Na czwartkowej sesji

Czwartkowa sesja trwała co prawda nieco ponad trzy godziny, ale obyło się bez większych emocji. Najdłużej dyskutowano nad szczegółami regulaminu budżetu obywatelskiego. Natomiast burmistrz Tomasz Luto w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: Wspomnieć należy o dobrze przeprowadzonej reformie oświatowej.

 

 

I wydaje się, że na gołdapskim gruncie rzeczywiście emocje związane z reformą oświaty już opadły, nawet te powodowane powstawaniem Szkoły Podstawowej nr 5, do której zapisała się wystarczająca ilość uczniów.

Natomiast oprócz wspomnianych detali związanych z budżetem obywatelskim (dotyczących głównie techniki głosowania) radni zaakceptowali propozycję klubu „Gospodarni Razem” zwiększenia puli budżetu obywatelskiego ze 100 do 150 tysięcy złotych. Przeciwny temu był burmistrz Tomasz Luto, bowiem jego zdaniem może to mieć niekorzystny wpływ na finansowanie innych inwestycji.

W punkcie „interpelacje radnych” radny Marian Mioduszewski po raz kolejny skierował pytanie do burmistrza związane z przyczyną zmniejszenia subwencji oświatowej i z tym, czy będą wyciągnięte jakieś konsekwencje w stosunku do osób, które przyczyniły się do straty przez gminę około 691 tysięcy złotych.

W swojej interpelacji radny pyta między innymi (fotokopia pisma w załączniku):

– Czy będą wyciągnięte konsekwencje z tego tytułu w stosunku do osób, które popełniły błąd, pomyłkę (bo przecież to nie szkoła popełniła pomyłkę) oraz do osób, które sprawują nadzór merytoryczny?

– Jaki wpływ na finanse gminy teraz i w przyszłości będzie miała zaniżona kwota subwencji oświatowej na rok 2017?

Ten sam radny podzielił się uwagami związanymi z funkcjonowanie plaży miejskiej. Zwrócił między innymi uwagę na fakt, że nie funkcjonował w tym miejscu w sezonie punkt gastronomiczny i że tragiczny jest stan tutejszego parkingu. Zapytał też – czy zasadne jest organizowanie na plaży plenerowych uroczystości weselnych?

Dyrektor Mariusz Kowalczuk poinformował, że ogłaszane były dwa przetargi na prowadzenie punktu gastronomicznego i nikt się nie zgłosił. Natomiast umowy na organizację imprez weselnych na tym terenie zawarte zostały zanim objął funkcję dyrektora OSiR.

Poruszono również temat inwestycji drogowych. Tomasz Luto mówił o spotkaniach z przedstawicielami Starostwa wyrażając swoje wątpliwości co do chęci partycypowania Starostwa w tych przedsięwzięciach. – Mam wrażenie, że to my się narzucamy.

Radny Zbigniew Makarewicz pytał, czy uwzględniony został wniosek rowerzystów o ułatwienie zjazdu w okolicy tartaku.

Radnego Ryszarda Wrzoska interesowała sprawa zabytkowych „grzybków” kamiennych, które kiedyś znajdowały się przy dębach na placu Zwycięstwa. Jest bowiem propozycja, by zostały one postawione przy muzeum. Radny proponuje by „grzybki” wróciły na stare miejsce.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

28 komentarzy do “Na czwartkowej sesji

 1. ja

  Czy Redakcja mogłaby przybliżyć przyczyny straty tak ogromnnej kwoty subwencji oświatowej?
  Ktoś nie wpisał uczniów? Albo zapomniał zgłosić np. nową szkołę?
  Błąd jest rzeczą ludzką, ale za błąd trzeba ponieść odpowiedzialność.
  Obawiam się, że i tym razem (jak zawsze) odpowiedzialności nie poniesie nikt, sprawa się rozmyje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Przyczyna jest podana w załączniku…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. ja

    Czyżby osoba odpowiadająca w gminie za oświatę?
    Ta, która „wygrała” „konkurs”?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
   2. Franz

    Szanowny „ja”, jeśli masz na myśli nową panią kierownik Wydziału Oświaty , to jednak przy tej kwestii absolutnie nie ona popełniła błędy. to już wiadomo na pewno. Nie przepadam za nową panią kierownik, jednak akurat w kwestii reformy oświatowej poradziła sobie całkiem przyzwoicie. Nie wylewałabym pomyj na nią, patrząc tylko z perspektywy jej przeszłości, choćby na stanowisku wicestarosty.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. ja

     Zanim zaczniesz pisać o wylewaniu pomyj, przeczytaj poprzednie wpisy.
     Chyba, że w pytaniach widzisz owo wylewanie pomyj.
     Gdyby były dokładne informacje, nie byłoby pytań.
     Ale nie ma, choć powinny być.
     A powinny dlatego, że urzędnicy otrzymują pensje także i z mioch pieniędzy, z moich padatków.
     Za czyjś błąd też przyjdzie mi zapłacić, Ty pewnie też się do tego dołożysz.
     Dlatego mam prawo pytać i dowiedzieć się, za czyją niefrasobliwość/lenistwo/niedokładność/głupotę/gorszy dzień (wybierz sobie powód) mam płacić.

     Czas już najwyższy, by rządzący zrozumieli, że są dla nas i to my ich opłacamy.Warto byłoby też, abyśmy to MY też rozumieli, bo do tej pory jakoś nie mamy poczucia, że rządzący marnują NASZE pieniądze, nie jakieś tam nie wiadomo skąd.
     I nie doszukuj się wszędzie „wylewania pomyj”.

     A co do podwójnego cudzysłowu, to chyba też należy się nam – mieszkańcom kilka słów wyjaśnienia.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
  2. Marek

   Jeżeli tak to powyższe szkoły uważam za zaopatrzone. Gmina wypłaca to co ustaliła szkoła. Luto zrobi z tym porządek tak jak z pracownikami podrabiającymi podpisy na szybie, pracownikami osiru i piciem wódki na koszt podatnika.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Monika

    W każdej firmie czy zakładzie pracy pracownik odpowiada za swoje błędy. Jak będzie w tym przypadku ? Czy ktoś się orientuje jak przebiegał wynajem sali gimnastycznej dla prywatnych najemców w jednej ze szkół i gdzie z tego tytułu wędrowały pieniądze. Proszę popytać i odpowiedz poznamy na pytanie numer jeden.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 2. Student

  ……………………zalecam obserwować Posłów i Senatorów PIS a szczególnie Zalewską, Błaszczaka, Sasina, Gowina, Macierewicza i uczyć się od nich mataczenia, manipulacji, cwaniactwa, przebiegłości, oszustw, krętactw, traktowania przeciwników jak idiotów i tych wszystkich co prawda złych rzeczy ale pozwalających im bezstresowo i wygodnie żyć ! Naprawdę się przydaje. A dobre zasady czy zwykła ludzką przyzwoitość zostawcie innym !

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. fakir

   Największym pana nieszczęściem jest nick – bowiem ma się on tak do jakości wpisów , jak wół do karety. Opublikowany hejt nic nie zmieni w sondażach i tym samym muszę pana zmartwić PiS ma asa w rękawie. Przed wyborami opublikuje aneks do Raportu WSI czy odbierze Grossowi medal nadany przez Kwaśniewskiego i będzie po Nowoczesnej ,PO i LSD !

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Renata

   Tak jak Pan Student głosowałam na PIS i kłamali. Mieli rozliczyć drani, aferzystów, złodziei, naprawić prawo, o tragedii nad Smoleńskiem już nie wspomnę. Ludzie wybrali tych polityków aby posprzątali i rządzili dobrze i godnie.
   I nie rozmieniali się na drobne, nie dali się rozgrywać!

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  3. Józef1962

   Panie „student”. Ja bym bardzo Pana prosił(najgrzeczniej jak potrafię) żeby pan swoje głupoty wypisywał w jakimś innym miejscu. Tylko tyle.
   Nie obraża mnie pan, ale mam swoje wieloletnie nawyki i alergie – nie toleruję rżnięcia głupa przez kogokolwiek w mojej obecności.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  4. YXZ

   panie studencie !!!
   Treść twojego” komentarza” powinna mieć tytuł – przedszkolak.
   Przepraszam przedszkolaków starszaków.Oni na pewno mają wyższy( od ciebie ) iloraz inteligencji i kulturę osobistą.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Queen Elizabeth

  To prawdziwy skandal! Przez zatrudnianie niekompetentnych swoich totumfackich budżet traci setki tysięcy złotych. Nie tylko w tym roku ale i w przyszłym roku! Osoby odpowiedzialne za to powinny zostać wyrzucone dyscyplinarnie i oskarżone o niegospodarność wielkich rozmiarów. To jest temat dla prokuratury a jak widać gdyby nie jeden z radnych zostałby zamieciony pod dywan.
  Panie Luto, to pan ponosi za to odpowiedzialność! Razem z tymi pseudo fachowcami których zatrudnia.
  Jeżeli nikt z radnych nic z tym nie zrobi, sam zgłaszam zawiadomienie do prokuratury.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Radny

   Spoko, nie damy zamieść pod dywan. Wszystko pod kontrolą.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. x

    Ha ha ha

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 4. Najpiękniejsza w Gołdapi

  W komentarzach czuć dziwny zapach wody ogórkowej i hipokryzji, jaki ciągnie się po korytarzach starostwa. Autorzy wpisów czują że, koniec ich pasożytowania jest już bliski.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Alek

   Jeśli postawisz przecinek przed „że”, wtedy będziesz Najpiękniejsza:-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Nina

  Kolejka jest następująca. Priorytet to przelew na biedne biuro w Brukseli, następnie prośby gawiedzi.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. XKL

  Pan burmistrz raczej nie znajdzie czasu na oglądanie toalet ale na wyznaczenie pani radnej Anny Falińskiej na szefową Izby Regionalnej to czas znalazł. Ciekawe jakie wykształcenie w tym kierunku ma pani radna? Boże, pan Ratasiewicz się w grobie przewraca.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. ja

   O…, z tym wyznaczeniem pani AF to jakis żart?
   To się dzieje naprawdę??

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Czytelnik

    Niestety, to nie żart.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 7. Nie zamieściliśmy komentarza osoby podpisanej „Anula” – kłania się Ustawa o ochronie danych osobowych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. RRA

  Redakcjo, zdało by się podać czytelnikom, którzy to z radnych nie chcieli dać większych pieniędzy na budżet obywatelski pokazując w ten sposób , że nie chcą aby także obywatele mieli większy wpływ na wydatki z budżetu. Przeciwko zwiększeniu puli w budżecie byli radni Dutkowski, Ostrowska, Falińska i Sadowska. Wstrzymali się radni Hołdyński i Wójtowicz.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Część komentarzy została usunięta na prośbę osoby zainteresowanej ze względu na sugestię naruszenia dóbr osobistych.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 10. Jan Banan

  Zrobiłem sobie PDF z nazwiskiem, które Pan ujawnił jako pracownika jednej ze szkół. Dziękuję, że w końcu zweryfikował sobie Pan interpretację przepisów, które Pan łamał.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Jan Banan

  Redaktorze, czy to strata, czy cytat?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 12. Urząd Miejski w Gołdapi

  W związku z dyskusją dotyczą interpelacji złożonej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przez radnego Mariana Mioduszewskiego w sprawie niższej kwoty naliczenia subwencji na oświatę w 2017 roku.

  Subwencja na kolejny rok kalendarzowy szacowana jest na podstawie danych przekazywanych do Systemu Informacji Oświatowej we wrześniu roku poprzedniego wg stanu na 31 marca. Szacowana w ten sposób wysokość subwencji oświatowej brana jest do projektu budżetu gminy. Następnie, na przełomie lutego/marca określana jest ostateczna kwota subwencji, ustalona na podstawie danych przekazywanych w październiku przez szkoły wg stanu na 30 września poprzedniego roku. Stąd Subwencja „nie została ucięta”, ale pierwotne naliczenie zostało dokonane na podstawie niewłaściwie przekazanych danych.
  Błąd w sprawozdawczości polegał na wpisaniu niewłaściwej informacji dotyczącej liczby uczniów – w jednej kategorii uwzględniono uczniów i wychowanków przedszkoli, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.
  Niezwłocznie po przeanalizowaniu z MEN informacji o zaistniałej różnicy w naliczeniu danych, zostało przeprowadzone postępowanie weryfikujące. W szkołach również dyrektorzy przeprowadzili odpowiednie procedury.

  Reasumując – insynuacje niektórych radnych co do straty przez gminę subwencji mijają się z prawdą, ponieważ gminie należy się subwencja adekwatna do liczby uczniów i taką subwencję gmina otrzymała w 2017 roku.
  Urząd Miejski w Gołdapi

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Anonim

   Ciekawe ktora Pani robila tę analizę.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...