wynalezieniem parowozu, transport osób i towarów stał się prosty jak nigdy wcześniej. Za jednym razem można było załadować kilkadziesiąt ton węgla, pszenicy czy bawełny w kilkanaście wagonów, które w o wiele krótszym czasie pokonywały odległości między miastami. Choć w pierwszych latach istnienia pociągi jeździły z prędkością około 40 km/h, to już po zakończeniu I wojny światowej osiągały one prędkości powyżej 120 km/h.

 

Dziś rządzi transport kołowy

Mimo że pociągi znacząco przyczyniły się do zmian w handlu i transporcie, dziś król jest jeden – są nim samochody ciężarowe. Samochody, choć nie przewiozą za jednym razem kilkuset ton towaru, mają przewagę nad pociągami. Obecnie firmy spedycyjne, jak ta tutaj są zdecydowanymi liderami w transporcie. Wynika to z faktu, że samochód dojedzie praktycznie w każde miejsce na świecie. Wystarczy, że będzie do niego prowadzić jakakolwiek, nawet polna, droga. Pociąg, by gdzieś dojechać potrzebuje torów, a te nie prowadzą do każdego miasta i każdej firmy.

 

Polskie firmy są jednym z liderów jeżeli mowa o transporcie międzynarodowym. Nasi rodzimi kierowcy jeżdżą po całej Europie, dostarczając towary we wszystkie zakątki Starego Kontynentu. Na tej stronie znajdziesz wszystkie kierunki, w jakie się wybieramy. A jest ich naprawdę sporo. Dania, Austria, Portugalia, Norwegia – to tylko niektóre z miejsc, w jakich można spotkać ciężarówkę na polskich tablicach rejestracyjnych. Dzięki nim możemy spróbować francuskiego wina, niemieckiego piwa, greckich oliwek czy włoskiego makaronu.


Aktualności

Powiązane artykuły