Dziecko ufa mowie twego ciała. Echo żytkiejmskich warsztatów SdRiW

W Żytkiejmach zakończyły się warsztaty prowadzone w szkole podstawowej według programu rekomendowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji znany jako Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – cz. 1 (SdRiW-1). Odbyły się dzięki wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Gołdapi.
Uczestnicy SdRiW, i to nie tylko pracownicy tej szkoły, odkryli możliwość innego spojrzenia na znane im dziecko, zapoznali się z ciekawą literaturą wychowawczą. Poświęcili dwa słoneczne weekendy na szkolenie trwające 40 godzin. W programie były zagadnienia dotyczące tworzenia i utrzymywania dobrych relacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Oprócz nauki dialogu i innych treści programowych uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać ciekawe formy zabawowe. Przerwy urozmaicały regionalne potrawy i wypieki lokalnego stowarzyszenia, były też owoce. Atmosfera spotkań była miła, czasem wesoła, czasem poważniejsza – w zależności od tematyki i rodzaju ćwiczeń. Obecna była refleksja i płynące z niej wnioski na przyszłość.

Wszystkie zajęcia zaszczyciła swoją obecnością pani psycholog z Olsztyna , będąca jednocześnie wojewódzką koordynatorką SdRiW Elżbieta Smolińska (w ubiegłym roku gościła w Gołdapi na podsumowaniu SdRiW), która obserwując warsztaty, czynnie w nich uczestniczyła. Jej osoba to wartość dodana szkolenia, albowiem posiada bogate doświadczenie jako wieloletnia realizatorka tejże szkoły, z którego inni chętnie skorzystali. Czas upływał pracowicie i owocnie.

Na koniec uczestnicy otrzymali literaturę związaną tematycznie z warsztatami. Fragment jednej z pozycji (konkretnie: K. Wnęk-Joniec „Nie przydeptuj małych skrzydeł” – warta uwagi!) jest głosem dziecka do rodziców i on stanowi zakończenie tego artykułu:

Dziecko ostrożnie ufa temu, co o nim i do niego mówisz. Ufa przed wszystkim temu, co robisz. Rozumie mowę twojego ciała. I widzi różnicę.

Jeśli mówisz mnie, Twojemu dziecku „wiem, że potrafisz!”, nie opowiadaj równocześnie, jak bardzo się o mnie boisz. (…)

Jeśli twierdzisz, że mi ufasz, – ufaj mi całą sobą. Ufaj mi – naprawdę

 

Realizatorka SdRiW Ewa Jurkiewicz

Powiązane artykuły