Nietolerancja glutenu – czy to choroba?

Nietolerancja glutenu ma bardzo podobne objawy do celiakii, jednak to wyłącznie celiakia jest medycznie diagnozowana, jako podstawa do zastosowania leczenia. Leczeniem w obydwu przypadkach jest zastosowanie diety eliminującej gluten.

Osoby z nadwrażliwością na gluten, w przeciwieństwie do osób chorych na celiakię nie mają uszkodzonej wyściółki jelita cienkiego. Do tej pory nie istnieją badania diagnostyczne, które mogłyby potwierdzić nietolerancję na gluten.

Do najczęściej występujących objawów towarzyszących przy nadwrażliwości na gluten zalicza się: ogólne osłabienie, apatię, brak energii, osłabione łaknienie, wzdęcia, biegunkę, wymioty, rozdrażnienie, depresję, zmiany skórne. Jeśli odczuwasz podobne objawy, warto byś sięgnęła po produkty bezglutenowe. Może w twoim przypadku to właśnie nietolerancja pokarmowa jest przyczyną złego samopoczucia. Jedynym skutecznym lekarstwem na tę przypadłość, jest dieta eliminująca żywność zawierającą gluten. O ile celiakia wymaga stosowania diety bezglutenowej przez całe życie, tak nietolerancja na gluten może z czasem ustąpić.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Produkty bezglutenowe dostępne są już w prawie każdym większym sklepie. Na etykiecie produktu znajdziesz przekreślony kłos, to znak, że produkt jest wolny od glutenu. Pieczywo bezglutenowe także dostaniesz bez problemu, a także możesz własnoręcznie upiec chleb bezglutenowy, czy bułeczki z gotowych mieszanek, a także znaleźć swój ulubiony przepis na chleb bezglutenowy, których jest pełno w sieci. Chleb bez glutenu zazwyczaj jest wypiekany na mące ryżowej, kukurydzianej lub gryczanej. Mąka bezglutenowa również dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością. Dieta eliminująca gluten nie jest taka straszna, gdy jesteś zaopatrzona w przepisy bezglutenowe. Warto więc poświęcić chwile i poszukać takich, które najbardziej odpowiadają twoim preferencjom smakowym.

Produkty bezpieczne przy nietolerancji glutenu:

 • kasza jaglana
 • kasza gryczana
 • komosa ryżowa
 • kasza kukurydziana
 • ryż
 • mięso nieprzetworzone
 • jaja
 • ryby
 • owoce
 • warzywa
 • popcorn

Nadwrażliwość na gluten – traktować ją poważnie?

Oczywiście! Ignorowanie objawów nietolerancji glutenu może prowadzić do groźnych powikłań. Gluten to jeden z najczęściej uczulających składników pożywienia. Nietolerancja glutenu polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał gliadyny. Obecność tych przeciwciał uszkadza kosmki jelitowe, co z kolei prowadzi do rozwoju celiakii. Jeśli zastosujemy dietę bezglutenową wszelkie niepożądane objawy ustąpią, a my poczujemy się znacznie lepiej. Należy pamiętać także o witaminach i suplementacji. Dieta bezglutenowa nie powinna być również traktowana jako dieta odchudzająca. Stosując dietę bezglutenową należy starannie czytać etykiety, gdyż gluten może być ukryty w wielu produktach. Gluten może być dodawany do mięs, zup w proszku, wyrobów garmażeryjnych, lodów, jogurtów, napojów, a także owoców i warzyw z puszki. Gluten możemy spotkać także w postaci słodu jęczmiennego, a ten z kolei może być dodany do płatków śniadaniowych. Kupujmy zatem z rozwagą.


Porady

Powiązane artykuły