Kierowco jedziesz przez leśne tereny? Uważaj na dzikie zwierzęta!

O tym, że leśne zwierzęta mogą być niebezpieczne dla jadących samochodów, wie każdy kierowca. Na szczęście tylko nieliczni mają na swoim koncie takie „spotkania”. Przypominamy kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności na drogach w pobliżu lasów i na szlakach migracyjnych zwierząt  krzyżujących się z ciągami komunikacyjnymi. Zwracajmy też szczególną uwagę na oznakowania ostrzegające o ewentualnym pojawianiu się zwierząt na drodze.

 

Dzikie zwierzęta coraz częściej wychodzą na szosy i dochodzi do wypadków, które są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów… Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie jezdnie krzyżują się ze szlakami zwierząt prowadzącymi do żerowisk.

 

Kierowco!!!

– Podczas jazdy drogami wiodącymi przez tereny leśne zachowaj szczególną ostrożność –  dzikie zwierzęta nie znają przepisów ruchu drogowego, a jadąc z nadmierną prędkością możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zahamować i ominąć przeszkodę jaką stanowi zwierzę, które nagle wtargnęło przed auto.  Najprostszym sposobem uniknięcia zdarzenia z dziką zwierzyną jest, po prostu – zdjęcie nogi z gazu.

– Zwracaj uwagę na pobocze a widząc zwierzę na drodze – zwolnij, użyj klaksonu. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem.

– Gdy zobaczysz na drodze pojedynczą zwierzynę – zachowaj ostrożność , gdyż  za nim mogą podążać inne zwierzęta.

– Nie lekceważ też znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Ustawiany jest on w miejscach, gdzie takie zagrożenie realnie występuje.

 

Red. KPP Gołdap

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły