Foto-zagadka rozwiązana

Foto-zagadka, którą niżej zamieściliśmy dotyczyła również redakcji, bowiem do momentu przysłania trafnego opisu przez internautę sami nie byliśmy pewni. Ponadto w całej jaskrawości o miejscu mówi fotografia druga. Gdzie natomiast znajdowały się mostki przedstawione na kolorowych fotografiach.

 

 

 

 

Natomiast internauta opisał to tak na naszym portalu: „Mostek wybudowany równolegle do mostu na Lipowej, od strony zachodniej. Widoczny jego cień w lewym górnym rogu. Nawiasem mówiąc w latach 60 -tych XX w. w tym samym miejscu podczas remontu , przebudowy mostu wybudowano kładkę dla pieszych. Stary most (odbudowany po wojnie) o konstrukcji mieszanej, jezdnia i poręcze drewniane, przyczółki betonowe, dźwigary stalowe w przebudowano tak jak teraz.”

Przy okazji prezentujemy kilkanaście innych zdjęć przedwojennych mostków i mostów na Gołdapi. Fotografie pochodzą z pocztówek i książki „Goldap in Ostpreussen”.

Powiązane artykuły

18 komentarzy do “Foto-zagadka rozwiązana

 1. xyz

  Mosty , kładki to odcinek Gołdapy od ul . Lipowej do Mazurskiej . Zdjęcia pochodzą z różnych lat I i II Wojny Światowej. Zdjęcie nr 16 jest to most na Gołdapie wybudowany na wysokości byłej strzelnicy przy stadionie/ obecnie zasypanej/ w kierunku na strzelnicę/poligon/ , są tam jeszcze w rzece szczątki pali po podporach. Most prowadził do schroniska przedwojennych gospodarzy. O obiekcie tym Redakcja portalu już pisała wcześniej.

  1. Anonim

   Proszę o link do artykułu o tym moście/schronisku!

   1. xyz

    Uprzejmie proszę link i jeszcze kilka linków jest na tej stronie związanych z tematyką :
    http://goldap.org.pl/2014/01/fotozagadka-16/ Pozdrawiam.

    P.S. „KATEGORIACH
    – Historia ;
    -Z naszego archiwum ;
    jest dużo ciekawych informacji.

   2. xyz

    http://goldap.org.pl/2014/01/fotozagadka-16/

   3. kws

    W opisie pod zdjęciem na bildarchiv jest napisane, że mostek ten zbudowany został przez rosyjskich pionierów w latach 1914/15. Tak więc wyjaśniła się geneza nazwy dawnej ul. Pionierskiej :-).
    http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/suche/index.html.de?qp=searchtext%3D13%3Arussenbrueckemode%3D1%3Af#!start=1

    1. xyz

     Nazwa ulicy Pionierskiej w Gołdapi powstała na cześć pierwszych powojennych osadników /pionierów osadnictwa / na tzw. „Ziemiach Odzyskanych.

     1. To prawda… Decyzja o zmianie nazwy zakrawała na groteskę.

  2. TPA

   Czy zdjęcie nr 16 na pewno przedstawia most prowadzący na strzelnicę? Most wydaje się być zbyt solidny jak na zapotrzebowanie w tym miejscu. Czy wiadomo coś o budynku na zdjęciu nr 16?

   1. Andrzej

    Most wcale nie jest taki solidny. Wszystko z drewna. Podpory wyglądają na betonowe, ale to obudowane deskami drewniane pale.. Budynek to schronisko młodzieżowe.

   2. xyz

    TPA
    Jak najbardziej ,proszę zapoznać się z odpowiedzią dla „Anonima ” . Pozdrawiam.

   3. J.M.

    Na tym zdjęciu możemy zobaczyć (dokładnie) z czego zbudowany jest most:
    http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/cgi-bin/bildarchiv/suche/show_foto.cgi?lang=polski&id=59906&size=big

 2. Ciekawy

  Mam pytanie. Budowę którego gołdapskiego mostu przedstawia zdjęcie nr 15 ?

  1. xyz

   Odbudowa /kolejna/ mostu na ul. Mazurskiej. Widoczne ruiny to browar Wilhelma Krecha .

   1. xyz

    http://goldap.fotopolska.eu/922738,foto.html

    Zdjęcie nr 15 —-Wydaje mi się ,że popełniłem błąd , to jest ten most o który pytał „Ciekawski” i „Ciekawy”

  2. kws

   A moim skromnym zdaniem jest to most na Stadionowej koło elektrowni. Jeszcze w latach 60-tych był drewniany i dopiero w latach 70-tych wybudowany jako żelbetowy z lekkim przesunięciem lokalizacji na wschód. To zdjęcie pochodzi z okresu I WŚ. Czy wiadomo, czy był on zniszczony podczas II WŚ?

   1. xyz

    I tutaj się zgadzamy co do przedwojennego mostu przy elektrowni.Natomiast ten powojenny to tylko solidniejsza kładka .

 3. Ciekawski

  Jeszcze jedno pytanie. Czy redakcja jest może w posiadaniu zdjęcia przedwojennego mostu na ul. Stadionowej, ale tego przy obecnym zakładzie energetycznym (nie chodzi mi o Russenbruecke) ?