Niezmordowani

Prawie bez wytchnienia, zespół „Rominczanie” pracował w sierpniu. W każdy weekend koncert, w tygodniu próby… Koncertowanie sierpniowe rozpoczęło się od udziału w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Występowaliśmy tam jako laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzua Dolnym nad Wisłą. Mile się ten czas wspominało.

Kolejne wydarzenie to udział w Zażynkach organizowanych przez Gołdapski Fundusz Lokalny i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nadzieja” w Lisach 13 sierpnia. Nie tylko śpiewaliśmy, ale także wraz z zespołem „Budzewiaki” z Budzewa braliśmy czynny udział w obrzędzie zażynkowym, prowadziliśmy warsztaty tradycyjnych umiejętności, takich jak robienie chodnika, maglowanie, szydełkowanie, robienie koszyczków z witek brzozowych, dzianie, robienie bransoletek z włóczki i na szydełku, robienie kwiatów z bibuły.

Można też było ubić i spróbować swojskiego masła. Dodatkowo, jedna z pań Rominczanek, reprezentując jednocześnie stowarzyszenie, wzięła udział w konkursie na zażynkowy specjał. Serwując chłodnik z botwinki, zajęła I miejsce. Miło też było usłyszeć od organizatorów: „bez was, nie udałoby się”.

Za tydzień byliśmy już w Białej Piskiej – gratulowaliśmy i składaliśmy życzenia tamtejszej kapeli „Klika”, która obchodziła Jubileusz X-lecia swego istnienia. Już na wstępie usłyszeliśmy, że tam gdzie występuje i przebywa zespół „Rominczanie”, tam na pewno będzie dobra zabawa. Miłe, choć i bardzo zobowiązujące słowa. Swój repertuar prezentowaliśmy co prawda bez oficjalnych strojów, ale to nie przeszkodziło oczywiście wypaść jak najlepiej. Już dawno takiego aplauzu nie słyszeliśmy, jak właśnie tam. To w zupełności zrekompensowało czas, który poświęcamy kultywowaniu tradycyjnej kultury w ramach zespołu „Rominczanie”. Nie zawiedliśmy więc chyba oczekiwań organizatorów, jak i widzów.

Ostatnim wydarzeniem był udział w koncercie w Filipowie, czyli na terenie sąsiedniego województwa, choć właściwie za miedzą. 26 sierpnia miejscowa kapela „Onegdaj”, nasi przyjaciele, także obchodziła Jubileusz X-lecia istnienia. Byliśmy tam, składaliśmy życzenia, śpiewaliśmy i tańczyliśmy do późna w nocy. Czujemy się co prawda trochę zmęczeni, ale następnym razem, na kolejne koncertowanie ruszymy zapewne z nowym zapałem.

Udział w koncertach został zorganizowany w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu gołdapskiego, gminy Dubeninki oraz z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

4 września 2017 r.

Bożena Buza – 509604148, sawbuz@wp.pl

Powiązane artykuły