Budowa domów, zakup gotowego projektu

Z projektami domów zarówno jednorodzinnych, jak i tych większych jest trochę tak jak z tworzeniem stron internetowych. Obie dziedziny w ostatnich latach przeszły ogromną ewolucję, a właściwie rewolucję. Bowiem mamy obecnie do czynienia z szeroką ofertą gotowych, nierzadko bardzo dobrych i nowoczesnych projektów. Ponadto projekty gotowe bywają tańsze od dedykowanych i wcale nie gorsze.

Trendy i nawiązanie do tradycji

Oczywiście, z jednej strony projektanci wyszli na przeciw zapotrzebowaniom klientów indywidualnych dywersyfikując swoje propozycje, z drugiej strony wzięli pod uwagę obowiązujące trendy. Istotnymi czynnikami wpływającymi na kształt projektów domów są nowoczesne rozwiązania techniczne oraz wymogi związane z prawem budowlanym.

Brane są też pod uwagę wymagania władz lokalnych, choćby sugerujące nawiązanie do lokalnej tradycji architektonicznej. Toteż na przykład architekci gminni lub miejscy niektórych mazurskich miejscowości sugerują by stawiano tam domy o spadzistych dachach. Mile widziane są imitacje historycznego pruskiego muru. W miejscowościach górskich lub podgórskich daje się zauważyć ciekawe połączenia tradycji architektonicznej z elementami mocno nowoczesnymi.

Bardzo zdecydowane warunki stawiają architekci miejscy chętnym do stawiania kamienic w zabytkowym rynku lub w jego obrębie. Tu na ogół zdecydowanie wymagane jest nawiązanie do tradycji. Czasem również sugerowana jest pewna uniformizacja w zestawieniu z pozostałymi kamienicami znajdującymi się w pobliżu.

Pracownie architektoniczne wyszły na przeciw potrzebom

Tak, pracownie architektoniczne wyszły na przeciw zarówno prywatnym klientom, jak architektom miejskim. Można bowiem na ich portalach znaleźć, wręcz nieograniczoną, ilość projektów domów nawiązujących nie tylko do tradycji, ale również do ofert mniej lub bardziej futurystycznych. Wystarczy zajrzeć choćby na: pracownia-projekty.dom.pl

Pracownie w większości mają w swojej ofercie projekty domów wykonywanych z różnych materiałów, nawiązujące nie tylko do różnych regionów ale i klimatów podmiejskich dużych miast. Okazuje się, że ogromne pole do popisu daje architektom drewno. Nowe domy wykonane z drewna całkowicie stały się co prawda już powszechne, jednak można w „ofercie drewnianej” znaleźć projekty bardziej nowoczesne z pomysłowo wkomponowanymi elementami drewnianymi.

Oczywiście jest wiele miejsc, zwłaszcza w pobliżu nowoczesnej, nowej zabudowy, gdzie pole do popisu mają projektanci domów o bardziej nowoczesnej bryle. Przykładami mogą być – Białystok lub Łódź.


Porady

Powiązane artykuły