Gołdapski akcent kurpiowskiego konkursu „Pocałuj światło”

Ilustrowanie poezji budzi szare komórki.

30 marca w Zespole Szkół w Myszyńcu na konkursowe spotkanie z poetą znanym w gołdapskim środowisku kulturalnym Wojciechem Kassem przybyli gimnazjaliści. Niestety, z naszego gimnazjum nie było nikogo, gdyż odległość dzieląca miasta jest spora i kosztowna. Jednakże nie zabrakło gołdapskiego akcentu na tej imprezie i to uwieńczonego niemałym sukcesem, ale od początku…

W lutym otrzymałam informację od przedstawicielki kurpiowskiej oświaty, iż organizowany jest konkurs recytatorski pod hasłem „Pocałuj światło”, na którym będą recytowane wiersze Wojciecha Kassa w trzech językach, a także wystawiane prace ilustrujące poezję wspomnianego twórcy. Bardzo chciałam, aby moi uczniowie wzięli udział w tym wydarzeniu, gdyż Wojciech Kass jest poetą, którego dzieła są refleksyjne, odzwierciedlają wiele życiowych spraw… językiem niecodziennym.

Na moją propozycję zgłosiły się 3 uczennice do części plastycznej konkursu, ale wytrwała jedna. I wystarczyła do zwycięstwa. Wychowanka z mojej klasy 3 s Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Gołdapi Wiktoria Fiedorow-Jurewicz za swoją pracę otrzymała pierwsze miejsce ex aequo z Roksaną Domian z Wach. A poziom konkursu był wysoki. Istotnym wydaje się być fakt, że w jury byli: artysta malarz Piotr Kobrzyński, plastyczka Janina Kobrzyńska, poetka Maria Pawłowska i Liliana Gloger (przedstawicielka „Kulturalnych Kurpi”). To oni wyłonili najlepszych spośród 41 prac – ciekawych, inspirowanych niełatwą poezją Kassa.

Wspominając dziś pracę z Wiktorią – najpierw nad wyborem wiersza, potem nad jego obrazowaniem – uśmiecham się do swoich myśli. Jest to sympatyczna dziewczyna z artystyczną duszą. Po konkursie powiedziała: „Pracując nad ilustracją wiersza Wojciecha Kassa, nie wystarczył mi tylko talent i umiejętności, lecz musiałam pobudzić wszystkie szare komórki do pracy. Im więcej razy czytałam wiersz „Czarna łza”, tym więcej obrazów pojawiało się w mojej głowie, co doprowadziło do połączenia wielu elementów w całość. Mimo trudnego zadania, myślę,  że dając z siebie wszystko, zilustrowałam utwór dość przejrzyście.  Uważam, że czytając poezję Wojciecha Kassa, każdy odbierze ją inaczej, co w efekcie przyniesie różnorodne obrazy.  Bardzo mi się podobała praca nad tym utworem”.
Brawo Wiktorio!

Ewa Jurkiewicz

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Gołdapski akcent kurpiowskiego konkursu „Pocałuj światło”

  1. Piotr Miszkiel

    Brawo Wiktorio!

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...