Podsumowanie z przytupem

Wszystko co się zaczyna, ma też swój koniec. Dla nas także nadszedł czas na podsumowanie działań w naszym projekcie. Wypadło to w okolicach św. Andrzeja, ale może to i dobrze. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Ten ważny dzień nastąpił 26 listopada, miejsce świętowania – remiza OSP w Dubeninkach.

 

 

 

 

Wszystko zaczęło się o 15.00, tłumnie przybyli goście z różnych stron: od Dubeninek, przez Gołdap, Węgorzewo, przez Filipów, Wiżajny, Suwałki aż po Poznań. Przybyłych powitał zespół „Rominczanie”, główny beneficjent, a jednocześnie realizator wielu przedsięwzięć w projekcie „Rominczańskie melodie nad Wisłą”.

Za chwilę z przygotowanej prezentacji można się było dowiedzieć, co się działo podczas realizacji projektu. Były próby i spotkania warsztatowe śpiewu tradycyjnego, udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończony pełnym sukcesem – zdobyciem II nagrody, piknik „Noc świętojańska nad Bludzianką”, 10 koncertów w różnych miejscach gminy Dubeninki, powiatu gołdapskiego i województwa warmińsko – mazurskiego, udział w pracach „Grupy pod dębami”, działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach oraz w projekcie „Obiektywem kamery.

Mazurskie podróże w czasie”, realizowanym przez Gołdapski Fundusz Lokalny. Efekty tych działań można było zobaczyć i usłyszeć: wystąpiła „Grupa pod dębami” z prześmiesznymi scenkami kabaretowymi o życiu emeryta, obejrzeliśmy film „Każdemu wolno kochać… na Mazurach” z równie ciekawą fabułą w wykonaniu społeczników – aktorów amatorów „60+” z Buder, Budzewa, Lis i Dubeninek.

Wystąpił zaprzyjaźniony zespół „Budzewiaki” z Budzewa oraz kapela „Onegdaj” z Filipowa, którzy czasami wspólnymi siłami zabawiali uczestników spotkania. Każdy mógł także posilić się tradycyjnymi przysmakami, przygotowanymi przez członków stowarzyszenia, no i co najważniejsze: każdy otrzymał album o kazimierskich zmaganiach zespołu „Rominczanie”. To kolejna publikacja, dzięki której tym razem tradycyjne pieśni regionu zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

Było więc coś dla ciała i dla ducha. Nikt obojętny nie mógł pozostać, i tak było. Wszyscy wychodzili usatysfakcjonowani.

Działania w projekcie realizowane były ze środków województwa warmińsko – -kiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

27.11.2017 r.

Bożena Buza – 509604148, sawbuz@wp.pl

Powiązane artykuły