Nasza drużyna prezentowała Cypr

W dniach 24-26 maja młodzież z CKiW OHP w Gołdapi brała udział w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej pt. ”Europa da się lubić”. Celem konkursu jest popularyzacja idei integracji i wiedzy o Unii Europejskiej wśród uczestników OHP oraz rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki europejskiej.

 

Organizatorem były Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach i Komenda Główna OHP. Udział w konkursie wzięli uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy z terenu całego kraju. Centrum Kształcenia i Wychowania w Gołdapi reprezentowała drużyna w składzie: Patrycja Bończak, Renata Danielczyk i Łukasz Klochowicz. Konkurs łączył ze sobą praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Konkurencje obejmowały: przygotowanie prezentacji multimedialnej wylosowanego kraju UE, przygotowanie stoiska wystawienniczego związanego z kulturą, sztuką, historią, kuchnią danego kraju, oraz wykonanie potrawy charakterystycznej dla danego państwa i rozwiązanie testu. Nasza drużyna prezentowała Cypr. Po zakwaterowaniu w Starachowicach wszyscy pojechaliśmy do turystycznego Jura Parku w Bałtowie.

Uroczyste otwarcie konkursu odbyło się 25 maja w Hotelu Binkowski w Kielcach. Swoją obecnością zaszczycili nas: Komendant Główny OHP – Marek Surmacz wraz z Zastępcą – Renatą Wichą, Wojewódzki Komendant Jacek Sabat, Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Beata Gosiewska oraz Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Lipiec.

W pierwszej części konkursu ocenione zostały dwa zadania konkursowe: przygotowanie stoiska oraz prezentacja multimedialna. Prace młodzieży oceniała powołana komisja konkursowa. W drugiej części konkursu młodzież przystąpiła do zadań praktycznych. Przygotowywano potrawy charakterystyczne dla kuchni krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej oraz rozwiązywano test wiedzy na temat krajów członkowskich. Nasi uczestnicy przygotowali danie, jakim jest Kafdetakia.

Podczas uroczystego zakończenia wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki. Po zmaganiach konkursowych oraz uroczystym zakończeniu młodzież udała się do Kompleksu turystycznego „Świętokrzyska Polana” w Chrustach, gdzie zwiedzaliśmy oceanarium i park miniatur. Dzięki udziałowi w konkursie młodzież poznała bliżej kraje członkowskie UE, a także skorzystała z atrakcji rekreacyjno-krajoznawczych.

 

Wychowawca: Justyna Wierzbołowicz

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły