Zmienne warunki na drodze – apelujemy o rozwagę!

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne. W każdej chwili słoneczna pogoda może zmienić się w deszczową. Mokra nawierzchnia drogi czy też śnieg powoduje, że jezdnie są śliskie, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża, dlatego dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie opadów deszczu czy śniegu nie zawsze oznacza, że jest to prędkość BEZPIECZNA!

 

 

 

 

 

Apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Mimo, że to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, to zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Ostrzeżenie meteorologiczne

Nazwa biura IMGW-PIB: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku.

Zjawisko/stopień zagrożenia: Opady śniegu/1.

Obszar: województwo warmińsko-mazurskie.

Ważność (cz. urz.): od godz. 05:00 dnia 29.03.2018 do godz. 20:00 dnia 29.03.2018.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 8 cm.  Opady początkowo pojawią się na zachodzie oraz południu województwa, stopniowo będą się przemieszczać w kierunkach wschodnim i północno-wschodnim. Porywisty wiatr może powodować miejscami zawieje śnieżne. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%.

Uwagi: Brak.

ŹRÓDŁO: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki


Aktualności

Powiązane artykuły