Pożyczki – jakie i w jakich okolicznościach

Zanim jednak o aktualnych zjawiskach związanym z rynkiem pożyczkowym, to na początek trochę teorii. Nie każdy wie jakie są różnice między kredytem i pożyczką. A są to różnice wyraźne. Po pierwsze kredyt zawsze wiąże się z pieniędzmi, natomiast pożyczka może być również rzeczowa.

Kredyt i pożyczka

Kredyty w dużej mierze powinny być rozliczane w aspekcie konkretnych wydatków, na przykład przy pomocy faktur; duża część kredytów jest przyznawana na konkretny cel, choćby na inwestycje lub zakup towarów. Ponadto banki niechętnie udzielają kredytów firmom początkującym, chociaż i takie opcje już są możliwe.

Natomiast pożyczkobiorca nie musi się z pożyczki rozliczać przy pomocy faktur wykazując wydatki na konkretny cel. Również nie jest istotne, czy pożyczkę zaciąga osoba prywatna, czy też firma. Najważniejsze by pożyczka była spłacana w terminie, choć nierzadko jest możliwość negocjacji z pożyczkodawcą, jeśli występują problemy ze spłacaniem.

Ważną zaletą pożyczki jest to, że może zabezpieczyć płynność finansową w wypadku niespodziewanego zakupu lub pilnej spłaty innego zobowiązania. Dotyczy to również przedsiębiorców.

Rodzaje pożyczek

Oczywiście, jak już zasygnalizowaliśmy – mogą być pożyczki finansowe i rzeczowe. Mimo to w ostatnich latach nastąpiła lawinowa dywersyfikacja usług pożyczkowych. Zwłaszcza w pomysłach prześcigają się pozabankowe firmy pożyczkowe. I niekoniecznie wszystkie rodzaje pożyczek łatwo jest wymienić. Na pewno nie można pominąć:
– pożyczki „chwilówki” (pożyczka w kwocie maksymalnej nie przekraczającej na ogół 3000 złotych udzielana na miesięczny okres spłaty);
– pożyczki darmowe (niewielkie kwoty pożyczki udzielane bez prowizji klientowi, który po raz pierwszy korzysta z usług danej firmy pożyczkowej);
– pożyczki bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej);
– pożyczki „na start” (pożyczki dla początkujących przedsiębiorców.

Firmy pożyczkowe

Kto udziela pożyczek? Przede wszystkim pozabankowe firmy pożyczkowe, banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Jedną z pierwszych firm, która miała duży wpływ na rynek pożyczkowy w Polsce jest VIVUS. Ta firma również w dużym stopniu dała przykład nowych pomysłów marketingowych, choćby w postaci wspomnianych „chwilówek”. Na przykład w wypadku VIVUS-a kwota pożyczki darmowej to 1200 złotych (jeśli jest spłacona w ciągu 30 dni). VIVUS proponuje pożyczki również na finansowanie poważniejszych przedsięwzięć.

Jednocześnie podkreślić należy fakt, że zarówno w VIVUS-ie, jak i w innych pozabankowych firmach pożyczkowych czas oczekiwania na przelanie na konto pożyczonej kwoty to czasem kwestia kilkunastu minut.


Porady

Powiązane artykuły