Foto-zagadka: w którym miejscu była ta alejka?

Prezentujemy trzy skany oryginalnych przedwojennych gołdapskich pocztówek, przedstawiające między innymi ówczesne otoczenie szpitala i zagospodarowanie tego terenu. Na jednym ze zdjęć jest alejka. W którym mogła ona być miejscu?  

 

 

 

 

Powiązane artykuły

12 komentarzy do “Foto-zagadka: w którym miejscu była ta alejka?

 1. xyz

  Zdjęcie nr 1. Uważam ,że jest to alejka /ścieżka / biegnąca wzdłuż obecnej , zachodniej strony ul. Lipowej od mostku drewnianego /kładki /. Teraz są tam ogródki działkowe. W perspektywie , miedzy koronami drzew widoczny jest fragment szpitalnego dachu. Widać też , że ścieżka „urywa „się , tam powinien być mostek o którym już była mowa wcześniej . Zdjęcie nr 3 , pięknie to wygląda , może by „włodarze” miasta pokusili się na doprowadzeniu tego terenu do podobnego stanu. Tak dużo pisze się na portalach o Gołdapi , że w mieście/centrum/ brakuje terenów do odpoczynku i rekreacji .

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. xyz

   Uzupełnienie – na tej mapie można zlokalizować tą alejkę
   http://www.goldap.de/uploads/karten/stadtplan.gif

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. J.M.

  Ścieżka na zdjęciu nr 1 jest przedłużeniem ścieżki widocznej na zdjęciu nr 2. Ścieżka ta była usytuowana poniżej dzisiejszej ścieżki rowerowej znajdującej się po wschodniej stronie ulicy Lipowej. Na mapie (gdy będziemy oglądali ją z północy na południe) wskazanej przez „xyz” oraz na zdjęciu nr 1 po prawej stronie znajduje się droga oraz kościół. Zdjęcie zostało wykonane w kierunku południowo-zachodnim ze ścieżki znajdującej się tuż przy drodze.

  Inne zdjęcia szpitala na stronie: http://m.fotopolska.eu/Goldap/b83552,Samodzielny_Publiczny_Zaklad_Pielegnacyjno-Opiekunczy.html

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Lobster

  Raczej wschodnia strona Ul Lipowej. Okolice kortu tenisowego za szpitalem.
  Mostek z poprzedniej zagadki byl po stronie zachodniej, łączył tak zwany obecnie ku…wi dołek z miejscem obecnych ogródków działkowych

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. xyz

  Uważam jednak ,że jest tak jak ja to oceniłem. Panowie „J.M.” oraz „Lobster”a jak widzicie to w kontekście tego zdjęcia http://goldap.org.pl/2018/01/foto-zagadka-rozwiazana/.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Zdjęcie owej ścieżki pochodzi z przełomu wieków. Wtedy nie było jeszcze obecnej ul. Lipowej. Opieranie się na mapie lub zdjęciach z lat 30-tych nie ma żadnego sensu.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. J.M.

  Być może, że „Anonim” i „xyz” mają po cżęści rację. Nie daje mi spokoju wieża kościoła znajdującego sie na zdjęciu, a konkretnie jej usytuowanie. Droga widoczna na zdjęciu jest drogą biegnącą dookoła kościoła (dzisiejsza Okrężna). Ścieżka (alejka) znajdowała się (jednak) po zachodniej stronie dzisiejszej ulicy Lipowej . Ponadto była usytuowana (prawdopodobnie) przed dzisiejszym mostem (od centrum), a nie na terenie ogródków działkowych. Pozostaje wykonanie wizji w terenie i …

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Andrzej

  Anonim ma rację. Panie mają ubiory sprzed I wojny św. Ulica Bahnhofstrasse i jej nasyp nie istniały. Analizuję na podstawie różnych zdjęć kąty zawarte w wieży i czterospadowym jej dachu i dochodzę do wniosku, iż owa alejka musiała mniej więcej pokrywać się z przebiegiem dzisiejszej Lipowej. Miejsce, z którego wykonano zdjęcie, powinno znajdować się nieco poza dzisiejszym mostem i dość wysoko, wyżej od terenów przy brzegach rzeki. Jutro udam się w to miejsce i ocenie naocznie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Andrzej

  Jestem po wizji lokalnej. Wschodnia strona ulicy Lipowej (Bahnhostrasse) odpada. Komin widoczny na prawym (zachodnim) spadzie dachu szpitala jest widoczny w taki sposób jak na zdjęciu, jedynie z linii pokrywającej się z Lipową lub nieco w kierunku zachodnim. Natomiast kąty ścian i szczytu muru wieży układają się w taki sposób, że miejsce, z którego wykonano zdjęcie powinno znajdować się około 50-80 metrów na północ od koryta rzeki. Ciekawe jest, że obiektyw aparatu musiał znajdować się nieco wyżej niż dzisiejszy teren ogródków działkowych. Zatem przebieg Alei Dworcowej (jak w napisie na zdjęciu) mógł zbiegać się z widoczną na późniejszych mapach ścieżką po zachodniej stronie Lipowej, jednak musiała ona być nieco wyżej usytuowana. Być może przy budowie nasypu Lipowej wykorzystano ziemię z owej ścieżki.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. xyz

   Więc moje sugestie potwierdzają się . Mapy oraz inne materiały są jednak pomocne . Wystarczy właściwa interpretacja.Pozdrawiam.P.S. Osobiście nie mogłem przeprowadzić „rekonesansu” , nie jestem mieszkańcem miasta.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 9. Andrzej

  Zastanawiają mnie jeszcze widoczne na zdj zabudowania z prawej strony. Łudząco podobne do budynków z kolorowanej fotografii z wydeptanymi ścieżkami wzdłuż rzeki. Nawet lekko widoczny jest zarys ścieżki wiodącej w kierunku dworca kolejowego. Być może to właśnie ta alejka ze zdjęcia zagadki.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. J.M.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=628288647346274&id=466703606838113

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...