Finał Szlachetnej Paczki, weekend cudów

Finał Szlachetnej Paczki, w tym roku odbył się 9-10 grudnia. Nie przez przypadek nazywany jest weekendem cudów. Przez te dwa dni w całej Polsce działy się niesamowite historie. Wzruszenia, emocje, wspaniałe chwile. W tych dniach Darczyńcy do magazynów dostarczali paczki przygotowane dla wybranych przez nich rodzin. Następnie wolontariusze przekazywali je rodzinom. Wszystko działo się w ten jeden weekend w roku! Tak Szlachetna Paczka tworzy historie i wydobywa z ludzi to, co najpiękniejsze.

 

 

 

 

Co najczęściej znajduje się w paczkach?

Tak naprawdę – ile rodzin, tyle różnych potrzeb. Są rodziny, w których brakuje podstawowych rzeczy: żywności, środków higieny, obuwia czy ubrań. A są też takie, w których nie ma czym ogrzać mieszkania w zimie – bo rodziny nie stać na opał. Są rodziny, w których brak jest prostych sprzętów – jak np. lodówki lub sprzętów specjalistycznych – głównie związanych z rehabilitacją. Bardziej niż na to czego rodzina potrzebuje patrzymy na to PO CO im jest dana rzecz potrzebna.

Mówimy, że tworzymy historię

Chodzi o to, że nie chcemy stać obojętnie. Chcemy być twórcami, chcemy działać, chcemy pomagać, a tym samym zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Wiemy, że nie warto zamykać się w przeszłości. Nawet jeśli ktoś do tej pory przegrywał swoje życie – może je z Paczką wygrać. Nie zamykamy się w przeszłości, otwieramy się na przyszłość.

 

Ile rodzin w tym roku jest włączonych do Szlachetnej Paczki?

W tym roku włączyliśmy do Szlachetnej Paczki 16 rodzin w Rejonie Gołdap. Wspieraliśmy także Rejon Węgorzewo 2 paczkami. Ale tak naprawdę dla nas nie są ważne liczby, a poznanie każdej jednej historii i dotarcie do tych, którzy pomocy NAPRAWDĘ potrzebują.

 

Czy taka pomoc coś daje? Czy rodzina po otrzymaniu paczki nie chce kolejnej i kolejnej…?

Każda historia jest inna więc trudno nam generalizować. Dążymy do tego, by pomoc była przekazywana tylko RAZ. Otrzymanie paczki po raz pierwszy najsilniej, najbardziej motywująco wpływa na rodzinę. To czego na pewno chcemy unikać to uzależnianie od pomocy. Paczka nie ma być kolejnym „źródłem utrzymania”. Jeśli nasi wolontariusze dostrzegają taką tendencję w zachowaniu rodziny – mają prawo odmówić włączenia do Paczki. Odmowę pomocy też traktujemy jako mądrą pomoc.

 

Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Z jakich powodów?

Pomocy potrzebują osoby starsze i samotne, samodzielni rodzice, rodziny, w których jest osoba chora lub z niepełnosprawnością. Pomagamy też osobom/rodzinom, których z dnia na dzień spotkało nieszczęście – śmierć jedynego żywiciela rodziny, pożar itd. Czasami najważniejszą pomocą, która otrzymują te osoby jest ROZMOWA, spotkanie z drugim człowiekiem, który ma dla nich czas, chce go poświecić właśnie im. To taka informacja: „jesteś dla mnie ważny! Chcę Ci pomóc!”.

 

Właśnie teraz pokazujemy, że tych którzy LUBIĄ LUDZI w Polsce jest naprawdę wiele! To darczyńcy, wolontariusze, kierowcy – wszyscy, którzy chcą pomóc i tym samym: wydobywać z siebie i innych, to co najpiękniejsze.

Dzięki temu naprawdę jesteśmy w stanie zrealizować wizję Polski, w której:

Ludzie pomagają sobie nawzajem

Uczmy ludzi, jak zarabiać więcej

Chcemy, aby wszyscy radzili sobie w życiu i żeby nie było biedy

Ludzie są najfajniejsi, jak tylko jest to możliwe (bo wydobywamy z nich to, co mają najpiękniejszego)

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję w tym roku. Zapraszamy Was w przyszłym roku. Wspólnie zrobimy niesamowite rzeczy.

 

Lider Rejonu Gołdap Paweł Iwanowski

Powiązane artykuły