Defibrylator – Ratujmy życie!

W dniach 16-17-18 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych, Liceum Ogólnokształcącym oraz w SP5 z oddziałami Gimnazjum miały miejsce pokazy i ćwiczenia realizowane przez strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Gołdapi. Ćwiczenia skoncentrowane były na pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem sprzętu defibrylatora AED.

 

 

 

 

Bezpośrednio pokazami kierowali strażacy, panowie Jacek Klimko i Arkadiusz Boguszewski. Kolejny pokaz odbędzie się 06 lutego o godz. 10.00 w Środowiskowym Domu Pomocy „Słoneczny Dom”

Gołdapska Grupa Wsparcia, organizator wydarzenia, wyraża podziękowanie Jednostce R-G za przeprowadzenie pokazów.

Celem ćwiczeń było kreowanie postaw pomocowych w przypadku obecności przy osobach poszkodowanych oraz zaznajamianie dzieci i młodzieży z używaniem sprzętu do ratowania życia ludzkiego. Strażacy nauczali o czynnościach, które należy w takich sytuacjach wykonywać:

– sprawdzić czy osoba poszkodowana potrzebuje pomocy, sprawdzić oddech;

– wyznaczyć konkretną osobę do powiadomienia służb medycznych (tel. 112);

– wyznaczyć konkretną osobę, która pobiegnie po najbliżej usytuowany defibrylator; – rozpocząć masaż serca (trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej + dwa oddechy, wykonywać to wielokrotnie);

– po przyniesieniu defibrylatora włączyć go naciskając zielony przycisk i postępować zgodnie z komendami wydawanymi przez urządzenie w języku polskim;

po użyciu defibrylatora, jeśli to konieczne, nadal prowadzić masaż serca do czasu przybycia wyspecjalizowanego ratownika.

Ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, strażacy dostawali mnóstwo pytań. Po części teoretycznej młodzież mogła samodzielnie przetrenować swoje działanie na defibrylatorze ćwiczebnym.

 

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Defibrylator – Ratujmy życie!

 1. Gołdapska Grupa Wsparcia

  Jesteśmy zdania, że w naszym mieście liczba defibrylatorów powszechnie dostępnych jest ciągle zbyt mała (defibrylatory aktualnie rozmieszczone są: w Urzędzie Miasta, w Hali-Basen, na przejściu granicznym i na wyposażeniu strażackim), i dlatego zgłosilismy wniosek do Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 pn. „Defibrylator – Ratujmy życie”, proponując zakup kolejnych trzech urządzeń AED, nie precyzując przy tym miejsc, w których urządzenia zostałyby zamontowane. Sugerujemy jednak, że powinny być to miejsca o dużym nasileniu ruchu mieszkańców i gości naszego miasta. Prosimy mieszkańców o wsparcie naszego projektu w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, które trwać będzie w dniach 01-09 lutego br.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Józef

  Nie umiesci się takiego urzadzenia w miejscu ogólnodostepnym, gdzie każdy ędzie mógł uzyskać pomoc w dzień i w nocy, bo zostanie zdewastowane albo skradzione. Nie sposób zatrudniać do obsługi i nadzorowania osobę i jej płacic za dyżur. Bezsensem jest zatem finansowanie czegoś takiego. Pozostawmy ratowanie zycia pogotowiu ratunkowemu i lekarzom. Wolę oddać swój głos na wizyty lekarzy specjalistów w Gołdapi, zainicjowane przez radnego Tobolskiego. Sprawdzaja się i jest coraz lepiej.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...