Pokazy akrobatyczne

To prawda, nie musimy się zbytnio rozglądać, czy usilnie surfować po kanałach telewizyjnych, by natrafić na przeróżne akrobacje. Tym bardziej że tradycyjny cyrk pod namiotem raczej już nie cieszy się takim powodzeniem jak choćby przed kilkoma dekadami. Obecnie popularne stały się pokazy akrobacji nawet w bardzo kameralnych okolicznościach, choćby z okazji biznesowych eventów.

Dlatego chętnie reklamowaniem akrobatów zajęły się agencje, choćby Nashi Art, proponująca zarówno numery lotne, jak i naziemnie. Dodatkowo akrobaci uatrakcyjniają programy telewizyjne i to niekoniecznie w programach z kategorii „Mam talent”. Chociaż tego rodzaju programy bywają dobrym źródłem narybku dla firm zajmujących się polecaniem akrobatów. Pomysły mają nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy, którzy potrafią zaskakiwać rekwizytami.

Plenerowe i bardziej kameralne

Akrobacje plenerowe odbywają się nie tylko na dużych przestrzeniach. Coraz bardziej popularni stają się akrobaci uliczni, którzy nie potrzebują do (czasem wirtuozerskich) pokazów większych rekwizytów. Organizowane są już konkursy akrobacji związanych z grą w koszykówkę. Dech w piersiach zapierają nierzadko pokazy linoskoczków próbujących pokonać po linie odcinki między wieżowcami lub skałami. Czasem ich pokazy odbywają się z przekroczeniem prawa.

Oczywiście, długą tradycję mają już akrobacje lotnicze, czy spadochronowe, tyle że nie w każdym miejscu można je organizować. Jednym z najbardziej aktualnych przykładów akrobacji lotniczych jest międzynarodowa impreza organizowana na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem i giżyckim jeziorze Niegocin – „Mazury Air Show”. Uczestniczą w tym ogromnym przedsięwzięciu zarówno samoloty śmigłowe, jak i odrzutowe.

Natomiast przykładem cyrku opartego głównie na akrobacjach jest międzynarodowy (z siedzibą w Kanadzie) Cirque du Soleil łączący perfekcyjną akrobację cyrkową z występami ulicznymi. Często ich pokazy oparte są na fabule – przykładem może być „Journey of Man” z przepięknym pokazem akrobatycznego duetu odbywającym się na parkowym stawie i na imitacji liścia rośliny wodnej.

Rekwizyty

Okazuje się, że rekwizytem w akrobacjach może być niemal wszystko – oprócz tradycyjnych lin i batutów z powodzeniem można wykorzystać kilkumetrowe płótna lub sześciany. Wiekową tradycję mają akrobacje z ogniem, kolorowym dymem lub wodą.

Dobrym uzupełnieniem imprezy okolicznościowej może być akrobata solista. Dlatego czasem warto się zastanowić, czy nie lepiej jest zaprosić akrobatę lub akrobatów zamiast kiczowatego zespołu muzycznego.


Porady

Powiązane artykuły