Odkrywaliśmy tajemnice znikającej wody i historii Gołdapi

W środę 21 czerwca klasa II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszyła na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę. Odwiedziliśmy miejsca z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego. Najpierw odwiedziliśmy Oczyszczalnię Ścieków PWiK Gołdap. Już w pierwszej klasie dzieci zastanawiały się, gdzie znika woda w umywalce.

 

Teraz udało się tajemnicę znikającej wody odkryć. Dzieciaki były zaskoczone tym, że w oczyszczalni było mnóstwo zieleni i bardzo czysto, a o ściekach przypominał tylko trochę nieprzyjemny zapach pojawiający się w zależności od kierunku wiatru. Dzięki opowieściom pani Basi Seredy temat ścieków okazał się bardzo ciekawy. Już wiemy, że do umywalek i sedesów nie wrzucany chusteczek, wacików, patyczków higienicznych itp., bo mogą spowodować bardzo poważne awarie, a w oczyszczaniu ścieków pomagają bakterie tak małe, że gołym okiem ich nie widać.

Z oczyszczalni pojechaliśmy do Muzeum Ziemi Gołdapskiej. Tam dołączyła do dzieci grupa rodziców. Wspólnie wysłuchaliśmy wspomnień i pasjonujących opowieści pani Aleksandry Ratasiewicz o historii naszej Małej Ojczyzny, o życiu mieszkających tu ludzi i o przedmiotach, którymi się posługiwali. Tam wszystko było ciekawe: niemiecki nóż żołnierski, szklana muchołapka, wydłubane w pniu drzewa koryto, kołowrotek, belemnity… Z panią Aleksandrą pożegnaliśmy się wakacyjną piosenką. Potem jeszcze tylko lody i powrót do szkoły. Po drodze planowaliśmy już kolejne wycieczki. Pierwsze z nich już we wrześniu.

 

Wycieczkę do Muzeum Ziemi Gołdapskiej zorganizowano w ramach realizacji zadania publicznego Rozwój wspólnot i społeczności lokalnych wspieranego przez Burmistrza Gołdapi i współfinansowanego ze środków Gminy Gołdap.

Helena Galińska


Aktualności

Powiązane artykuły