Na eliminacjach powiatowych powiało optymizmem

Recytatorzy ze szkół gminy Gołdap spotkali się w piątek w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym by zaprezentować poezję autorów Suwalszczyzny oraz Warmii i Mazur. Bez ryzyka można stwierdzić, że po ich wysłuchaniu powiało optymizmem – poziom prezentacji był dużo wyższy niż to miało miejsce w roku ubiegłym.

Nawet już, mocno nadużywany przez recytatorów, wiersz Marii Zientary-Malewskiej „Ręce” w jednej z interpretacji był wykonany ciekawie, bo bez nadmiernego patosu.

Można mieć jedno zastrzeżenie, a dotyczy ono doboru repertuaru. Zdecydowanie za mało poezji lżejszej i za mało odkrywania innych autorów z regionu. Warto tu choćby polecić świetną poezję dwóch poetek z Augustowa – Józefy Drozdowskiej i Janiny Osewskiej. Czy poetów z Olsztyna, między innymi – Alicję Bykowską-Salczyńską, Marka Barańskiego, Kazimierza Brakonieckiego i Krzysztofa Sztrawskiego.

To były eliminacje powiatowe XIV edycji konkursu recytatorskiego „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach.

W kategorii szkół podstawowych prezentowało się trzynaście osób i  pierwsze miejsce zajęła Emila Stankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1, drugie – Natalia Zapolnik ze Szkoły Podstawowej nr 3, trzecie – Kamil Żuk ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wyróżnienie jurorzy przyznali Natalii Kaca z gołdapskiej „Dwojki”.

W kategorii gimnazjów (klasy I i II) pierwsze miejsce zajęła Martyna Wronowska z Dubeninek, drugie – Kinga Mentel z Gołdapi, trzecie – gołdapianin Jakub Pawłowski. Wyróżnienie przyznano Natalii Racis z Grabowa. W tej kategorii wystąpiło sześcioro recytatorów.

Natomiast pięcioro recytatorów prezentowało się w kategorii trzecioklasistów z gimnazjów. I tu pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 1 w Gołdapi – Katarzyna Komorowska, Oliwia Kibitlewska i Beata Augustynowicz. Wyróżniono Natalię Świtaj z Dubeninek.

W kategorii szkół średnich wystąpiły tylko cztery osoby. Najlepszym okazał się Sebastian Brzozowski z gołdapskiego LO, drugie miejsce zajęła Nina Kurpios (również z LO), trzecie miejsce Izabela Saroń z gołdapskiego ZSZ, wyróżniono Kamilę Świąder – z tej samej szkoły.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki z rąk starosty Andrzeja Ciołka, wicestarosty Grażyny Sendy oraz dyrektor biblioteki Haliny Wojtanis. Nagrody ufundowała Gmina Gołdap i Starostwo Powiatowe w Gołdapi. Organizatorem eliminacji była Biblioteka Publiczna w Gołdapi.

Laureaci trzech pierwszych miejsc pojadą 17 marca na finał regionalny konkursu do Olecka. Każda edycja preferuje konkretnego poetę z regionu i tym razem jest to prof. Zbigniew Chojnowski. Podczas oleckiego finału odbędzie się również  jego spotkanie autorskie.

 

 

Powiązane artykuły