Wspólne czytanie to fajne zadanie!

W piątek 23 marca w naszej szkole obchodziliśmy nietypowe święto, które pozwoliło nam zajrzeć do biblioteki szkolnej, aby wspólnie poczytać i nie tylko… 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor „Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie.

 

 

 

 

 

Starsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję przeczytać jego równie ciekawą powieść fantasy pod tyłem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Dziś właśnie ci starsi uczniowie odczytali przygotowane fragmenty prozy Tolkiena swoim młodszym koleżankom i kolegom. Czwartoklasiści i piątoklasiści mogli wysłuchać interpretacji głosowej fragmentów „Hobbita…” i „Wyprawy”, którą to przygotowali chętni uczniowie klasy VII i II gimnazjum. Po wysłuchaniu fragmentów, uczniowie oddali się pracy plastycznej dotyczącej lektury.

Tolkien to bardzo ciekawa postać, a przybliżyła nam ją gazetka biograficzna znajdująca się przed biblioteką, którą w tym tygodniu przygotowała szkolna bibliotekarka, pani Aleksandra Falkowska. Autor „Władcy Pierścieni” był pisarzem i filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej, aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego, wydanego zaraz po I wojnie światowej i posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim.

Wspólne czytanie to bardzo fajna inicjatywa, którą zorganizowały nasze polonistki Wioletta Janik, Brygida Mościńska oraz Małgorzata Pawelska we współpracy z panią bibliotekarką. Okazała się ona ciekawą alternatywą dla typowej lekcji języka polskiego.

Brygida Mościńska


Aktualności

Powiązane artykuły