Jak prawidłowo wybrać wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Najczęściej kojarzą się przede wszystkim z płaskostopiem, jednakże ich stosowanie pomaga pozbyć się wielu innych dolegliwości, takich jak na przykład bóle kręgosłupa czy bóle bioder.

Dla kogo wkładki ortopedyczne

Bardzo często wkładki ortopedyczne stosuje się u dzieci, dzięki czemu można korygować różnorodne wady postawy. Jednakże dorośli także bardzo często z nich korzystają, aby pomagać sobie w problemach z postawą i wynikających z tego tytułu problemów zdrowotnych. Ze względu na ich przeznaczenie, na rynku jest bardzo wiele różnorodnych rodzajów wkładek, które umożliwiają dopasowanie ich do potrzeb konkretnego pacjenta. Aby wiedzieć, jakie wkładki będą najlepsze, należy określić problem dotykający pacjenta. W przypadku ad postawy wykonuje się badanie, podczas którego pacjent staje na specjalnej płytce. Widać wtedy bardzo dobrze miejsce styku stopy z podłożem, i tym samym można określić wszelkie nieprawidłowości, mające wpływ na postawę jak również często dolegliwości bólowe pacjenta.

Pełne, niepełne czy wykonywane indywidualnie

Wkładki ortopedyczne różnią się między sobą wyglądem i w związku z tym bardzo często także ich przeznaczeniem. Wkładki tak zwane pełne podpierają całą stopę, w znacznej większości stosowane są do korygowania wad postawy związanych z płaskostopiem. Poprawiają nie tylko komfort chodzenia, ale także w bardzo znacznym stopniu potrafią skorygować płaskostopie. Rodzaj wkładek, który powinien być zastosowany uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju płaskostopia, na jakie cierpi dana osoba. Inne wkładki stosuje się przy płaskostopiu poprzecznym, a całkiem inne będą najlepsze przy płaskostopiu podłużnym. Wkładki niepełne to takie, które nie obejmują całej stopy, lecz stanowią jej podporę jedynie w pewnej części, na przykład pod palce lub pod piętę. Ten rodzaj wkładek pomaga pozbyć się bardzo wielu dolegliwości, w tym tych związanych z wadami postawy, jednakże nie korygują ich, tak jak wkładki pełne. Całkiem odmiennym rodzajem wkładek są wkładki robione na indywidualne zamówienie. Te bowiem są dostosowywane do indywidualnych problemów zdrowotnych danego pacjenta. Są one niezwykle korzystne, jak mowa o korygowaniu wad postawy czy zmniejszaniu bólu, jednakże aby były skuteczne, należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Najczęściej wymienia się je po 6-12 miesiącach, w zależności od postępów leczenia jak również stopnia zużycia wkładek. Podczas chodzenia określone miejsca w nich się wygniatają, tym samym wkładki tracą swoje skuteczne właściwości lecznicze. Określenie, jak powinny zostać wykonane wkładki indywidualne należy do lekarza, który mając wiedzę o schorzeniach i wadach postawy pacjenta będzie w stanie dobrać najbardziej odpowiednie.


Porady

Powiązane artykuły