1 marca dla strzelców to święto podwójne

Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1037 w Gołdapi zawsze uroczyście obchodzą dzień 1 marca, pielęgnują pamięć Żołnierzy Wyklętych, próbują ożywić niektóre postaci, podpisują się całym sercem pod hasłem IPN, że „należy ich odnaleźć i opatrzeć na drogę”.

 

 

 

 

 

 

Mimo bardzo niesprzyjającej aury w tym dniu, nasza młodzież znalazła siłę i czas, aby uczestniczyć we mszy świętej oraz obchodach na placu Zwycięstwa, złożyć symboliczne kwiaty. Strzelcy uczestniczyli również w obchodach organizowanych w Olecku oraz w tak wymownym miejscu, jakim jest więzienie mokotowskie w Warszawie. W kolejnych dniach- 3 i 4 marca członkowie naszych jednostek wzięli udział w Biegu Wilka organizowanym w Giżycku i Gołdapi.

1 marca to dla członków Związku Strzeleckiego STRZELEC OSW również dzień wyjątkowy. W tym dniu obchodzimy rocznicę powstania Związku Strzeleckiego.

8 sierpnia 1990 z inspiracji Departamentu Społeczno-Wychowawczego MON została zarejestrowana organizacja „Strzelec” – Organizacja Społeczno- Wychowawcza. Organizacja powstała jako alternatywa dla powstałego w roku 1988 Związku Strzeleckiego „Strzelec” i funkcjonującego w oparciu o struktury Konfederacji Polski Niepodległej. W kilka miesięcy od powstania organizacji rozpoczęto rozmowy zjednoczeniowe z innymi organizacjami strzeleckimi. W ich wyniku 1 marca 1991 roku doszło do zjazdu zjednoczeniowego kilku organizacji strzeleckich pod patronatem ówczesnego wiceministra MON d.s. Wychowania Romualda Szeremietiewa. Zjednoczona organizacja otrzymała nazwę Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza. Pierwszym komendantem organizacji został bryg. ZS Wiesław Gęsicki. Członkami założycielami nowej organizacji byli m.in.: bryg. ZS Michał Wnuk, bryg. ZS Wiesław Gęsicki, st. insp. ZS Danuta Laskus i bryg. ZS Adam Bidas.

Jednostka Strzelecka 1037 funkcjonuje w Gołdapi od września 2016 r, skupia około 20 osób w różnym wieku. Jest to patriotyczne stowarzyszenie stawiające sobie za cel kontynuację istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego.

Zgodnie z art 6 statutu ZS „Strzelec” OSW, celem Związku jest:

– działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania;

– wychowanie obywatelskie członków, oparte na ideologii państwowotwórczej i dyscyplinie społecznej według wskazań Założyciela i Pierwszego Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego Józefa Piłsudskiego, ujętych w Prawie i Przyrzeczeniu Strzeleckim;

– przygotowywanie młodzieży do służby wojskowej, służby w formacjach Obrony Cywilnej, Straży Granicznej, Policji. Straży Pożarnej, a także w innych służbach mających wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne;

– wychowywanie członków Związku w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna;

– podnoszenie poziomu sprawności fizycznej;

– uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole.

„Strzelec” chętnie wciela w swoje szeregi po pomyślnym przejściu rekrutacji, warunkiem jest ukończenie 16 roku życia. Kontakt mailowy to strzelecjs1037@gmail.com. lub https://www.facebook.com/js1037/

Wspominajmy „Wyklętych”, nie dajmy o nich zapomnieć, a tym co żyją i pielęgnują tradycje narodowe- młodzieży Strzeleckiej życzmy dużo wytrwałości i siły w realizacji i zadań statutowych jak i własnych marzeń.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy przeżycia ich w wyjątkowej atmosferze!

Dowódca Jednostki st. sierż. ZS Eliza Mrzilek-Święcka


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “1 marca dla strzelców to święto podwójne

 1. Remigiusz

  Brawo młodzi patrioci z Jednostki Strzeleckiej 1037 w Gołdapi !!!!!
  Jestem z Was dumny. Zyczę abyście wypełniali bez przeszkód cele Związku Strzeleckiego przewi
  dziane w Statucie.
  Redakcji Gołdap .org dziękuję za zamieszczenie informacji.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...