Bezpieczne dziecko w samochodzie

Nawet najlepszy i najbardziej przewidujący kierowca nie ma wpływu na to, co robią inni użytkownicy dróg. W kolizjach i wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwartą ofiarą jest dziecko. Istotne jest zapewnienie podróżującym maluchom maksimum bezpieczeństwa. Dlatego gołdapscy policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.

 

 

 

 

W Polsce przepisy nakazują przewożenie dzieci w samochodzie wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym lub „siedzisku”. Mowa o dziecku, które ma mniej niż 150 cm wzrostu. Od 9 kwietnia 2015 roku zniesiono kryterium wieku. Wcześniej dziecko, które ukończyło 12 lat nie musiało już jeździć w foteliku. Dzisiaj, zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko o wzroście poniżej 150 cm musi być przewożone w foteliku lub siedzisku.

 

WYJĄTKI:

1. Zezwala się na przewożenie dziecka o wzroście 135 – 150 cm na tylnym siedzeniu bez fotelika lub siedziska, jeśli waga dziecka przekracza 36 kg. Wynika to z braku możliwości dopasowania fotelika lub siedziska do wagi dziecka powyżej 36 kg. Dziecko należy zapiąć pasami bezpieczeństwa .

2. Dozwolone jest przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat na tylnym siedzeniu samochodu zapiętego tylko pasami bezpieczeństwa (bez fotelika lub siedziska). Dotyczy to sytuacji, gdy dwoje dzieci jedzie już w fotelikach lub siedziskach i nie ma miejsca na trzeci fotelik.

 

FOTELIK LUB SIEDZISKO MUSI BYĆ DOSTOSOWANE DO WZROSTU I WAGI DZIECKA ORAZ SPEŁNIAĆ ODPOWIEDNIE WARUNKI TECHNICZNE!

DZIECKO W TAKSÓWCE

Przepisy zezwalają na przewożenie dziecka w taksówce bez fotelika lub siedziska.

Warto podczas zamawiania taksówki spytać się dyspozytorki, czy posiadają urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Często taksówkarz wozi fotelik w bagażniku swojego samochodu.

Dziecko można przewozić bez fotelika również wtedy, gdy odbywa się to specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/gminnej. Także wtedy, gdy posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

… I NA PRZEDNIM SIEDZENIU.

  • Zabrania się przewożenia dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.
  • Zabrania się przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu bez fotelika lub specjalnego siedziska.

 

ZAPINAMY PASY BEZPIECZEŃSTWA

Kierowca samochodu oraz jego pasażerowie muszą podczas jazdy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa należy zapiąć również w autobusie oraz podczas jazdy taksówką.

KOBIETA W CIĄŻY

Polskie prawo uwzględnia kilka przypadków, kiedy nie trzeba zapinać pasów. Dotyczy to m.in. kobiet w widocznej ciąży. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się zapiąć pasy, podczas wypadku uratuje nie tylko swoje życie, ale również dziecka.

Kierowca musi poinformować swoich pasażerów o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa. Jeśli podczas kontroli drogowej pasażerowie nie będą mieć zapiętych pasów mandat otrzyma zarówno kierowca, jak i pasażer.

PAMIĘTAJ! Dobrze zapięte pasy podczas wypadku mogą uratować życie.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły