Relacja z wojewódzkich finałów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Niżej zamieściliśmy relację z wojewódzkich finałów  XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W rozgrywkach wojewódzkich uczestniczyli najmłodsi piłkarze z gołdapskich podstawówek – „Jedynki” i Dwójki”. Nie znaleźli się co prawda w finale, mimo to należą im się również słowa pochwały. 

 

Poznaliśmy mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego! Czas na Finały Ogólnopolskie i grę o Wielki Finał na PGE Narodowym

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Iławie poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP Samborowo i AMO Olsztyn (kategoria U-8), SSP Tylice i SP 18 Olsztyn (kategoria U-10) oraz SP Samborowo i SP 19 Elbląg (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo warmińsko-mazurskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Finały w województwie warmińsko-mazurskim odbyły się w dniach 7 i 8 kwietnia na terenie Stadionu Miejskiego przy ulicy Sienkiewicza 1 w Iławie. Pierwszego dnia oglądaliśmy rywalizację chłopców i dziewczynek w najstarszej kategorii (do lat 12), a drugiego dnia w pozostałych kategoriach – do lat 8 i do lat 10. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

W zmaganiach dziewczynek do lat 12 najlepsza okazała się drużyna SP Samborowo, która w finale wygrała z SP 18 Olsztyn. – Dzień finałów w Iławie minął nam bardzo szybko. Bardzo duża jest też nasza radość po tym zwycięstwie. Wcześniej mieliśmy już drugie miejsce na finale wojewódzkim i wszyscy marzyliśmy teraz o pierwszym. Jak widać, marzenia się spełniają – cieszył się trener Sławomir Mikołajczyk. – Otoczka turnieju i obecność rodziców dodatkowo nakręciła moje dziewczyny. Bez wsparcia rodziców nie byłoby nas tutaj, są z nami na każdych rozgrywkach i pomagają jak tylko mogą. Poza tym, mam to szczęście, że wiele utalentowanych dziewczyn trafiło do jednej klasy, a dodatkowo podczas swojego pierwszego finału wojewódzkiego zostały zauważone przez klub z Olsztyna i trenują tam trzy razy w tygodniu. Efekty właśnie widzieliśmy.
W kategorii do lat 12 chłopców złote medale otrzymali gracze SP 19 Elbląg. W decydującym meczu pokonali oni SP 6 Ełk 1:0 po trafieniu w ostatnich sekundach spotkania. – Praktycznie co roku gramy w finałach wojewódzkich. Rejestrujemy drużynę w pierwszym możliwym terminie i zawsze traktujemy ten turniej w specjalny sposób. To świetnie zorganizowana i poprowadzona impreza, dlatego też ta wygrana to dla chłopaków olbrzymi sukces. Ciężko na niego pracowali a gol tuż przed ostatnim gwizdkiem był cudownym ukoronowaniem tego dnia – ocenił trener Piotr Zając. – Poziom turnieju rośnie z roku na rok. Rok temu odpadliśmy w ćwierćfinale, ale tamta lekcja bardzo nam się teraz przydała. Jako klasa sportowa mamy fantastyczne warunki do pracy. Oprócz „zwykłych” lekcji WF-u mamy dodatkowo sześć godzin typowo piłkarskich w każdym tygodniu. Co więcej, dysponujemy dobrze wyposażoną halą i możemy korzystać z pierwszego boiska Olimpii Elbląg. Dlatego ten sukces to także sukces władz szkoły, władz miasta i władz klubu, które od początku były przychylne temu projektowi.
W najmłodszej kategorii dziewcząt najwięcej powodów do zadowolenia ponownie miał zespół SP Samborowo, który w finale wygrał ze Skrzatami Pisz po rzutach karnych (w regulaminowym czasie było 2:2, w rzutach karnych 2:0). – Sami nie wiemy, jak to się stało, że wygraliśmy w Iławie aż w dwóch kategoriach. Ale wyszło najlepiej, jak tylko mogło. A te dziewczynki dopiero we wrześniu zaczęły treningi i od tamtej pory ćwiczą raz w tygodniu razem z chłopcami. – Ta godzina zajęć w tygodniu uratowała nam zespół, bo bez niej zapewne nie rozmawialibyśmy teraz w tak wyśmienitych nastrojach – przyznał trener Sławomir Mikołajczyk. – Trzeba wspomnieć, że dziewczynka, która strzeliła dla nas w finale tego „złotego gola” na wagę rzutów karnych, jest siostrą zawodniczki, która w najstarszej kategorii zdobyła dla nas aż 18 bramek i była najskuteczniejszą zawodniczką całego turnieju.
W najmłodszej kategorii u chłopców najlepiej poradzili sobie zawodnicy AMO Olsztyn, którzy w decydującym spotkaniu zwyciężyli AMO Ełk 3:0. – Cieszymy się z tego pierwszego miejsca, ale nie zapominamy, że w takich turniejach dla ośmiolatków wynik nie jest sprawą nadrzędną. Najważniejsza jest dobra zabawa i to, że wszyscy uczestnicy wybiegali na boisko z uśmiechami na twarzy – podkreślał trener Kamil Kozłowski. – W dobrej grze pomagała chłopcom cała otoczka Turnieju. Gdy słyszeli z trybun doping rodziców, mobilizowali się jeszcze bardziej i jeszcze mocniej angażowali w mecz. Zagrali naprawdę fajne zawody i doskonale sprawdzili się w warunkach turniejowych. Zwłaszcza że na co dzień nie gramy na trawiastych boiskach, a na sztucznej nawierzchni na „orliku”. Doświadczenia zebrane w Iławie będą procentować u tych chłopców przez najbliższe miesiące, a może nawet i lata. Dzieciaki czekały na ten turniej długo i teraz pewnie nie będą mogli doczekać się już kolejnej edycji.
Wśród dziewcząt w kategorii do lat 10 okazały puchar wywalczyły piłkarki SSP Tylice, które w finale pokonały UKS Perły Olsztynek 1:0. – Rozpiera mnie radość, że odkryłem te perełki i mogłem je tak doszlifować, że teraz całują z uśmiechem te złote medale. Wszyscy wiedzą, że turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest największą i najbardziej prestiżową imprezą piłkarską dla dzieci w Europie i moje uczennice też tak do tego podchodzą. Począwszy od eliminacji gminnych i powiatowych zawsze dają z siebie wszystko, bo wiedzą, że na finałach wojewódzkich czeka je znakomita zabawa. A teraz posmakują gry w finale krajowym. Sam jeszcze nie mogę w to uwierzyć – nie krył radości trener Jarosław Roszkowski. – To zdecydowanie największy sukces i najpiękniejszy dzień w mojej karierze trenerskiej. Do tej pory uczestniczyłem w dwóch województwach w finale wojewódzkim tego turnieju i za każdym razem, czyli trzykrotnie, kończyłem na drugim miejscu.
W rywalizacji chłopców do lat 10 na najwyższym stopniu podium stanęli piłkarze SP 18 Olsztyn. Po pełnym dramaturgii spotkaniu wygrali oni z zespołem gospodarzy – UKS Mały Jeziorak Iława. W regulaminowym czasie gry było 2:2, a w rzutach karnych 2:0 dla młodych zawodników ze stolicy województwa. – Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że spodziewałem się tak udanego występu. Codzienną pracą w szkole i akademii chłopcy pokazywali bowiem, że mogą tutaj powalczyć o pełną pulę i tak się stało. Poprzeczka przez rywali na pewno była jednak zawieszona wyżej niż się spodziewaliśmy, dlatego ta euforia po finale była tym większa – mówił trener Michał Trzeciakiewicz. – Założenia na finał były proste. Chłopcy mieli pokazać to, nad czym na co dzień pracujemy: grę piłką, a nie kopanie do przodu. Specjalnie z myślą o tym turnieju w Iławie wcześniej wyszliśmy w tym roku z sali na otwarte boisko, aby chłopcy przyzwyczaili się do trawiastej murawy – dodał trener Beniamin Borkowski. – Cieszy nas również fakt, iż zainteresowanie piłką w Olsztynie jest olbrzymie. Dzieciaki chcą się ruszać. Gdyby można było zabrać 50 dzieciaków na ten turniej, to też nie mielibyśmy z tym problemu.
W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.


Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.
Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim jest firma MAG Olsztyn.
Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl
Wszystkie materiały (w tym zdjęcia drużyn w wysokiej rozdzielczości oraz wyniki wszystkich kategorii) znajdują się na Dropboxie: https://www.dropbox.com/sh/vpxajsn39q73l55/AABkWubpGvH7aYCynjWj59cza?dl=0
Dodatkowych informacji o Turnieju udzielają:
Ewa Szumowska – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN:
Adres e-mail: ewa.szumowska@pzpn.pl, tel. 22 551 22 26, +48 501 770 043
Daniel Karaś – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia firmy Tymbark:
Adres e-mail: d.karas@maspex.com, tel. 33 870 84 55, +48 502 195 114

Kontakt z mediami:
Paweł Drażba, PZPN, adres e-mail: pawel.drazba@pzpn.pl, tel. 22 551 22 23
Dorota Liszka, Tymbark, adres e-mail: d.liszka@maspex.com, tel. 33 870 82 04
Marek Buklarewicz, Arskom Group, adres e-mail: m.buklarewicz@arskom.pl, tel. 730 928 600

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Relacja z wojewódzkich finałów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

  1. Piotr Miszkiel

    Brawo za walkę! 🙂

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...