Podjęli nierówną walkę o niepodległość

Pierwszego marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez lata komunistyczna propaganda, starała się zatrzeć pamięć o ludziach, którzy po II wojnie światowej nie pogodzili się z uzależnieniem Polski od Związku Sowieckiego i podjęli nierówną walkę o niepodległość. Ich los okazał się tragiczny. Ginęli w nierównej walce, byli mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.Uroczystości z tej okazji, tak jak w całym kraju, miały miejsce również w naszej szkole. Uczniowie z klas IV b, V a, VI a i VI c Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Ewy Dzbyńskiej i Anny Milewskiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny by w ten sposób upamiętnić bohaterów niepodległościowego podziemia. Prowadzący uroczystość – Ola Ratajczak i Jakub Śniczewski – przypomnieli trudną historię tamtych czasów, począwszy od powstania Polskiego Państwa Podziemnego aż po lata powojennej konspiracji.  W podniosły nastrój wprowadziły nas  wykonane przez uczniów pieśni: „Biały krzyż”,  „Ballada o rotmistrzu Pileckim” oraz wiersze.


Aktualności

Powiązane artykuły

13 komentarzy do “Podjęli nierówną walkę o niepodległość

 1. Piotr Miszkiel

  Cześć i Chwała Bohaterom!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. konik

  A czemuż to szanowny remik dopiero teraz zamieszcza teksty wychwalające „żołnierzy” przekletych?
  Dlaczego nie robił tego 10, 15 lat temu? Przecież wolną Polskę mieliśmy, już było można.
  Czy dlatego teraz, że nowa władza znalazła sobie nowych „bohaterów” i szanowny remik się do tej nowej władzy chciałby podłączyć?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Fiti

   Tatuś walczył z tymi zbrodniarzami? Czy może dziaduś?

   Śmierdzi tu „resortem” na kilometr …

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Konik ty jesteś osioł. Nie można było obchodzić dnia Zołnieży Wyklętych 10 lat temu ponieważ to święto zostało ustanowione przez Parlament Polski w 2011 r.
  A swoją drogą pokazałeś na co ciebie stać .Pamiętaj zło zawsze powraca .Ubliżanie tym co polegli walcząc o wolną Polskę jest podłym chamstwem.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. konik

   Anonimie, czytanie ze zrozumieniem nie jest aż tak trudną sztuką – w moim tekście nie ma nic o obchodach święta. Jest o pisaniu o „żołnierzach” przeklętych, a pisać o nich można było od dawna, nie tylko z okazji ich święta… ale szanowny remik jakoś tego nie czynił.
   Dobrze byłoby też, gdybyś, Anonimie, trochę przybliżył sobie wiadomości na temat tych, których czcisz. Do jednego worka wrzucasz żołnierzy rzeczywiście walczących o Polskę oraz „żołnierzy” – bandytów, którzy morodwali np. rolników, przyjmujących „pańską” ziemię z reformy rolnej, geodetów mierzących tę ziemię, sołtysów – a że przy okazji mordowali też ich żony i dzieci – to już drobiazg.

   Jeszcze jedno – to, że różnimy się poglądami i że jesteś anonimowy nie oznacza, że musisz przestać być kulturalnym człowiekiem i musisz mnie obrażać.
   Wiem, że teraz taki zwyczaj, by w internecie pluć na adwersarzy, ale czy naprawdę lepiej się z tym czujesz?
   Pozdrawiam i życzę ciut więcej dystansu i pozytywnego nastawienia do ludzi, nawet tych z innymi poglądami.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Anonim

    Koniku ! ja nie muszę tych wiadomości przybliżać ponieważ ja w tych czasach żyłem.
    To ty naczytałeś się ubeckiej propagandy na temat bandytów ,kułaków.,którzy mordowali matki i dzieci.Tutaj poglądy nie mają żadnego znaczenia , liczą się fakty.
    Ja na własnych plecach odczułem działalność twoich poprzedników ,ktorzy w przypływie doproci kradli bezprawnie majątki włascicielom i uwłaszczali swoich agentów.Poczytaj w mediach niezależnych ,kto w piwnicach urzędów bazpieczeństa mordował strzalami w tył głowy(sowiecka metoda) ludzi którym uprzednio powybijano zeby i połamano kości.Kto w ogrodzie przy więzieniu karno -śledczym w Białymstoku,Szosa Południowa 21 zakopywał uprzednio zamordowanych ludzi i na tym miejscu budował świńskie chlewy. Dzięki jakim to ubekom sporządzono listy wrogów władzy ludowej, na podstawie ktorych w czasie obławy augustowskiej wojska NKWD przy pomocy ube i 1 praskiego pułku piechoty,aresztowały i zamordowały, w niewiadomym
    +miejscu ponad 600 osob mieszkańcow okolic Puszczy Augustowskiej .To nie są towarzyszu konik poglądy,to są fakty.
    Jeżeli chcesz być szanowanym człowiekiem to sam musisz się szanować a to możesz osiągnąć pisząc prawdę. A nie czytać wspomnień np.ubeka Omilianowicza ,
    ktory jako ubowiec był jednocześnie agentem NKWD.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
   2. Kula

    Nie spodziewałem się, że ta brudna, sowiecka propaganda znowu wróci.
    Cóż, myliłem się. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rosja-zolnierze-wykleci-wspolnikami-nazistow-ipn-to-jak-najgorsza-komunistyczna/q788f; http://wpolityce.pl/historia/235431-okupant-pozostaje-okupantem-moskwa-szkaluje-zolnierzy-wykletych-wystepowali-jako-wspolnicy-nazistow-i-przeszkadzali-w-rozgromieniu-niemiec

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
  2. borys

   Konik stosuje starą sprawdzoną przez władzę ludową narrację. ROZNICA MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A NARRACJĄ POLEGA na :

   – NARRACJA to zawsze PROWOKACJA mająca na celu : 1.odwrocenie kota ogonem
   2. Podzielenie ludzi na płaszczyzźnie fikcji a nie RZECZYWISTOŚCI
   3. „dziel i rządź ”

   Przykład pierwszy z brzegu : hucpy – prowokacji odwrócenie kota ogonem i dzielenie ( narracji ).
   Niejaki Bartoszewski : „W czasie okupacji bardziej bałem się Polaka niż niemieckiego oficera” Ta narrracja spełnia 3 wyżej wymienione warunki. A JAKA BYŁA RZECZYWISTOŚĆ ? NIEJAKI BARTOSZEWSKI DZIAŁAŁ W POLSKIEJ ORGANIZACJI NIOSĄCEJ POMOC ZYDOM ZAPEWNE PRZEZ PRZYPADEK BARTOSZEWSKI NIE DZIAŁAŁ Z NIEMIECKIMI OFICERAMI , KTÓRYCH OBAWIAŁ SIĘ MNIEJ NIŻ POLAKÓW ABY NIEŚC POMOC ZYDOM.

   Pani Wiesławo czy ten prosty przykład RZECZYWISTOŚCI I NARRACJI pozwoli Pani na spostrzeżenie , że dyskutowanie z NARRACJĄ można wyłącznie RZECZYWISTOŚCIĄ ?

   Po co im ta narracja ( hucpa – prowokacja , odwrócenie kota ogonem , dzielenie i rządzenie ?

   1. Powstanie Warszawskie – walka z Niemcami w narracji :
   – niepotrzebne , w niewłaściwym momencie , skierowane politycznie przeciw ZSRR niepotrzebne Ofiary.
   RZECZYWISTOŚĆ : Powstanie Warszawskie w najwłaściwszym momencie , udział w nim biorą siły zbrojne wszystkich ugrupowań politycznych od lewa do prawa , skierowane politycznie przeciw tym polskim politykom na uchodźstwie , którzy chcieli abyśmy stali ” z bronią u nogi ” Nawet Stalin słabo bo słabo ale musiał wesprzeć Powstanie Warszawskie .

   Powstanie Warszawskie umożliwiło ś.p. generałowi Leopoldowi Okulickiemu złożenie 4 kwietnia 1945 r ZSRR memorandum w sprawie uregulowania stosunków pomiędzy Polskim Państwem Podziemnym a ZSRR na warunkach żądanych przez Stalina akceptowanych przez zachodnich aliantów .

   Tą propozycję Stalin mógł odrzucić tylko i wyłącznie dzięki hucpie Żydów z kominternu , którzy sprzedali Stalinowi ; „Polska i Polacy weszli w sojusz z Niemcami”

   Te fakty- RZECZYWISTOŚC, hucpa i narracja stara się wyprzeć ze świadomości Polaków.

   Przypomnę , że Stalin fakt aresztowania Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego ujawnił dopiero w maju 1945 r. mimo, że fakt ten miał miejsce w nocy z 27/28 marca 1945 r. a memorandum ś.p. gen. Leopolda Okulickiego dotarło do władz ZSRR 4 kwietnia 1945 r.

   Nie od rzeczy będzie tutaj zacytowanie wypowiedzi W.Gomułki skierowanej do Stalina , kiedy dowiedział się o aresztowaniu : „Dlaczego to WY ich aresztowaliście to My ich powinniśmy aresztować ” co jest dowodem na to ,że polscy ppr nie mieli z tą PROWOKACJĄ nic wspólnego.
   Jest właściwe żydowskie określenie „po owocach ich poznacie „Po ich owocach można poznać lata 1945-1956 r w Polsce zwanej również Judeopolonią.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. archiwum

    Borys. Jest jasne i oczywiste , że hucpiarz „sprzedaje ” sugestie jakoby Polska i Polacy wyszliby na SOJUSZU Z NIEMCAMI !!!

    Po co mu ta „sprzedaż ” ?

    Trzeba przecież jakoś ukryć zdradę Żydów z Kominternu , którzy utrącili propozycję propozycję uregulowania stosunków polsko-rosyjskich złożoną przez ś.p..gen. Leopolda Okulickiego w dniu 04 kwietnia 1945 r. na ręce Berii.Propozycja uregulowania stosunków Polskiego Państwa Podziemnego jego polityczno-wojskowych struktur z ZSRR zawierała wszystko to czego żądał Stalin i mocarstwa zachodnie czyli :
    – uznanie ustaleń jałtańskich
    – uznanie wiodącej roli PKWN
    – uznanie sojuszu polsko- rosyjskiego wymierzonego w Niemcy
    -uznanie interesów ZSRR
    -odcięcie wojska polskiego czyli Armii Krajowej od wpływu na politykę państwa
    -odcięcie się od politycznego ośrodka londyńskiego .

    Tylko ohydna zdrada Zydów z kominetrnu polegająca na dostarczeniu Stalinowi fałszywego oskarżenia pozwoliła Stalinowi odrzucić tę propozycję uregulowania stosunków polsko-rosyjskich na tej płaszczyźnie zawartej w memorandum ś.p.gen Leopolda Okulickiego.

    W dniu 05 kwietnia 1945 r , czyli nazajutrz po propozycji s.p.gen.Leopolda Okulickiego, Izzak Fleischfarb vel Józef Światło będący wówczas dowódcą oddziałów specjalnych nkwd do likwidacji polskich oddziałów na Białostocczyźnie preparuje tzw. relację Szmula Wasersztejna z wydarzeń 10 lipca 1941 w Jedwabnem . Ta spreparowana przez Swiatłę „relacja ” z tych wydarzeń posłużyła Stalinowi do przeprowadzenia sfinowanego procesu polityczno-wojskowego przywództwa Polskiego Państwa Podziemnego z oskarżenia i skazania Polskiego Państwa Podziemnego jego polityczno-wojskowego przywództwa oraz wszystkich Polaków za :

    „POLSKA I POLACY WESZLI W SOJUSZ Z NIEMCAMI” !!!!!!!!!

    miotanym przez rosyjskiego prokuratora na sfingowanym procesie moskiewskim w czerwcu 1945 r wobec przywództwa polityczno-wojskowego Polskiego Państwa Podziemnego.

    Tę ohydną zdradę kupili zachodni obserwatorzy tego procesu depeszując do swych rządów :
    „POLSCE I POLAKOM OSTATECZNIE WYBITO Z GŁOWY SOJUSZ Z NIEMCAMI ” !

    Ta ohydna zdrada umożliwiła wyeliminowanie z Rządu Jeności Narodowej poliyczno -wojskowych przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego i wprowadzenie do niego żydowskich reprezentantów z Kominternu .

    To zdrada gorsza od ludobójstwa katyńskiego albowiem skazywała Polskę i Polaków za
    „WEJŚCIE W SOJUSZ Z NIEMCAMI „. !!! a mocarstwa zachodnie zgodziły się z tym wyrokiem .

    W spreparowanej relacji Światło zbudował narrację :

    1. Niemcy wydali ROZKAZ zabicia Żydów
    2. Polacy sami organizują i przeprowadzają mord na Żydach
    3. Niemców w Jedwabnem nie ma i nie uczestniczą w mordzie na Żydach a jeśli nawet jakiś jest ,to co najwyżej fotografuje jak Polacy mordują Zydów !

    To właśnie jest tym spreparowanym dowodem na „Wejście Polski i Polaków w SOJUSZ Z NIEMCAMI ” albowiem kto wykonuje ROZKAZ pod nieobecność ROZKAZODAWCY ?
    POD NIEOBECNOŚC ROZKAZODAWCY ROZKAZ WYKONUJE SOJUSZNIK!!!!.

    Tę właśnie ohydną zdradę stara się hucpiarz Zychowicz na wszelkie sposoby zamieść pod dywan, sprzedając „głodne kawałki” aby namieszać Polakom w głowach.

    Mając powyższe na uwadze proponuję Patryku abyś jeśli wogóle zajmujesz się zgnilym owocem jednak sygnalizował ,że to towar od hucpiarza sprzedającego zgniłe owoce a już dawno ktoś mądry raczył powiedzieć ” „po owocach ich poznacie „.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 4. konik

  Anonimie, szkoda czasu na dyskusje. Nic wtedy nie było czarno-białe.
  Nie zarzucaj mi, że czytam niewłaściwe – z Twojego punktu widzenia – lektury.
  Rozumiem, że masz takie wspomnienia, jak masz, niemniej nie widziałeś wszystkiego.
  Czy uważasz, że śledztwa IPN były zakłamane? Naprawdę trudno tej instytucji zarzucić „ubeckość” czy „agenturę rosyjską”. Proponuję poczytać cokolwiek innego, niż wspomniane przez Ciebie bardzo stronnicze media zwane żartobliwie niezależnymi.

  Z mojej strony to koniec dyskusji, bo nie mogę traktować poważnie osoby posługującej się inwektywami i obraźliwymi określeniami rozmówcy.

  Pozdrawiam
  ani towarzysz, ani towarzyszka – po prostu konik 🙂

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. fallout

   W oddziale białostockim IPN pracuje również niejaki dr Ignatiew , ten , który to bez ustalenia w jaki sposób ponieśli śmierć Żydzi pochowani pod klepiskiem stodoły wraz z rozbitym Leninem w Jedwabnem ustalił ,ze „zrobili to Polacy ” .

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Katarzyna

   Cóż, już pierwsze zdanie Twojego wpisu obrażające żołnierzy, którzy płacili najwyższą cenę za samą przynależność do podziemia niepodległościowego, mówi o twojej wiedzy, kulturze, ogładzie, etc. A Ty… „nie możesz traktować poważnie osoby posługującej się inwektywami i obraźliwymi określeniami rozmówcy” ? Ludziku, żadne określenia z języka ludzi kulturalnych nie są w stanie dobitnie wyrazić, kim Ty jesteś.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Jan Kowalski

  Mój, sp. Ojciec musiał w tamtych czasach uciekać na Śląsk kiedy nierozważnie pochwalił się, ze w jednym z „bandytów AK” rabujących miejscowy sklep rozpoznał komendanta MO z pobliskiego miasta.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...