Komputer czy tablet nie służą tylko do grania…

Kodowanie, szyfrowanie, programowanie to być może tajemnicze i trudne słowa, jednak nie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi. Od kilku tygodni uczniowie kl 1 a, 1c i 1d oraz 3 d i 3f uczestniczą w programie „Zaprogramuj przyszłość” zainicjowanego przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, który ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych poprzez aktywizację cyfrową nauczycieli i dzieci.

 

 

 

 

 

Zabawy z użyciem różnego rodzaju kodów są bardzo ciekawą aktywnością w czasie zajęć. Odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to świetny trening dla mózgu, a także uczenie dokładności, spostrzegawczości oraz pracy w zespole. Programowanie to nic innego jak ciekawe zajęcie. To ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. To też żmudna i pracochłonna praca wymagająca zaangażowania i ciągłej nauki.

Programowanie pozytywnie wpływa na logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, a także poprawia umiejętności w zakresie organizacji pracy. Jedną z aplikacji, jakiej używamy, do nauki programowania jest Scratch. To prosta aplikacja do kodowania wizualnego, czyli takiego, w którym z kolorowych bloków składamy algorytm. Można za jego pomocą tworzyć proste gry i animacje.

Dzięki tym zajęciom dzieci i ich rodzice mogą się przekonać, iż komputer czy tablet nie służą tylko do grania czy przeglądania stron internetowych, ale przede wszystkim do tworzenia.

Iwona Poreda – szkolny koordynator projektu


Aktualności

Powiązane artykuły