Gdzie mieszkali i czy się bawili nasi dziadkowie, kiedy tacy jak my byli?

Z okazji Dnia Dziecka my, kl. IV i Va ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi, wraz z wychowawcami (paniami – Małgorzatą Marcinkiewicz i Małgorzatą Wojciechowską–Gutowską) i panią Agnieszką Podbielską wybraliśmy się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Zabawy i zabawki naszych dziadków”, przygotowanych w ramach „Pikniku pod gruszą”. Zajechaliśmy także do Muzeum Dziejów Ziemi.
Pod okiem instruktorów wykonaliśmy proste zabawki między innymi wiatraczki, latawce oraz kukiełki z drewnianych łyżek. Poznaliśmy słodycze z dzieciństwa dziadków i obejrzeliśmy proces formowania lizaków odpustowych. Po pokazie wszyscy spragnieni słodkiego „co nieco” skosztowaliśmy cukierków o smaku arbuzowym i lizaków o smaku poziomki. Pokaz wykonywania tradycyjnych zabawek drewnianych to kolejna atrakcja, którą nam przygotowano.

Oglądając drewniane zabawki, bawiąc się nimi, słuchając informacji o sposobie ich wykonania, podziwialiśmy pomysłowość i zręczność rzemieślnika. Na terenie skansenu było ognisko. Upieczone, zjedzone ze smakiem kiełbaski dodały siły. Przez godzinę wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po Muzeum Dziejów Ziemi. Zainteresowały nas zwłaszcza ciekawostki o dinozaurach i pierwszych ludziach. Panie wychowawczynie wraz z rodzicami przygotowały niespodziankę – pobyt w parku rozrywki. Każdy z nas skorzystał z kilku atrakcji.

Dzień Dziecka upłynął przyjemnie, radośnie, bo takie uczucia powinny wiązać się z dzieciństwem.

Red. Szkola Podstawowa nr 2 w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły