Funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie gołdapskim

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to narzędzie które pomaga społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu zagrożeń. Jak pokazują doświadczenia funkcjonariuszy –  KMZB sprawdza się doskonale. W 2017 roku w powiecie gołdapskim mundurowi odnotowali 483 różnych zgłoszeń, z czego blisko połowa została potwierdzona.

 

Jedną z najistotniejszych korzyści wynikającej z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość reagowania na zdarzenia i problemy zgłaszane przez mieszkańców, które według nich negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Policjanci reagują na każde zgłoszenie, które wnikliwie weryfikują. (Co należy tu podkreślić -każde zgłoszenie jest anonimowe).

 

Ze zgłoszeń naniesionych na Mapę korzystają również dzielnicowi. Dzięki temu sporządzili plany działań priorytetowych zmierzające do eliminacji różnych nieprawidłowości w swoich rejonach.

 

W 2017 roku na mapie naszego terenu pojawiły się 483 zgłoszenia, z czego 210 zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

 

·        spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 170

·        przekraczania dozwolonej prędkości – 98

·        nieprawidłowego parkowania – 65

·        zła organizacja ruchu – 32.

·        niewłaściwej infrastruktury drogowej – 21

 

Duża cześć zgłoszeń dotyczyła przekraczania prędkości i nieprawidłowego parkowania. W miejsca te kierowani byli policjanci ruchu drogowego, którzy prędkość pojazdów mierzyli za pomocą ręcznych mierników.  Funkcjonariusze wnikliwie analizowali także zgłoszenia „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. W razie stwierdzonych nieprawidłowości współpracują z zarządcami dróg, aby poprawić bezpieczeństwo we wskazanych miejscach.

 

Jednym z wielu pozytywnych przykładów działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest wyeliminowanie nieprawidłowych parkowań i dzikiego wysypiska śmieci. W listopadzie 2017 roku na Mapie pojawiło się zgłoszenie o  nielegalnym wysypywaniu śmieci na blokowisku przy jednej z ulic w Gołdapi. Dzięki możliwości dodania opisu mundurowi otrzymali szczegółowe informacje. Sprawą zajęli się policjanci prewencji i dzielnicowi, którzy potwierdzili zgłoszenie i je wyeliminowali.

 

Gołdapscy policjanci zachęcają do korzystania z KMZB. Obsługa „mapy” jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi (www.goldap.policja.gov.pl), kliknąć w logo mapy a następnie zaznaczyć na niej miejsce i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „przekroczenie prędkości” lub „wandalizm”. W zgłoszeniach nie trzeba podawać swoich danych – są one anonimowe. Z narzędzia należy jednak korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Gołdapscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiej współpracy i wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a funkcjonariuszami, możliwe jest skuteczne osiągniecie efektów zmierzających do poprawy wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Koordynatorem KMZB jest Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Ryszard Antolak.

St. sierż. Anna Barszczewska – oficer prasowy KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły