Foto-zagadka, którą niżej zamieściliśmy dotyczyła również redakcji, bowiem do momentu przysłania trafnego opisu przez internautę sami nie byliśmy pewni. Ponadto w całej jaskrawości o miejscu mówi fotografia druga. Gdzie natomiast znajdowały się mostki przedstawione na kolorowych fotografiach.
Natomiast internauta opisał to tak na naszym portalu: „Mostek wybudowany równolegle do mostu na Lipowej, od strony zachodniej. Widoczny jego cień w lewym górnym rogu. Nawiasem mówiąc w latach 60 -tych XX w. w tym samym miejscu podczas remontu , przebudowy mostu wybudowano kładkę dla pieszych. Stary most (odbudowany po wojnie) o konstrukcji mieszanej, jezdnia i poręcze drewniane, przyczółki betonowe, dźwigary stalowe w przebudowano tak jak teraz.”
Przy okazji prezentujemy kilkanaście innych zdjęć przedwojennych mostków i mostów na Gołdapi. Fotografie pochodzą z pocztówek i książki „Goldap in Ostpreussen”.
Mosty , kładki to odcinek Gołdapy od ul . Lipowej do Mazurskiej . Zdjęcia pochodzą z różnych lat I i II Wojny Światowej. Zdjęcie nr 16 jest to most na Gołdapie wybudowany na wysokości byłej strzelnicy przy stadionie/ obecnie zasypanej/ w kierunku na strzelnicę/poligon/ , są tam jeszcze w rzece szczątki pali po podporach. Most prowadził do schroniska przedwojennych gospodarzy. O obiekcie tym Redakcja portalu już pisała wcześniej.
Proszę o link do artykułu o tym moście/schronisku!
Uprzejmie proszę link i jeszcze kilka linków jest na tej stronie związanych z tematyką :
http://goldap.org.pl/2014/01/fotozagadka-16/ Pozdrawiam.
P.S. „KATEGORIACH
– Historia ;
-Z naszego archiwum ;
jest dużo ciekawych informacji.
http://goldap.org.pl/2014/01/fotozagadka-16/
W opisie pod zdjęciem na bildarchiv jest napisane, że mostek ten zbudowany został przez rosyjskich pionierów w latach 1914/15. Tak więc wyjaśniła się geneza nazwy dawnej ul. Pionierskiej :-).
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/suche/index.html.de?qp=searchtext%3D13%3Arussenbrueckemode%3D1%3Af#!start=1
Nazwa ulicy Pionierskiej w Gołdapi powstała na cześć pierwszych powojennych osadników /pionierów osadnictwa / na tzw. „Ziemiach Odzyskanych.
To prawda… Decyzja o zmianie nazwy zakrawała na groteskę.
Czy zdjęcie nr 16 na pewno przedstawia most prowadzący na strzelnicę? Most wydaje się być zbyt solidny jak na zapotrzebowanie w tym miejscu. Czy wiadomo coś o budynku na zdjęciu nr 16?
Most wcale nie jest taki solidny. Wszystko z drewna. Podpory wyglądają na betonowe, ale to obudowane deskami drewniane pale.. Budynek to schronisko młodzieżowe.
TPA
Jak najbardziej ,proszę zapoznać się z odpowiedzią dla „Anonima ” . Pozdrawiam.
Na tym zdjęciu możemy zobaczyć (dokładnie) z czego zbudowany jest most:
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/cgi-bin/bildarchiv/suche/show_foto.cgi?lang=polski&id=59906&size=big
No tak – drewno…
Mam pytanie. Budowę którego gołdapskiego mostu przedstawia zdjęcie nr 15 ?
Odbudowa /kolejna/ mostu na ul. Mazurskiej. Widoczne ruiny to browar Wilhelma Krecha .
http://goldap.fotopolska.eu/922738,foto.html
Zdjęcie nr 15 —-Wydaje mi się ,że popełniłem błąd , to jest ten most o który pytał „Ciekawski” i „Ciekawy”
A moim skromnym zdaniem jest to most na Stadionowej koło elektrowni. Jeszcze w latach 60-tych był drewniany i dopiero w latach 70-tych wybudowany jako żelbetowy z lekkim przesunięciem lokalizacji na wschód. To zdjęcie pochodzi z okresu I WŚ. Czy wiadomo, czy był on zniszczony podczas II WŚ?
I tutaj się zgadzamy co do przedwojennego mostu przy elektrowni.Natomiast ten powojenny to tylko solidniejsza kładka .
Jeszcze jedno pytanie. Czy redakcja jest może w posiadaniu zdjęcia przedwojennego mostu na ul. Stadionowej, ale tego przy obecnym zakładzie energetycznym (nie chodzi mi o Russenbruecke) ?