Aranżacja wnętrz i gra kolorów. Poznaj sposoby na stworzenie efektownej przestrzeni

Nic tak nie wpływa na odbiór pomieszczenia, jak kolory. To one decydują o tym, jakie przeznaczenie ma wnętrze, jak się w nim czujemy i jakie dodatki powinniśmy do niego wybierać. Zmiana koloru ścian to poważna decyzja, którą trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Wybór barw jest ogromny, dlatego ciekawym pomysłem będzie nieograniczanie się do tylko jednego koloru, ale stworzenie efektownych zestawień. Gra kolorów nie może być jednak dowolna i powinna mieć ścisły związek z pomysłem na aranżację wnętrz. Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze porady.

Kolory nie tylko na ścianach

Zacznijmy od tego, że dobierając kolory do wnętrza nie możesz skupiać się wyłącznie na farbie, która pojawi się na ścianach. Bardzo ważne są także wszelkie dodatki, w tym meble. Często to właśnie one mają decydujący wpływ na wygląd pomieszczenia, całkowicie je dominując. Dlatego kieruj się zasadą: zero przypadku! Ta zasada również dominuje w doborze materiału pokrywającego daną powierzchnię ścienną np. dla tapety ozdobnej lub skrojone na wymiar fototapety.
Wszelkie dodatki do pomieszczenia dobieraj w sposób świadomy i tak, aby zachować początkową koncepcję. Jeśli coś nie pasuje, to pozbądź się tego – nie kieruj się sentymentami. Dotyczy to także mebli tapicerowanych. Urządzając wnętrze w nowoczesnym stylu nie zostawiaj klasycznej sofy czy staromodnej wersalki – zainwestuj w nowy zestaw wypoczynkowy, ewentualnie skorzystaj z usług tapicera, który obije meble nową tkaniną.

Lubisz czyste kolory? Uważaj!

Idealna biel świetnie sprawdza się na suficie, ale niekoniecznie na ścianach. To kolor po pierwsze mało praktyczny, a po drugie dość agresywny, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Biel przytłacza pomieszczenie, które wydaje się sterylnie czyste, a taki efekt w mieszkaniu nie jest pożądany. Jedynym uzasadnieniem dla wyboru czystej bieli jest chęć stworzenia na ścianie ciekawej wystawy fotografii czy dzieł sztuki.

Co radzimy ?:

Jeśli lubisz biel, to postaw na jej brudną wersję, lekko wpadającą w szarość lub barwę śmietany. Wnętrze będzie się wydawać bardziej przyjazne.

Testuj

Obecnie nie ma problemu z zakupem próbników farb, dzięki czemu można łatwo i bez żadnego ryzyka przekonać się, czy dany kolor rzeczywiście będzie się dobrze prezentować na ścianie. Nigdy nie przyjmuj, że kolor z próbnika producenta wyjdzie 1:1 w Twoim mieszkaniu. Kieruj się zasadą mówiącą, że dana barwa „w realu” wychodzi wyraźnie ciemniejsza, dlatego dobrze jest kupić farbę o 1-2 tony jaśniejszą.
Po pomalowaniu fragmentu ściany próbnikiem oceń efekt zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym. Różnica może być diametralna! Jest to bardzo ważne szczególnie w sytuacji, gdy zamierzasz zastosować ten sam kolor na wszystkich ścianach w pomieszczeniu.

Nie przesadzaj z grą kolorów

Zestawienia kolorystyczne, szczególnie kontrastowe, prezentują się bardzo ciekawie, ale naprawdę łatwo jest tutaj przekroczyć granicę między przemyślanym stylem, a chaosem. Dlatego koniecznie pamiętaj o sprawdzonej zasadzie zestawiania ze sobą maksymalnie 3 kolorów w jednym pomieszczeniu, najlepiej w proporcjach 70%, 20% i 10%. W przypadku dwóch kolorów proporcje powinny wynieść 70% do 30%.
W urządzaniu wnętrz świetnie sprawdza się zasada trzech powtórzeń, co oznacza, że dany kolor warto powtórzyć w trzech miejscach. Jeśli masz np. zieloną kanapę, to nie wybieraj pomarańczowego koloru ścian i białej podłogi, bo całość będzie wyglądać po prostu źle. Fajnym pomysłem będzie natomiast powtórzenie tej dominującej tonacji na jednej ze ścian i np. na stole w postaci zielonego bieżnika.

Odważne kontrasty

Kontrast to nieco wyższa szkoła jazdy i zabawa przeznaczona dla osób, które są bardzo świadome swojego gustu i nie boją się go pokazywać. Klasycznym przykładem jest urządzenie wnętrza w tonacji czarno-białej.
Kontrasty mogą mieć jednak charakter nie tylko kolorystyczny. Świetnym i bardzo modnym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych faktur – także na ścianie. Możesz więc np. pomalować trzy ściany farbą, a na jednej zastosować fototapetę. To bardzo prosty sposób na dodanie wnętrzu charakteru.
Zaletą fototapety np. do sypialni jest to, że można ją przykleić samodzielnie i zajmuje to znacznie mniej czasu niż malowanie. Do tego dochodzi ogromny wybór wzorów. W kilka chwil możesz zamienić swój salon w apartament z widokiem na panoramę Brooklynu czy dom na rajskiej plaży.
Jednak nawet decydując się na fototapetę musisz pamiętać o zasadzie świadomego dobierania kolorów.
Dobierając kolory do wnętrza pozwól sobie na odrobinę fantazji. Zerwij z konwencją urządzania mieszkania w stylu katalogowym, bo to zaczyna się robić nudne. Oczywiście musisz pamiętać o podstawowych zasadach, ale wykorzystaj je do tego, by stworzyć indywidualne, bardzo prywatne wnętrze. Takie, w którym będziesz czuć się dobrze.


Porady

Powiązane artykuły