To była prawdziwa frajda

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie wybrali się na wycieczkę do Oczyszczalni ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gołdapi. Na miejscu przywitała nas pani Barbara Sereda, która dokładnie wytłumaczyła zaciekawionym uczniom jaką funkcję pełni oczyszczalnia biologiczno-mechaniczna.

 

 

 

 

Objaśniając funkcjonowanie poszczególnych urządzeń pani kierownik zapoznała dzieci z drogą ” brudnej kropelki”. Po wizycie wszyscy uczniowie mieli zupełnie jasny i klarowny obraz, sedes to nie kosz na śmieci. Należy zwracać uwagę na to, aby pewne przedmioty trafiały do kosza, a nie do kanalizacji. Oczyszczalnia będzie funkcjonowała bez zarzutu pod warunkiem, że będziemy o to dbać np. wyrzucając zużyte patyczki do uszu do kosza zamiast do sedesu. Jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę i musimy dbać o nasze środowisko w każdy możliwy sposób.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych. Uczniowie zachwyceni malowniczym położeniem obiektu z radością przywitali panie , które opowiedziały nam o leczniczym wpływie wód mineralnych oraz sztucznie wytworzonym mikroklimacie w tężniach solankowych. Pobyt w grocie solnej wprawił dzieci w doskonały nastrój. Lekki półmrok i relaksacyjna muzyka płynąca z głośników, stworzyły zaczarowany klimat. Cudowanie było słuchać ” Legend polskich ” w tejże scenerii, jakże różnej od warunków szkolnych.

Kolejną niespodzianką był pobyt w mini tężni. Można było leżąc wygodnie na leżaczku obserwować przez ogromne okna krajobraz jeziora: łabędzie, rybitwy, a nawet gęś kanadyjską. Po takim wypoczynku dzieciaki chętnie dały upust swojej energii na pobliskim placu zabaw i siłowni na powietrzu. To była prawdziwa frajda. Żegnając sympatyczne panie dzieci otrzymały drobne podarunki w postaci zagadek edukacyjnych rozwijających wiedzę na temat miasta Gołdap oraz paszporty rowerowe zachęcające do aktywnej formy wypoczynku. Jesteśmy dumni, że mamy w okolicy taki wspaniały obiekt, do którego wrócimy z pewnością.

Maja Zaniewska


Aktualności

Powiązane artykuły