Polecam rowerzystom wciąż niedocenioną atrakcję turystyczną

Odwiedziłem dziś okolice Kanału Brożajckiego i po raz kolejny się nie zawiodłem. Toteż rowerzystom polecam przejażdżkę po Lasach Skaliskich w okolicy Bań Mazurskich. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc powiatu gołdapskiego, zwłaszcza wiosną i latem. Przejażdżkę może znacznie ułatwić jedenastokilometrowa, równiutka droga asfaltowa rozpoczynająca się tuż za Zakałczem, dochodząca prawie do Budzewa (w kierunku na Budry).

 

 

 

 

 

Po drodze jest kilka ciekawostek. Pierwszą zabytkowy drogowskaz kamienny z napisami Angerapp i Skallischer. Przy drogowskazie może my skręcić w lewo i pojechać w kierunku gdzie rozpoczyna się dwunastokilometrowy Kanał Brożajcki, jeden z najstarszych zabytków powiatu (zaprojektowany już w 1726 roku przez Jana Suchodolca). Kanał wiedzie od wyludnionej wsi Brożajcie do Miedunieszek Wielkich. Na kanale znajduje się kilka jazów, zaś w Mieduniszkach zabytkowa śluza łącząca go z Węgorapą.

Możemy również ominąć kamienny drogowskaz i pojechać prostu w kierunku mostu przerzuconego nad kanałem, potem skręcić na Budzewo.

Powiązane artykuły