„Od ziarna do chleba” – III edycja kampanii Tydzień Dobrego Chleba naszej szkole!

Już trzeci raz świętowaliśmy wspólnie w sobotnie przedpołudnie w ramach podsumowania kampanii dotyczącej zdrowego żywienia, której tematem przewodnim zgodnie z tradycją był chleb. To również dzień ważny dla naszych najmłodszych uczniów – pierwszoklasistów, gdyż zostali dziś pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie.

 

 

 

Wysoka frekwencja uczniów, rodziców, seniorów i maluszków oraz przybyłych gości udowodniła po raz kolejny, że zaangażowanie naszej społeczności szkolnej i wspólne celebrowanie ważnych dla nas chwil ma wielki sens!

Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością szanowni goście: Burmistrz Miasta Gołdap Tomasz Luto, ksiądz proboszcz Tadeusz Kulesza oraz radni Celina Ostrowska, Krystyna Sadowska, Józef Dominiuk, Jan Steć i Andrzej Tobolski. Cieszyliśmy się również z przybycia sołtysów oraz przedstawicieli służb mundurowych: pana Jerzego Kuprewicza, który reprezentował Komendę Powiatową Policji w Gołdapi oraz pana Wiesława Bernatowicza, zastępcy leśniczego z Leśnictwa Czerwony Dwór. Przybyło również wielu rodziców, którzy z chęcią pomogli przygotować pełne jadła i picia stoły, które niedługo czekały na odkrycie smakoszy. Jak sam pan burmistrz słusznie zauważył, można było przyjść bez śniadania.

Całą uroczystość rozpoczęło powitanie przybyłych gości przez panią dyrektor, następnie odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Podczas występu dzieci pięknie się przedstawiły, ładnie śpiewały i tańczyły, za co nagrodzono je gromkimi brawami, po czym przewodniczący Samorządu Uczniowskiego dokonał pasowania na ucznia, a pan Burmistrz wręczył każdemu pierwszoklasiście pamiątkowy dyplom. Po tej uroczystości nastąpiło podsumowanie kampanii. Mogliśmy obejrzeć skecz przygotowany przez starszych uczniów naszej szkoły pod tytułem „Dylematy Marlenki”, który miał zachęcić wszystkich obecnych do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych. Przedstawione scenki rozbawiły, ale też i zmotywowały do refleksji nad tym, co jemy i jak żyjemy.

Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, co znajduje odzwierciedlenie w sztuce, symbolice, zwyczajach i obrzędach. Mogłoby się zdawać, że nie tak istotny, a jednak to właśnie chleb odbija cały nasz światopogląd ludowy. A co najważniejsze robi to w sposób naturalny, zwyczajny. Nie można o tym zapominać! Dzięki działaniom podejmowanym w październiku kolejny raz staraliśmy się pokazać nasz właściwy stosunek do chleba, pamięć o nim i troskę o nasze zdrowie. W tym roku również poświęciliśmy uwagę owocom i warzywom, w szczególności ziemniakom.

W polskiej i słowiańskiej tradycji kulturowej chleb był symbolem pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Dziś może nie okazujemy tego w tak misterny sposób, jak czynili to nasi przodkowie, ale dzięki naszej kampanii kultywujemy ważne tradycje w duchu nowych trendów zdrowego stylu życia.

 


Aktualności

Powiązane artykuły