Miód pitny – idealny na zimowe wieczory!

W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowego stylu życia. Zamiast tłustego jedzenia i niezdrowych słodyczy coraz więcej osób zaczyna sięgać po zdrowe, ekologiczne produkty pochodzące z ekologicznych upraw. Bardzo modne są też w ostatnim czasie alkohole produkowane w zgodzie z naturą. Jednym z nich jest miód pitny – słodki alkohol, który smakuje właściwie każdemu, szczególnie w zimowe popołudnia!

Kilka słów o historii i produkcji

Europa środkowa już od stuleci znana jest z produkcji miodu pitnego. W czasach średniowiecza serwowano ten trunek nazywany również „słowiańskim winem” podczas przyjęć w zamkach królewskich i szlacheckich. W późniejszych czasach miód pitny spożywano również na dworach i rodzinach mieszczańskich. Miód pitny jest też wspominany w niektórych utworach literackich – na przykład w „Panu Tadeuszu” czy w utworach Sienkiewicza. Czy miodem pitnym można nazwać po prostu mieszaninę spirytusu i miodu? Odpowiedź brzmi – nie. Miód pitny to trunek, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej zachodzącej w brzeczce miodowej. Jest to nic innego, jak rozcieńczony miód. Potem musi on leżakować przez zależny od gatunku okres. Aby uzyskać miody pitne o różnych smakach, warto dodać do brzeczki soku owocowego lub przypraw. Miód pitny powstaje najczęściej z miodu lipowego.

Rodzaje miodów pitnych

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje miodów pitnych – półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak. Czasami wyróżnia się też miód piątak. Skąd biorą się takie nazwy miodów? Zasada jest bardzo prosta – półtorak to miód pitny otrzymany w wyniku fermentacji brzeczki powstałej z jednej objętości miodu oraz połowy objętości wody. Analogicznie dwójniak powstaje ze zmieszania jednej objętości wody i jednej miodu, a trójniak ze zmieszania jednej objętości miodu z dwoma objętościami wody.

Wyróżnia się też miody pitne sycone i niesycone. Miód pitny sycony powstaje w wyniku gotowania nektaru pszczelego rozcieńczonego z wodą, w przypadku miodu niesyconego brzeczka nie jest gotowana. Najtrudniejszą do uzyskania odmianą miodu pitnego jest półtorak, który może zawierać nawet do 16 procent alkoholu. Najlżejszą odmianą jest czwórniak lub piątak, który zawiera mniej alkoholu i ma mniej intensywny smak. Miody pitne muszą leżakować. Najkrócej leżakuje czwórniak – około roku, natomiast najdłużej półtorak – nawet osiem lat.

Gdzie kupić dobry miód pitny?

Dzięki modzie na spożywanie różnego rodzaju naturalnych alkoholi dobry miód pitny można kupić nawet w supermarketach. Jednak kupując tam miód, trzeba zwrócić uwagę na jego cenę oraz pochodzenie. Jeśli miód będzie zbyt tani, nie będzie raczej dobry. Dobrym pomysłem jest zakup miodu pitnego w sklepie internetowym specjalizującym się w sprzedaży takich trunków. Dostępny tam miód pitny pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Nierzadko dostępny jest również w wersji ze szklankami lub innymi naczyniami do jego spożywania.

Jak podawać miód pitny i jakie korzyści niesie jego spożywanie?

Miód pitny można pić na zimno lub na ciepło – zwłaszcza w zimowe wieczory. Podgrzanie miodu do około 55 stopni Celsjusza powoduje, że on bardzo intensywnie pachnie. Wzbogacenie trunku goździkami, wanilią czy nawet imbirem sprawia, że jego rozgrzewająca moc jest niewiarygodna. Miód pitny świetnie smakuje również w lecie. Wtedy warto rozcieńczyć go z wodą mineralną oraz dodać cytryny, limonki czy mięty. Dzięki temu napój będzie smaczny i orzeźwiający.

Miód pitny działa napotnie i zwiększa odporność, dlatego warto spożywać go w okresie przeziębienia. Będąc na diecie odchudzającej należy spożywać miód pitny z umiarem, bowiem 100 ml tego trunku to aż 350 kcal. Więcej w tym temacie znajdziemy na blogu poświęconym miodom, Miodoterapia.pl.


Porady

Powiązane artykuły