Dbajmy o piękno języka

W Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi obchodzono uroczyście Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ideą imprezy było zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o poprawność języka, a przyświecała jej myśl Mikołaja Reja: Niechaj to narodowie wżdy postronni znają, // iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

 

 

 

 

W programie artystycznym wystąpili uczniowie klasy VIc. W atrakcyjny sposób dostarczyli widowni wielu ciekawostek dotyczących naszego narodowego języka, zwrócili uwagę na niektóre jego zawiłości. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak bogaty i subtelny jest język polski także w wyrażaniu najgłębszych uczuć, słuchając recytacji wierszy wybitnych polskich poetów, m.in. Mieczysława Jastruna.

W drugiej części odbył się turniej Kocham Cię, Mowo Ojczysta. Wzbudził on szczególne emocje, ponieważ rywalizowały dwie drużyny złożone z przedstawicieli wszystkich klas IV – VII. Zespołom przewodziły panie Edyta Olszewska i Iwona Mor-Iwanicka. Turniej składał się z różnych zadań. Młodzież mogła nie tylko wykazać się wiedzą z zakresu kształcenia literackiego i językowego, ale także świetnie się bawić podczas odgadywania kalamburów. Zmagania drużyn zostały nagrodzone przez panią wicedyrektor Lillę Romaniuk wręczeniem uczestnikom drobnych upominków.

Nie zabrakło również muzyki. Kultowe polskie piosenki do rundy zatytułowanej Muzyczne przeboje zaśpiewali uczniowie z klasy IVc przygotowani przez panią Ewelinę Banach-Bardońską.

Imprezę przygotowały nauczycielki języka polskiego, panie – Danuta Bartos i Jadwiga Kowalewska


Aktualności

Powiązane artykuły