„Zdrowe drugie śniadanie” w szkole Podstawowej nr 5

W bieżącym roku szkolnym program „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole” zostały zastąpione nowym „Programem dla szkół”. Ma on na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce, warzywa oraz mleko. W ramach nowego programu dzieci z klas I-V otrzymują te produkty do spożycia w szkole. Biorą także udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę o rolnictwie, pochodzeniu żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.

 

 

 

Jednym z takich działań było przygotowane przez uczniów klas 0-I SP5 zdrowego drugiego śniadania. Wielu naszych uczniów przychodzi do szkoły na czczo, bez zjedzenia śniadania w domu. Uczucie głodu wpływa niekorzystnie na zdolność uczenia się, gdyż:

– zmniejsza zdolność do koncentracji uwagi i aktywności na lekcjach;

– pogarsza nastrój i samopoczucie;

– może spowodować bóle brzucha, głowy, uczucie osłabienia;

– wywołuje lub nasila nieprzyjemne emocje i stany, tak jak: rozdrażnienie, zdenerwowanie, co może być przyczyną konfliktów z rówieśnikami i nauczycielami oraz zachowań agresywnych;

– może zwiększyć ryzyko doznania urazu (mniejsza koncentracja uwagi, wydłużony czas reakcji).

Dowodzi to i wyjaśnia, jak ważny i niezbędny jest posiłek zjedzony w domu oraz w szkole. Najkorzystniejsze więc dla dzieci jest zapewnienie im możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku podczas ich pobytu w szkole. Zjedzenie wraz z nauczycielami na 10-15 minutowej przerwie śniadaniowej smacznego, pełnego wartości odżywczych i energii śniadania, to ważna „lekcja” w planie dnia.

Mam nadzieję, że zdrowe drugie śniadanie na stałe zagoszczą w tornistrach naszych uczniów.

Barbara Hornostaj – koordynator „Programu dla szkół”


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “„Zdrowe drugie śniadanie” w szkole Podstawowej nr 5

  1. pytam

    „Program dla szkół” ???? a klasy szóste i siódme to nie szkoła, a zerówki to nie szkoła ?!?!?!? Pani koordynatorko Barbaro jak to jest?

  2. Anka

    Pani koordynator miała chyba na myśli nowy program edukacyjny „Szkoła z witaminą”. Powstał on z połączenia dwóch wcześniej realizowanych programów „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole” (decyzja Komisji Europejskiej).