Czym są pożyczki prywatne?

Każdy z pewnością wie czym są pożyczki bankowe czy pozabankowe. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się pożyczki prywatne.

Kim są strony umowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że w przypadku tego typu pożyczek stronami umowy są osoby fizyczne, albo prawne, jednak nie prowadzące działalności bankowej. Do zawarcia umowy wymagane jest tak naprawdę to, aby obie jej strony wyrażały chęć jej zawarcia na uzgodnionych warunkach. Umowa w tym przypadku powinna być zawarta w formie pisemnej, ponieważ tylko wtedy można egzekwować swoje należności od dłużnika.

Gdzie pożycza się pieniądze?

Pożyczka z pewnością każdemu kojarzy się z bankiem i z tym, że to tam można ją dostać. W ostatnich czasach powstało jednak bardzo wiele portali, które pośredniczą w pożyczkach prywatnych. Jeżeli więc chce się w ten sposób pożyczyć pieniądze, to należy takich stron poszukać. Popularna stała się giełda pożyczek prywatnych, za której pośrednictwem można nawiązać kontakt z osobą, która wyraża chęć użyczenia pieniędzy, za określoną opłatą. Rozwiązanie to niesie za sobą bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba wychodzić z domu, aby otrzymać potrzebną gotówkę. Pieniądze są przekazywane na konto bankowe, a umowa często jest zawierana w formie elektronicznej. Nie trzeba więc starać się, aby zdążyć odwiedzić placówkę bankową w godzinach jej otwarcia. Wiele osób pracuje i niestety nie jest w stanie wybrać się w to miejsce, kiedy jest otwarte. Z kolei pożyczka prywatna może zostać zawarta zarówno w dzień, jak i w nocy.

Warunki umowy

Bardzo ważne jest również to, że w przypadku pożyczek prywatnych jej warunki ustalą strony umowy. To one decydują o tym, jaka będzie wysokość odsetek i miesięcznych rat. Oprócz tego również okres kredytowania zależy od nich. W ten sposób można dopasować taką pożyczkę, której warunki będą korzystne zarówno dla osoby, która pożycza pieniądze, jak również dla tej, która je udostępnia. Ze wszystkim można się tak naprawdę dogadać. Niezwykle ważne jest jednak to, aby wszystkie te ustalenia zawrzeć w umowie, ponieważ to ona jest podstawą do dochodzenia następnie należności w sądzie. Nawet najmniejsze szczegóły powinny więc być w niej umieszczone.


Porady

Powiązane artykuły