Podsumowanie akcji „TRZEŹWY AUTOBUS”

W miniony poniedziałek, 23 kwietnia, na terenie powiatu gołdapskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „ Trzeźwy autobus” – są one odpowiedzią na wciąż występujące przypadki kierowania pojazdami transportu zbiorowego przez osoby wsiadające za ich kierownicę w stanie nietrzeźwym. Policjanci kontrolowali przede wszystkim autobusy przewożące dzieci.

 

 

 

 

Działania prowadzone były przez cały dzień. Policjanci skontrolowali 16 autobusów. Cel tego typu akcji jest jeden. Większe bezpieczeństwo na polskich drogach, zarówno pasażerów – w tym dzieci – jak i innych uczestników ruchu drogowego. To jest nasz priorytet.

To nie jest koniec, działania z pewnością w nadchodzącym sezonie wypoczynkowym będą systematycznie wznawiane. Wciąż bowiem zdarzają się, czasem tragiczne w skutkach, przypadki kierowania autobusami przez osoby, które zdecydowały się zasiąść za ich kierownicą pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

ZGŁOŚ KONTROLĘ AUTOKARU

Gołdapska policja przypomina, że można zgłaszać do kontroli autokary, które mają zawieźć młodzież na wycieczkę szkolną. Policjanci zachęcają także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

– ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC;

– posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne;

– dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu;

– komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły